Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co jaki czas konieczna jest wymiana rozrządu w samochodzie?

2023-02-06
Co jaki czas konieczna jest wymiana rozrządu w samochodzie?

Wymiana rozrządu to jedna z czynności serwisowych, które trzeba przeprowadzić, zanim dojdzie do uszkodzenia. W zależności od rodzaju pojazdu i sposobu jego użytkowania należy przeprowadzić ją w innym terminie. Różnice są widoczne także w kosztach usługi.

Rozrząd to jeden z elementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę zaworów silnika. Ze względu na lokalizację, trzeba pamiętać o regularnych czynnościach eksploatacyjnych w tym obrębie. Wpływa to też na wysoki koszt wymiany rozrządu. Jak często konieczna jest wymiana paska rozrządu w samochodzie? Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie i na jakie koszty musisz się nastawić? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Pasek rozrządu w silnikach spalinowych

Pasek rozrządu do wymiany - taka informacja dla użytkownika samochodu jest jedną z bardzo nieprzyjemnych. Wynika to oczywiście z wysokich kosztów samej usługi serwisowej, które są już niemal legendarne. Musisz jednak pamiętać, że awaria tego elementu może wyniknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli już nastąpi, często do wymiany jest cała jednostka napędowa.

Dlaczego wymiana rozrządu jest taka ważna? Zacznijmy od ulokowana tej części w obrębie silnika. W jednostkach spalinowych napęd wytwarzany jest w wyniku procesu spalania mieszanek paliwa i powietrza. Kanały dolotowe doprowadzają powietrze do komory spalania. Gaz miesza się z odpowiednią zawartością paliwa. Dochodzi do kontrolowanego zapłonu, w wyniku czego powstaje energia przekładana na wał korbowy. Wygenerowane spaliny tymczasem są uwalniane przez kanał wylotowy. Po oczyszczeniu komory można ponownie napuścić mieszankę i dokonać kolejnego zapłonu.

Często poruszany temat paska rozrządu do wymiany wynika z odpowiedzialności, jaka spoczywa a tym elemencie. To właśnie pasek odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie silnika. Jego zadaniem jest zsynchronizowane sterowanie zaworami umieszczonymi na kanałach dolotowych i wylotowych z komory spalania. Zapewnia utrzymanie cykli suwów następujących po sobie, a zatem za płynne wytwarzanie energii.

Przyrząd do ustawiania silnika BMW N63

Dlaczego wymiana rozrządu jest tak ważna?

Biorąc pod uwagę mechanikę pracy tego elementu, można sobie wyobrazić, co nastąpi w przypadku jego zerwania. Dojdzie do rozsynchronizowania zaworów i tłoków w silniku, a w związku z tym także do ich uszkodzenia. W najlepszym wypadku czeka Cię generalny remont jednostki napędowej. Najczęściej jednak kończy się wymianą silnika. W związku z tym nawet legendarne koszty związane z serwisowaniem tego elementu nie powinny Cię powstrzymywać przed zawiezieniem samochodu do mechanika. Pasek rozrządu do wymiany trzeba wymienić ze względu na uniknięcie przyszłych wydatków.

Blokada rozrządu Peugeot Citroen 1.8 2.0 16V

Wymiana rozrządu. Co jaki czas jest konieczna?

Trudno precyzyjnie wskazać, jak często należy wymieniać pasek rozrządu. Wiele zależy od tego, w jaki sposób eksploatowany jest samochód, jaki ma przebieg i co proponuje producent.

Wielu producentów wskazuje konkretny przebieg, jaki może zrobić samochód na pasku. Co ile kilometrów będzie konieczna wymiana? Najczęściej jest to pomiędzy 100 a 2000 tysięcy kilometrów.

Trzeba wziąć pod uwagę jednak jeszcze jeden czynnik - czas. Paski są wykonane z mieszanki kauczukowej, dlatego z biegiem czasu tracą swoje parametry. Dlatego producenci wskazują też na konkretny okres, jakiego pasek nie może przekraczać. W zależności od producenta i modelu będzie to od 5 do 10 lat.

Od podanych wartości warto odliczyć po 10% przy intensywnej jeździe lub w przypadku pojawienia się wycieków oleju. Szybszej wymiany będzie wymagał pasek w samochodzie, który przez pewien czas nie był użytkowany.

Częstotliwość wymiany zależy też od konstrukcji samego mechanizmu rozrządu. Za trwalszy uznaje się rozrząd na łańcuszku, który montowany jest w niektórych typach samochodów. Z kolei taki mechanizm z reguły wymaga więcej pracy przy wymianie i przez to proces jest bardziej kosztowny.

Klucz do napinania paska zębatego PSA

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Powróćmy do wspomnianej legendarnej ceny wymiany rozrządu. Na koszty składają się dwa czynniki: cena samego paska i robocizna. Sam pasek w zależności od modelu będzie kosztował około 100 - 200 złotych. Do tego należy doliczyć koszt dodatkowych elementów, takich jak napinacze, rolki prowadzące, czy nawet pompa wody. Dlatego same części mogą kosztować nawet około 1000 złotych.

Na cenę wymiany rozrządu wpływ ma także robocizna. Czynności zajmują bardzo dużo czasu i często wymagają wymontowania kilku elementów silnika. Zakres prac zależy od konstrukcji silnika w danym modelu samochodu. Potrzebne są także specjalne blokady rozrządu pasujące tylko do konkretnego samochodu. Specjaliści stosują też inne narzędzia do wymiany rozrządu, które są kosztowne. Dlatego za samą wymianę możesz zapłacić drugie tyle, co za części.

BLOKADY ROZRZĄDU RENAULT OPEL NISSAN 1.5 1.9 2.2

Pasek rozrządu do wymiany to z pewnością wysoki koszt, który może spowodować dziurę w budżecie kierowcy. Takie prace można jednak zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Biorąc pod uwagę ewentualny koszt wymiany całej jednostki napędowej, jest to najniższy możliwy wydatek.

Polecane

BLOKADY ROZRZĄDU RENAULT OPEL NISSAN 1.5 1.9 2.2 Okazja

BLOKADY ROZRZĄDU RENAULT OPEL NISSAN 1.5 1.9 2.2

150,00 zł brutto/1szt.1500 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 150,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 250,00 zł brutto/1szt.-40%
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-06-28
Ok.
pixel