Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak i czym odnowić reflektory samochodowe?

2022-09-12
Jak i czym odnowić reflektory samochodowe?

Lśniące reflektory samochodowe wpływają nie tylko na aspekty wizualne Twojego samochodu. Przede wszystkim poprawiają one widoczność na drodze, zwiększając bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niestety, przez lata eksploatacji auta, lampy mogą stawać się matowe i zaśniedziałe. Żeby sobie z tym poradzić, niezbędne jest polerowanie i czyszczenie reflektorów. Jak wypolerować lampy? Czy renowacja reflektorów samochodowych musi być przeprowadzona przez wyspecjalizowany warsztat, czy możesz wykonać ją samodzielnie? Zobacz nasz poradnik.

Poprawne wyczyszczenie reflektorów znacznie poprawia jakość ich pracy. Badania pokazują, że kompleksowa renowacja lamp samochodowych zwiększa widoczność o nawet 50 procent, w porównaniu z matowymi elementami. Warto mieć to na uwadze!

Polerowanie lamp samochodowych - czym należy to robić?

Zanim wskażemy Ci jak wypolerować lampy, wspomnijmy o produktach, przy pomocy których wykonasz ich regenerację. Możesz zakupić pełen zestaw do regeneracji szkła reflektorów. W jego skład wchodzą m.in. specjalne środki polerujące (które umożliwiają zdarcie zaśniedziałej powłoki danego reflektora), kosmetyki pielęgnacyjne, specjalne aplikatory oraz tkaniny polerujące.

Konieczny będzie też zestaw ścierny. Czym wypolerować lampy? Tutaj możesz sięgnąć po papier ścierny o różnej gradacji – od 1000 do nawet 3000. Powłokę reflektora trzeba bowiem zetrzeć dość mocno. Do polerowania użyj specjalnego sprzętu. Najlepsze efekty daje polerko-szlifierka, jednak jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, możesz polerować lampy również ręcznie.

Niezależnie od sposobu, koniecznie zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie rąk i oczu. Kosmetyki do czyszczenia reflektorów oparte są na silnych środkach chemicznych, które w połączeniu z dużymi ilościami pyłów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dobrze jest posiadać okulary zabezpieczające oczy, rękawice ochronne, a niekiedy także kombinezon.

Jeżeli przygotujesz już komplet elementów, niezbędnych do czyszczenia reflektorów, możesz przejść do tego jak wypolerować lampy.

Jak odnowić reflektory w samochodzie? Wykonaj tych kilka kroków

Regeneracja lamp to proces złożony, wymagający precyzyjnego działania i cierpliwości. W pierwszej kolejności pamiętaj, aby przygotować sobie odpowiednią przestrzeń, po której możesz swobodnie się poruszać (garaż, warsztat), osłoniętą od wpływu warunków pogodowych. Zwróć uwagę, aby miejsce to było dobrze oświetlone. Zarezerwuj też kilka godzin wolnego czasu.

Teraz możesz przejść do działania. Zacznij od zabezpieczenia karoserii pojazdu przed uszkodzeniem. Regeneracja lamp samochodowych to dość inwazyjny proces, który mógłby uszkodzić lakier auta. Niekoniecznie musisz zawsze wyjmować całą lampę. W wielu przypadkach wystarczy obkleić jej obrzeża taśmą malarską.

Następnie dokładnie oczyść lampy z brudu, kurzu i pozostałości po owadach. Odtłuść też reflektory, korzystając ze specyfików, które posiadasz. Jeżeli lampa jest gotowa do działania, możesz przejść do polerowania. Zacznij od papieru ściernego wodnego o niewielkiej gradacji (około 1000) i wody. Jak dobrze wypolerować lampę? Najlepiej ruchami poziomymi i pionowymi. Nie poleruj reflektorów ruchami kolistymi, gdyż możesz zniszczyć jej powłokę właściwą.

Kolejno przechodź do gradacji 1500, 2000 i 3000. W przypadku lekko zaśniedziałych reflektorów możesz od razu wybrać wyższą gradację papieru. Po całkowitym zdarciu uszkodzonej warstwy przejdź do polerki przy pomocy pasty polerskiej. Najlepiej polerować reflektor używając wspomnianej wcześniej polerki. Zwróć uwagę na to, aby dokładnie i z czuciem przejechać całą powierzchnię lampy. Nie poleruj jednak zbyt długo jednego miejsca – możesz je przepalić.

Po wszystkim poczekaj, aż reflektor ostygnie i nałóż specjalną pastę ochronną. Teraz możesz już korzystać z odnowionych lamp.

Polerka Samochodowa 120W 240Mm

Czyszczenie reflektorów domowymi sposobami

Pamiętaj, że pełna regeneracja nie zawsze jest konieczna. Zamiast od razu szlifować i polerować lampy, może wystarczy je po prostu dobrze wyczyścić. Jak wyczyścić lampy w samochodzie domowym sposobem? Wystarczy ścierka, trochę wolnego czasu i odpowiednie środki.

Na początku dokładnie oczyść powierzchnię reflektora z kurzu i brudu. Następnie nałóż na ścierkę pastę polerską o umiarkowanym stopniu ścieralności albo popularny środek typu WD-40. Kolistymi ruchami poleruj powierzchnię reflektora, aż do uzyskania efektu błysku. Pamiętaj, aby na koniec dokładnie odtłuścić lampę. Możesz zdjąć klosz lampy i wyczyścić go także w środku, dla uzyskania lepszego efektu ostatecznego.

Regeneracja lamp pastą do zębów. Czy jest skuteczna?

Jeżeli nie masz dostępu do standardowych środków, możesz użyć… pasty do zębów. To stosunkowo skuteczny środek, który warto zastosować przy mniej zużytych reflektorach. Jak wypolerować reflektory korzystając z pasty? Wystarczy nałożyć ją na czystą ścierkę (np. z mikrofibry) i ruchami kolistymi rozprowadzać po powierzchni lampy, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Po około 15 minutach zmyj dokładnie pastę ciepłą wodą. Ostateczny wygląd lampy na pewno będzie dla Ciebie zaskoczeniem.

Profesjonalna polerka lamp to koszt od 200 złotych w górę. Ty możesz zaoszczędzić te pieniądze, samodzielnie regenerując swoje reflektory. Wystarczy, że zastosujesz się do zasad z powyższego tekstu.

Polecane

Zestaw do polerowania reflektorów

Zestaw do polerowania reflektorów

120,90 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel