Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prawidłowo lutować? Poradnik krok po kroku

2022-01-31
Jak prawidłowo lutować? Poradnik krok po kroku

Jedną z najskuteczniejszych metod, pozwalających na trwałe i stabilne łączenie elementów wykonanych z miedzi czy aluminium, jest lutowanie. Podczas tego procesu wykorzystuje się specjalne tworzywo, które pod wpływem temperatury topi się i zespala ze sobą metale. Warto wiedzieć, że jakość połączenia zależy w dużej mierze od zastosowania odpowiedniej techniki lutowania. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak prawidłowo lutować!

Na czym polega lutowanie elektroniki?

Lutowanie nie jest procesem bardzo skomplikowanym, choć wymaga precyzji i cierpliwości. Do połączenia metalowych elementów wykorzystuje się tu specjalne spoiwo (zwane cyną), które trzeba rozgrzać za pomocą lutownicy. Gdy uzyska ono postać płynną, należy pokryć nim lutowane komponenty. Po wyschnięciu spoiwo twardnieje, zapewniając stabilne połączenie. Opisana wyżej metoda pozwala na zespolenie elementów wykonanych z różnych metali. Zazwyczaj stosuje się ją podczas łączenia przewodów wykonanych z miedzi, mosiądzu, stali czy aluminium.

W jaki sposób prawidłowo lutować? Poradnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak lutować, aby połączenie było trwałe? Poniżej omawiamy najważniejsze etapy tego procesu.

Krok 1: Przygotuj narzędzia i akcesoria do lutowania

Proces rozpocznij od przygotowania odpowiednich akcesoriów i narzędzi. Pierwszym z nich jest lutownica. Jaką wybrać? Do łączenia cienkich przewodów warto wykorzystać lutownice pistoletowe lub transformatorowe. Ponieważ są one wyposażone w długą i wąską końcówkę, bardzo dobrze sprawdzą się podczas prac wymagających dużej precyzji. Jeżeli chcesz zespolić materiały o różnych temperaturach topnienia, zastosuj lutownicę oporową. Zaletą tego urządzenia jest możliwość regulacji temperatury w zakresie od 200C do 450C.

Drugim z akcesoriów jest kalafonia, potocznie zwana topikiem. To rozpuszczalna substancja, wykonana z żywicy, która z jednej strony usuwa zanieczyszczenia z lutowanych powierzchni, zaś z drugiej ułatwia topienie się spoiwa. By połączyć elementy, konieczne jest także użycie cyny. To właśnie ona jest podstawowym składnikiem spoiwa.

Krok 2. Przygotuj i oczyść lutowane elementy

Lutowanie elektroniki rozpocznij od ściągnięcia izolacji z przewodów, które chcesz połączyć. Zwróć też uwagę na ich końcówki. Jeśli są poszarpane i nieregularne, warto nieco je skrócić. Gdy elementy będą gotowe, rozgrzej lutownicę. Jaką temperaturę lutowania wybrać? Najlepiej taką, która mieści się w przedziale od 250C do 300C. Nie musisz się wtedy obawiać, że uszkodzisz łączone elementy.

Lutownica transformatorowa 100w

Krok 3. Ocynuj końcówki przewodów

Zacznij od zanurzenia końcówek przewodów w pojemniku z kalafonią. Gdy pokryją się żywicą, rozgrzej je, przykładając do nich lutownicę. Aby ich nie uszkodzić, ogrzewaj je nie dłużej niż przez 2-4 sek. Tak przygotowane końcówki przewodów zanurz w pojemniku z cyną.

Krok 4. Połącz lutowane elementy

Ocynowane przewody natychmiast połącz ze sobą. Aby uzyskać trwałą spoinę, przyłóż do nich na kilka sekund rozgrzaną lutownicę. Na koniec oceń jakość spoiny – jeśli jest miękka lub kruszy się, lutowanie przewodów musisz powtórzyć.

Krok 5. Zabezpiecz miejsce po lutowaniu

Jeśli jakość lutu jest zadowalająca, zabezpiecz spoinę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W tym celu możesz wykorzystać taśmę izolacyjną lub koszulkę termokurczliwą.

Lutownica transformatorowa 180w

Najczęstsze błędy podczas lutowania - jak ich uniknąć?

Nieprawidłowa technika lutowania może skutkować tym, że połączenie będzie nietrwałe. Gdy spoiwo zbyt szybko stopi się, powstaną tzw. zimne luty. Z czasem takie łączenia zaczną się rozwarstwiać.

Jak lutować, aby uniknąć tego rodzaju problemów? W pierwszej kolejności zadbaj o dobór odpowiedniego topika. Profesjonalny sklep narzędziowy powinien mieć w swojej ofercie różnego rodzaju pasty do lutowania, które sprawdzą się podczas łączenia różnego rodzaju metali. Jeśli chcesz uniknąć zimnych lutów, pamiętaj też, aby końcówki przewodów rozgrzać za pomocą lutownicy.

Sprawdź również, jaką temperaturę lutowania ustawić. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, spoiwo stopi się, a metalowe elementy zostaną uszkodzone. W przypadku łączenia przewodów optymalna temperatura wynosi ok 350C. Podczas lutowania elektroniki warto jednak obniżyć temperaturę do 250C.

Akcesoria do lutowania nie tylko dla profesjonalistów

Prowadzisz profesjonalny warsztat? A może lubisz pomajsterkować we własnym domu? Zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej wiele akcesoriów do lutowania oferowanych przez popularnych producentów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
pixel