Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Awaria rozrusznika. Objawy i najczęstsze przyczyny

2023-11-03
Awaria rozrusznika. Objawy i najczęstsze przyczyny

Rozrusznik to kluczowy element układu rozruchowego każdego pojazdu. Jego zadaniem jest uruchomienie silnika, a wszelkie problemy z tym komponentem mogą skutkować niemożnością ruszenia samochodem. Znając objawy awarii rozrusznika oraz jej najczęstsze przyczyny, będziesz mógł szybko zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki.

Rozrusznik samochodowy - co to jest i jak działa?

Rozrusznik to elektryczne urządzenie montowane w samochodzie, które ma za zadanie uruchomić silnik. Jego działanie polega na zamianie energii elektrycznej pochodzącej z akumulatora na energię mechaniczną, która następnie jest przekazywana do silnika w celu jego rozruchu. Awaria rozrusznika sprawia, że rozruch auta jest niemożliwy lub mocno utrudniony.

Główne elementy rozrusznika to:

 • Silnik elektryczny - dostarcza niezbędną moc do obracania wału silnika przed jego uruchomieniem.
 • Przekładnia - pośredniczy w przeniesieniu energii z silnika elektrycznego na wał korbowy silnika spalinowego.
 • Wolant (bendiks) - mechaniczny element, który sprzęga i odłącza rozrusznik od wału korbowego, kiedy silnik zaczyna pracować samodzielnie.

Rozrusznik jest niezbędny do uruchomienia silnika spalinowego, który sam w sobie nie jest w stanie zainicjować procesu pracy. W praktyce awaria rozrusznika oznacza, że samochód nie jest w stanie "zapalić" i rozpocząć jazdy.

Jakie są objawy awarii rozrusznika?

Rozpoznanie problemu z rozrusznikiem na wczesnym etapie i właściwa diagnoza awarii może zaoszczędzić wiele stresu i kosztów związanych z naprawą. Poniżej przedstawiamy najbardziej typowe objawy awarii rozrusznika, które są jasną wskazówką do działania:

 • Brak reakcji po przekręceniu kluczyka. Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie słyszysz charakterystycznego dźwięku rozruchu silnika, może to świadczyć o awarii rozrusznika.
 • Dźwięk klikania podczas próby uruchomienia. Jeżeli słyszysz jedno lub kilka głośnych "kliknięć" podczas próby uruchomienia silnika, może to oznaczać problem z rozrusznikiem lub niski poziom naładowania akumulatora.
 • Nieprawidłowy dźwięk podczas uruchamiania. Kręcenie się rozrusznika z niezwykle wysokim obrotem lub nieprawidłowy hałas podczas próby rozruchu to kolejne objawy awarii tego podzespołu.
 • Niekonsekwentne działanie. Jeśli czasami silnik uruchamia się normalnie, a innym razem nie, może to wskazywać na naturalne zużycie rozrusznika i początek poważniejszej awarii.

Najczęstsze przyczyny awarii rozrusznika

Choć rozrusznik to solidnie wykonany element układu rozruchowego, nie jest wolny od usterek. Oto główne przyczyny awarii rozrusznika, na jakie ten komponent jest najbardziej podatny:

 • Zużyte szczotki. Rozrusznik działa na zasadzie silnika elektrycznego, a jego szczotki z czasem ulegają zużyciu. Wymienienie ich jest często tańszą opcją niż wymiana rozrusznika na nowy.
 • Uszkodzone zębatki. Rozrusznik i koło zamachowe mają zębatki, które mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, uniemożliwiając poprawny rozruch.
 • Problemy z przewodami: Źle działający lub uszkodzony przewód może blokować przepływ prądu do rozrusznika, a tym samym być powodem jego nieprawidłowego działania. Objawy awarii rozrusznika mogą być w tym przypadku nietypowe. Podzespół może raz działać poprawnie, innym razem może w ogóle nie reagować.
 • Awaria przekaźnika. Jeśli przekaźnik rozrusznika nie działa prawidłowo, prąd nie dotrze do rozrusznika, co uniemożliwi uruchomienie silnika.

Co robić w przypadku awarii rozrusznika?

Gdy masz pewność, że to rozrusznik jest przyczyną problemów z rozruchem samochodu, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć. Bez względu na to, czy planujesz samodzielnie rozwiązać problem, czy oddać samochód w ręce specjalistów, poniższe informacje pomogą Ci w podjęciu odpowiednich działań:

 • Diagnostyka samochodowa. Na wstępie warto przeprowadzić dokładną diagnozę awarii, zwłaszcza gdy awaria rozrusznika jest nietypowa i daje niecharakterystyczne objawy. Współczesna diagnostyka samochodowa potrafi dokładnie wskazać, czy problemem jest faktycznie rozrusznik, czy inny element układu rozruchowego.
 • Sprawdzenie akumulatora. Niski poziom naładowania akumulatora może być przyczyną problemów z rozrusznikiem. Upewnij się, że akumulator jest naładowany i działa prawidłowo.
 • Wymiana rozrusznika. Jeśli jest to konieczne, warto zastanowić się nad wymianą rozrusznika. Koszty naprawy rozrusznika mogą być zróżnicowane, w zależności od modelu samochodu i rodzaju awarii.
 • Korzystanie z odpowiednich narzędzi. Podczas pracy z rozrusznikiem, czy to przy diagnozie, czy wymianie, warto korzystać z odpowiednich narzędzi. Profesjonalne elektronarzędzia oraz ręczne, warsztatowe narzędzia specjalistyczne, takie jak klucze dynamometryczne znacząco ułatwiają pracę i zapewniają precyzję.

Pamiętaj, że regularne przeglądy oraz dbanie o samochód zapobiega wielu awariom, również tym związanym z rozrusznikiem. Jeśli zauważysz typowe objawy awarii tego elementu, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie. Wczesna diagnoza i interwencja mogą zaoszczędzić Ci nie tylko dużych kosztów, ale także nieprzewidzianych problemów na drodze. Ważne również wyeliminować możliwe przyczyny awarii rozrusznika, by nowe urządzenie zbyt szybko nie odmówiło posłuszeństwa.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-06-28
Ok.
pixel