Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?

2021-06-23
Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?

Założenie warsztatu samochodowego to dość duże wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale także budżetowe. Jak do niego podejść i zaplanować wydatki? Sprawdzimy, ile trzeba przeznaczyć pieniędzy, by otworzyć własny warsztat samochodowy.

Podstawowe usługi - jakie wybrać?

Przede wszystkim na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie usługi miałyby być świadczone w warsztacie samochodowym. Czy ma to być zwykły warsztat, który zajmuje się wymianą części, opon, szyb, czy świadczy specjalistyczne usługi, do wykonania których potrzebny jest także i specjalny sprzęt. Wszystkie te szczegóły mogą generować dodatkowe koszty już na starcie. W Polsce także prowadzenie serwisu samochodowego nie jest działalnością koncesjonowaną, nie trzeba też mieć formalnego wykształcenia w tym kierunku. Najlepszym weryfikatorem kompetencji jest rynek – dla zadowolonych klientów nie ma znaczenia, jakie wykształcenie ma mechanik.

Bardzo dobrym pomysłem na samym starcie działalności jest nawiązanie współpracy z siecią zapewniającą nie tylko zaopatrzenie w części i materiały eksploatacyjne po promocyjnych cenach, ale także dającą dostęp do dokumentacji serwisowej, zapewniającą sklepów narzędziowych oferuje takie zniżki i zapewnia pomoc przy tworzeniu warsztatów – od konsultacji z ekspertami, przez gotowe, sprawdzone projekty obiektów, szkolenia dla mechaników, aż po pomoc w pozyskaniu i sfinansowaniu niezbędnego wyposażenia oraz wsparcie marketingowe i reklamowe. Może to już na początku pozwolić ograniczyć wydatki.

Pasta Do Mycia Rąk (4L)

W co wyposażyć warsztat samochodowy?

Jest co najmniej kilka podstawowych narzędzi i maszyn, bez których nie można w ogóle otworzyć warsztatu samochodowego. Część z nich warto kupić od razu, o innych można pomyśleć nieco później. O czym jednak nie można zapomnieć? To przede wszystkim:

Wszystkie te pozycje są do kupienia w specjalistycznych sklepach narzędziowych.

Ile kosztuje wyposażenie warsztatu? Najważniejsza tutaj jest jakość sprzętu, to ona w głównej mierze określa koszty. Wybierając certyfikowane, wysokiej jakości urządzenia, kompletne wyposażenie warsztatu może sięgnąć nawet 80-100 tys. złotych. Wystarczy wspomnieć o dobrym sprzęcie diagnostycznym, którego ceny zaczynają się od 3 tys. złotych, czy o narzędziach, z których za każde trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. W warsztacie nie może zabraknąć także kanału lub podnośnika umożliwiający pracę pod pojazdem. Koszt jego budowy to na wstępie już ok. 3-5 tysięcy złotych.

WÓZEK NARZĘDZIOWY SZAFKA 217 NARZĘDZI AIRPRESS

Gdzie zlokalizować warsztat, kogo zatrudnić?

I na koniec warto zastanowić się, gdzie miałby być zlokalizowany taki warsztat i kto miałby w nim pracować. Czy bardziej opłaca się zakup lub może wynajęcie powierzchni? Także pracownicy są potrzebni w warsztacie, zazwyczaj dobrze wykwalifikowani i doświadczeni w swojej dziedzinie będą oczekiwali pensji znacznie wyższych od kolegów, którzy dopiero uczą się swojego fachu.

Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne i nie można o nich zapomnieć. Dobry biznesplan powinien je wszystkie uwzględnić i jednocześnie pomóc zaplanować wydatki, zarysować strategię i reklamę nowo powstałego warsztatu tak, by mógł on na siebie zarabiać i zwrócić wszystkie koszta.

Warto także pamiętać, że niektóre koszta są jedynie sezonowe, a niektóre stałe i należy je pokrywać przez cały rok funkcjonowania warsztatu. Mowa tutaj o: energii elektrycznej, wynajmie pomieszczeń, wodzie, odprowadzeniu ścieków, ubezpieczeniu, utylizacji odpadów, dostępie do Internetu, utrzymaniu domeny internetowej i konta pocztowego. Do najważniejszych wydatków w tej grupie należą oczywiście wynagrodzenia pracowników, o których wspomniane było przed momentem.

Zupełnie oddzielne miejsce w tabeli budżetowej powinna zajmować rubryka z ewentualnymi inwestycjami. Zalicza się do nich rozwój warsztatu, nowy sprzęt, czy choćby szkolenie pracowników. Mechanika nie stoi w miejscu, ona także się rozwija, a każdy nowoczesny warsztat musi oferować usługi na najwyższym możliwym poziomie, by móc równać się z konkurencją.

Jak widać, stworzenie nowego warsztatu samochodowego to duże przedsięwzięcie, które należy dobrze przemyśleć i przygotować plan, który będzie w stanie uwzględnić wszystkie wydatki. Można poprosić o pomoc specjalistów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Z ich pomocą to zadanie może okazać się nieco łatwiejsze.

Polecane

WÓZEK NARZĘDZIOWY SZAFKA 217 NARZĘDZI AIRPRESS

WÓZEK NARZĘDZIOWY SZAFKA 217 NARZĘDZI AIRPRESS

3 100,00 zł brutto/1szt.31000 pkt.
Pasta Do Mycia Rąk 4L

Pasta Do Mycia Rąk 4L

38,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
2023-06-28
Ok.
pixel