Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

2021-03-10
Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych to naturalna kwestia w każdym aucie. Zużywają się wraz z jego użytkowaniem. Jak rozpoznać, kiedy jest dobry moment na zmianę i co ile wymieniać klocki hamulcowe? Podpowiadamy!

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Wymianę klocków hamulcowych można zlecić profesjonalnemu warsztatowi samochodowemu lub można wymienić na własną rękę. Jak wymienić klocki hamulcowe? Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. One w znacznym stopniu usprawnią pracę przy aucie. Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów w całym aucie. Musi być sprawny i w pełni bezpieczny.

Wymiana klocków hamulcowych to nie jest aż tak skomplikowana czynność, by nie można jej było wykonać samemu. Profesjonaliści wykonują ją w około godzinę, laikowi może zająć to nieco dłużej - szczególnie zdjęcie starych klocków.

Od czego zacząć? Warto zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw kluczy, pilnik, szczotkę drucianą, taśmę montażową, klucz ampulowy, zestaw do wyciskania tłoczków, smar do układów hamulcowych, zmywacz do hamulców i strzykawkę.

Ważny jest również odpowiedni dobór nowych klocków hamulcowych do auta. Zazwyczaj można wykorzystać numer VIN do dopasowania potrzebnych części, jednak często zdarzają się niepotrzebne pomyłki. Warto więc poprosić o pomoc profesjonalistę.

Do wymiany klocków należy mieć na przykład przenośny podnośnik do auta, tzw. żabę. podczas takiej wymiany może sprawdzić się na przykład podnośnik pneumatyczny poduszkowy. Mocuje się go pod elementami konstrukcyjnymi auta, co zapewnia bezpieczeństwo i spokój podczas prac przy aucie. Przyrząd jest w pełni mobilny, może być wykorzystywany w warsztacie lub poza nim.

Na wstępie, przy użyciu strzykawki, warto odsączyć płyn hamulcowy znajdujący się w zbiorniczku. W momencie wyciśnięcia tłoczków, może on się zwyczajnie wylać. Następnie należy zdjąć koło, a potem wstępnie cofnąć tłoczek. Można to zrobić przy użyciu śrubokręta. Następnie trzeba pozbyć się zawleczki zabezpieczającej i odkręcić prowadniki. Do ich odkręcenia potrzeby będzie klucz ampulowy lub nasadowy. Zdejmujemy ostrożnie zacisk i wyjmujemy klocki hamulcowe. Choć procedura nie wygląda na skomplikowaną, przy pierwszym razie może przysporzyć stresu i nerwów.

Na koniec warto wyczyścić jarzmo i prowadnice przy pomocy szczotki drucianej. Trzeba jeszcze przesmarować tłok i wcisnąć go. Kolejno już zakładamy nowe klocki hamulcowe i myjemy tarcze przy pomocy zmywacza do hamulców.

ZESTAW NASADEK I KLUCZY 216 ELEMENTÓW

Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto przede wszystkim kontrolować pracę samego samochodu i układu hamulcowego. O konieczności wymiany tarcz, bądź klocków, sygnalizują zgrzyty i metaliczne odgłosy dobiegające z okolic kół. Nowoczesne auta mają czujnik zużycia klocków - zapala się wówczas odpowiednia kontrolka. Regularne wizyty w warsztacie samochodowym mogą pomóc w oszacowaniu odpowiedniego momentu na wymianę klocków.

Każdy kierowca musi więc sam oszacować, co ile wymieniać klocki hamulcowe. Warto tę naprawę przeprowadzić na spokojnie i z największą dokładnością. Od poprawnego założenia i dobrania nowych klocków w znacznej mierze zależy bezpieczeństwo podróżujących w aucie ludzi. Jeśli jednak wymiana klocków hamulcowych wydaje się zbyt trudna, warto oddać auto do sprawdzonego warsztatu samochodowego i mieć pewność, że samochód znalazł się w rękach profesjonalistów, którzy dobrze wykonają zlecone im zadanie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-28
Ok.
2023-06-24
Ok
pixel