Co pomoże wykazać diagnostyka komputerowa auta?
Podpięcie auta do komputera jest usługą coraz częściej wykonywaną przez mechaników. Pozwala łatwo odczytać błędy i wykryć usterki wielu elementów auta. Kiedy warto skorzystać z diagnostyki komputerowej, jakie korzyści to przyniesie i ile kosztuje?
Diagnostyka komputerowa to szybki i nowoczesny sposób na rozpoznanie potencjalnych awarii samochodu. Umożliwia dotarcie do źródła problemu lub zlokalizowanie usterki jeszcze przed wystąpieniem niepokojących objawów. Chcesz dowiedzieć się, jakie usterki wykryje diagnostyka komputerowa? Ile kosztuje badanie i kiedy warto je przeprowadzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.
Co to jest diagnostyka komputerowa?
Każdy nowy samochód i niemal wszystkie pojazdy poruszające się obecnie po drogach są wyposażone w wewnętrzny komputer. Pełni on w samochodzie wiele funkcji, a jedną z najważniejszych jest kontrola podzespołów wchodzących w skład pojazdu. Informacje o nieprawidłowościach są wykrywane przez czujniki i przekazywane do centralnego komputera. Ten zapisuje je i decyduje o tym, czy anomalia wymagają już ostrzeżenia kierowcy poprzez zapalanie lampek na pulpicie.
Diagnostyka komputerowa to proces mający na celu dotarcie do komputera w samochodzie i pobranie z niego najważniejszych danych. Testery sprawdzają przede wszystkim informacje dotyczące nieprawidłowości, czyli błędów. Pojawiają się one na urządzeniach kontrolnych w postaci kodów błędów. Po ich rozszyfrowaniu diagnosta będzie w stanie określić, jakiego obszaru samochodu dotyczy usterka. Badanie może wskazać na nieprawidłowości wykazane w postaci kontrolek na pulpicie, a także błędy niezgłaszane w ten sposób.
Jakie problemy z autem można wykryć dzięki diagnostyce komputerowej?
Diagnostyka komputerowa samochodu obejmuje wykrywanie wszystkich błędów, jakie zostały zapisane w komputerze centralnym. Podłączone są do niego czujniki zamontowane niemal w całym samochodzie. Prawidłowo przeprowadzone badanie wykryje błędy tak ważnych elementów, jak silnik, skrzynia biegów i system ABS. Z jego pomocą ocenisz stan układu napędowego, systemów ASR, poduszek powietrznych, a także wielu innych podzespołów. Nawet najprostsze urządzenie, takie jak tester diagnostyczny CRP 123 EVO, jest w stanie wykryć awarie w większości z wymienionych podzespołów.
Kiedy diagnostyka komputerowa może Ci pomóc?
Zastanawiasz się, kiedy warto skorzystać z diagnostyki komputerowej? Obecnie praktycznie każda naprawa, poza standardowymi wymianami eksploatacyjnymi i reperacją karoserii, jest realizowana przy wsparciu diagnostyki komputerowej. Akcesoria do diagnostyki samochodowej to urządzenia, które obecnie na stanie ma niemal każdy warsztat mechaniczny. Są dosyć kosztowne, jednak ułatwiają wykonywanie napraw. Urządzenia takie jak tester diagnostyczny X-431 pomagają zlokalizować usterki i określić, dlaczego samochód porusza się w sposób nieprawidłowy. Wykrycie błędu ułatwia znalezienie nieprawidłowości. Mechanik nie musi sprawdzać wszystkich elementów podejrzanych o niewłaściwe działanie. To przyspiesza diagnozę i zmniejsza koszty napraw.
Istnieje jeszcze jedna sytuacja, kiedy warto skorzystać z diagnostyki komputerowej. Chodzi o zakup nowego samochodu. Często informacja o usterkach nie jest widoczna lub stary właściciel kasuje się ją przed etapem sprzedaży. Dlatego zainteresowana osoba nie wie, że samochód w rzeczywistości nie jest w doskonałym stanie. Za pomocą diagnostyki można wykryć błędy i poznać faktyczny stan pojazdu. Takie badanie jest też jednym z elementów kontroli samochodów leasingowanych, wynajmowanych lub na innych zasadach powierzanych użytkownikowi.
Ile kosztuje badanie diagnostyczne samochodu?
Jeszcze kilkanaście lat temu koszt diagnostyki komputerowej był bardzo wysoki. Wynikało to z konstrukcji samych urządzeń, a w zasadzie końcówek łączących samochód z komputerem. Każdy producent miał własny typ wejścia, dlatego do każdej marki potrzebne były inne urządzenia lub przyłącza. Diagnostyka była prowadzona wówczas głównie w ASO konkretnej marki. Obecnie wejścia zostały ujednolicone i każde auto można podłączyć do jednego urządzenia. Wpłynęło to też na znacznie niższe koszty samej usługi.
Podstawowa diagnostyka komputerowa i usunięcie błędów to koszt około 50 złotych. Jednak bardzo często za samą usługę nie zapłacisz ani złotówki. Wielu mechaników wlicza to w koszty przeprowadzonych prac mechanicznych. Jeśli zatem zdecydujesz się w danym warsztacie na naprawę elementu, który został zdiagnozowany, mechanik nie policzy Ci dodatkowo za diagnostykę.
Diagnostyka komputerowa umożliwia znalezienie usterek w samochodzie stosunkowo wcześniej. Dzięki tej metodzie możesz usunąć je, zanim wpłyną niekorzystnie na pozostałe elementy auta i podniosą koszty naprawy. Podstawowe testery kosztują nieco ponad 1000 złotych. Jeśli zdecydujesz się kupić takie urządzenie jako element wyposażenia warsztatu lub garażu, skorzystaj z oferty sklepu dowarsztatu.com.