Jak prawidłowo ustawić światła samochodowe?
Odpowiednie ustawianie świateł w samochodach to kluczowa kwestia związana z bezpieczeństwem. Wpływa zarówno na Twój komfort prowadzenia auta po zmroku, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Na czym polega prawidłowe ustawianie świateł w samochodzie? Jak obsługiwać urządzenie do ustawiania świateł? Czy ustawianie świateł ksenonowych różni się od regulacji standardowych lamp? Podpowiadamy!
Każdy pojazd powinien posiadać regulację świateł mijania. Podnosząc i opuszczając soczewki jesteś w stanie wyregulować je tak, aby z jednej strony nie były one zbyt wysoko, a z drugiej, żeby skutecznie oświetlały drogę. Jeżeli zauważysz, że Twoje oświetlenie nie odbija się na jednej wysokości w lusterkach wstecznych auta przed Tobą, to oznacza, że czas na regulację.
Prawidłowe ustawianie świateł w samochodzie – w jaki sposób powinieneś się za to zabrać?
Istnieje kilka sposobów na ustawianie świateł w samochodzie. Najprostszą metodą jest wykorzystanie ściany i taśmy. Ustaw samochód na równym podłożu i podjedź możliwie najbliżej ściany. Korektory lamp dostępne w kabinie powinny mieć wartość „0”. Zaznacz taśmą klejącą środek odbicia każdego z reflektorów. Z kolei niżej (około 5-7 centymetrów) wyznacz poziomą linię za pomocą poziomicy. Teraz odjedź autem o 5-7 metrów i sprawdź czy linia świateł pokrywa się z tą zaznaczoną niżej.
Możesz wykorzystać również urządzenie do ustawiania świateł, znane między innymi ze stacji diagnostycznych. Taki sprzęt pozwoli Ci sprawdzić czy reflektory są ustawione równo i zgodnie z przyjętymi normami. Jeżeli masz więcej niż jedno auto, prowadzisz warsztat lub zależy Ci na bezpieczeństwie – warto zainwestować w taki diagnostyczny sprzęt.
W jaki sposób obsługuje się urządzenie do ustawiania świateł?
Urządzenie to znasz z pewnością z badań okresowych, przeprowadzanych co roku na stacji diagnostycznej. Jego obsługa nie jest wyjątkowo skomplikowana. Wystarczy, że ustawisz soczewkę na wysokości lamp w kontrolowanym aucie i przejedziesz na miejsce drugiego reflektora. Parametry obydwu świateł muszą być asymetryczne, wysokość taka sama, a kąt pochylenia żarówek musi zapewniać 40 metrów oświetlenia drogi w przypadku świateł mijania.
Pamiętaj, że urządzenie również powinno być ustawione na równej powierzchni, umożliwiającej płynny i precyzyjny ruch. To konieczne, jeżeli chcesz aby badanie było miarodajne i pomogło Ci w regulacji oświetlenia. Przyrząd do ustawiania świateł wskaże Ci w jakim kierunku należy wyregulować światła.
Ustawianie świateł ksenonowych – co warto o tym wiedzieć?
Jeszcze inaczej wygląda kwestia świateł ksenonowych. To lampy, których nieprawidłowe ustawienie może znacznie oślepiać innych kierowców. To z tego względu zakazane jest montowanie niecertyfikowanych i niesprawdzonych podróbek ksenonów w pojazdach. Na początku skontroluj ustawienie lamp. Przyrząd do ustawiania świateł jest uniwersalny i pomoże Ci sprawdzić każdy rodzaj oświetlenia.
Jeżeli ksenony nie są ustawione prawidłowo, a ich automatyczna regulacja nie funkcjonuje dobrze, to możesz ręcznie ustawić ich wysokość. Najczęściej otwory regulacyjne znajdują się w górnej części lamp. Mają kształt imbusa. Wkładając tam odpowiedni klucz i kręcąc w lewo lub w prawo, podnosisz i opuszczasz strumień świetlny. Po ustawieniu ponów badanie i gotowe.
Uwaga! Pamiętaj, że w środku Twojego auta znajduje się (wspomniany wcześniej) wewnętrzny regulator lamp. Jeżeli jedziesz sam lub z jednym pasażerem, to powinien on znajdować się na pozycji zero. W przypadku poruszania się z 4 lub 5 pasażerami, wymagane jest przestawienie regulacji na 1. Jazda z załadowanym bagażnikiem i kompletem osób w samochodzie to „2”. Z kolei „3” przeznaczone jest do jazdy z załadowanym tyłem auta – np. podczas poruszania się z przyczepką lub wypełnionym bagażnikiem bez dodatkowych pasażerów. Miej to na uwadze, bo przy nieprawidłowej regulacji wewnętrznej, nawet dobrze ustawione lampy będą oślepiać innych kierowców!