Jak mierzyć suwmiarką? Poradnik
Odpowiedni pomiar obrabianych elementów za pomocą suwmiarki to jeden z najważniejszych procesów w amatorskim majsterkowaniu i profesjonalnym prowadzeniu warsztatów różnego rodzaju.
W teorii odpowiedź na pytanie „jak mierzyć suwmiarką” jest dość prosta. Wystarczy przecież umieścić przedmiot pomiędzy rozsuniętymi szczękami elementu, zacisnąć je i sprawdzić ukazaną wartość. W niektórych przypadkach nie jest to jednak takie proste, jak może się wydawać.
Z czego zbudowana jest suwmiarka?
Suwmiarka jest w gruncie rzeczy prostą konstrukcją, najczęściej wykonaną z tworzyw sztucznych lub metali. Wysokiej klasy sklep narzędziowy, pomoże Ci znaleźć sprzęt który umożliwi Ci precyzyjne mierzenie grubości czy długości rury, desek, płyt i innych materiałów warsztatowych czy budowlanych. Na jej budowę składa się kilka elementów.
Prowadnica i ruchomy suwak – odpowiadają za ruch suwmiarki tak, abyś mógł dokładnie dostosować rozwarcie elementu do wymiaru części, którą sprawdzasz.
- Szczęki pomiarowe – zewnętrzne i wewnętrzne. Wyposażone w specjalne podziałki, które pozwalają dokładnie określić dane pomiarowe.
- Głębokościomierz – element, który umożliwia sprawdzenie głębokości elementu mierzonego (o tym wspomnimy jeszcze w dalszej części tekstu)
- Ewentualne urządzenia do odczytu danych i system elektroniczny – tylko w przypadku określonych rodzajów suwmiarek.
Suwmiarki występują w kilku rozmiarach, jednak co do zasady technika wykonywania odpowiednich pomiarów jest dokładnie taka sama. Jak mierzyć suwmiarką?
Jak efektywnie i dokładnie mierzyć elementy za pomocą suwmiarki?
Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby mierzony element był stabilnie umieszczony na powierzchni płaskiej lub takiej, która uniemożliwia jego ewentualny ruch (np. w imadle). Dlaczego to kluczowe? Każde posunięcie mierzonej części może zafałszować Ci jego realny wymiar. Nic się nie stanie, jeżeli nie potrzebujesz dokładnych danych (z precyzją np. do jednego milimetra). W przypadku profesjonalnej obróbki materiałów czy rzemiosła, nawet tak minimalny parametr może przekreślić udaną pracę nad ostatecznym projektem.
Druga kwestia związana jest z samym odczytaniem danych na suwmiarce. Wiele osób posługuje się samym urządzeniem prawidłowo, jednak ma problem z analizą informacji, które ta pokazuje. Jak odczytywać więc dokładnie dane z suwmiarki? Przede wszystkim pamiętaj, że liczba na noniuszu (czyli który umieszczony jest w głównej części miarki), to podane dokładne milimetry. Z kolei każdy kolejny numer kreski oznacza liczbę po przecinku (wartości mniejsze od milimetra). Pamiętaj o tym, bo zdarza się, że nienumerowane części uznawane są za mm.
Suwmiarka ma różne funkcje!
Nie musisz mierzyć suwmiarką wyłącznie wewnętrznej strony elementów. Zauważ, że miara ma różne podziałki. Dzięki temu masz możliwość sprawdzenia wymiaru wewnętrznej i zewnętrznej strony elementu. Wszystko zależy od tego którą stroną zamontujesz suwmiarkę (pamiętaj, że każdy wymiar wymaga zastosowania trwałego trzymania mierzonego elementu).
Co ciekawe (o czym nie każdy wie) wysuwający się element suwmiarki to nie przypadkowa część, a głębokościomierz. Wystarczy, że włożysz go w środek mierzonego materiału. Dzięki temu dostaniesz informację dotyczącą głębokości określonego elementu.
Skoro wiesz już jak mierzyć suwmiarką, zobacz jaką miarkę najlepiej posiadać w swoim garażu oraz jak dbać o ten element, aby posłużył Ci jak najdłużej!
Jakie suwmiarki dostępne są na rynku?
Polecamy zaopatrzyć się w kilka różnego rodzaju suwmiarek, aby zawsze mieć możliwość skorzystania z innej miarki w razie konieczności. Zdarza się, że będziesz musiał jednocześnie mierzyć trzy parametry elementu i do tego niezbędne będą właśnie różne suwmiarki.
Co do zasady możesz kupić dwa rodzaje suwmiarek. Jakie?
- Suwmiarka tradycyjna (zwana też zwykłą) – odczyt pomiarowy dokonujesz za pomocą skali umieszczonej na szczękach i głębokościomierzu. Może być między innymi wykonana z plastiku, innych tworzyw sztucznych albo po prostu z metalu. Ma niekiedy różną grubość i wytrzymałość. Najlepiej zakupić suwmiarkę, której podziałka jest trwale naniesiona na materiał wykonania, bo narysowane czy naklejone miary mogą się po prostu zmazać. Przykładem takiego sprzętu jest suwmiarka noniuszowa 150/0.05 mm.
- Suwmiarka elektroniczna – zamiast podziałki ma czujniki umieszczone na szczękach i wyświetlacz, który pokazuje wartość pomiaru. Pamiętaj, że taki element jest skuteczny tylko, gdy precyzyjnie wskazuje parametry mierzonego elementu. Ciekawym wyborem takiego rodzaju mierników będzie suwmiarka cyfrowa 150 mm.
Suwmiarki możesz klasyfikować również ze względu na podziałki, które są umieszczone na szczękach. Najbardziej precyzyjne (i profesjonalne) narzędzia pokażą Ci wartości z dokładnością do 0,01mm. Pamiętaj, że niezależnie od tego jaką suwmiarkę posiadasz, zawsze dbaj o jej stan. Oczyszczaj ją z brudu po pracy, trzymaj w zamkniętych miejscach (osłoniętych przed wilgocią i światłem). W ten sposób element długo Ci posłuży!
Zwróć uwagę na to, że sprzęt narzędziowy, w którym znajdziesz suwmiarki może mieć również inne urządzenia do pomiarów takie jak przymiary czy mikrometry.