Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie?

2022-02-09
Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie?

Przepalony bezpiecznik to częsty efekt usterki, do jakiej dochodzi w instalacji elektrycznej. Jego awaria, w przypadku samochodów, może skutkować nieprawidłową pracą wielu urządzeń i systemów zastosowanych w pojeździe. Z tego względu warto regularnie sprawdzać stan tego rodzaju zabezpieczeń. Co zrobić, gdy bezpieczniki w samochodzie wymagają wymiany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego poradnika.

Jaką funkcję w samochodzie pełnią bezpieczniki?

Bezpieczniki są jednym z podstawowych elementów układu elektrycznego samochodu. Ich podstawową funkcją jest neutralizowanie nagłego skoku napięcia, który mógłby doprowadzić do awarii urządzeń zamontowanych w pojeździe. Przejmując zwiększony ładunek elektryczny, przepalają się, chroniąc tym samym pozostałe elementy instalacji elektrycznej. By pojazd działał prawidłowo, uszkodzony bezpiecznik należy niezwłocznie wymienić. Choć nie jest to trudne, to jednak nie każdy kierowca wie, jak zrobić to prawidłowo.

Skrzynka z bezpiecznikami – jak ją znaleźć?

Analizę usterki w układzie elektrycznym samochodu rozpocznij od znalezienia skrzynek z bezpiecznikami. Pierwsza z nich umieszczona jest pod maską, tuż przy akumulatorze. Znajdują się w niej zabezpieczenia wysokoprądowe, chroniące np. alternator czy pompę paliwową. Drugą skrzynkę, z bezpiecznikami niskoprądowymi, znajdziesz wewnątrz kabiny pojazdu. Najczęściej jest ona umieszczona pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy. W niektórych modelach samochodów takiej skrzynki warto jednak poszukać przed fotelem pasażera lub w bagażniku.

Zastanawiasz się, w której skrzynce będzie znajdował się przepalony bezpiecznik? W pierwszej kolejności sprawdź, które z urządzeń przestało działać prawidłowo. Jeśli problem dotyczy wentylatorów, układu oświetlenia czy systemu do sterowania lusterkami, uszkodzonych zabezpieczeń poszukaj w skrzynce z bezpiecznikami niskoprądowymi. Gdy z kolei pojawią się problemy z zapłonem czy też układem wspomagania kierownicy, najpewniej przepalił się jeden z bezpieczników wysokoprądowych. Te z kolei znajdują się w skrzynce umieszczonej pod maską samochodu.

Bezpieczniki samochodowe, 19 mm, 92 szt.

Jak sprawdzić, który bezpiecznik w aucie się przepalił?

O tym, że dany bezpiecznik wymaga wymiany, możesz się przekonać, przyglądając się uważnie jego obudowie. Ciemniejsze zabrudzenia, a także przerwanie drucika świadczą o tym, że doszło do skoku napięcia. Uszkodzonego zabezpieczenia możesz także poszukać, korzystając ze schematu obrazującego instalację elektryczną w samochodzie. Znajdziesz na nim informację na temat tego, który z bezpieczników odpowiada za ochronę konkretnego urządzenia lub układu.

Innym skutecznym sposobem, pozwalającym na znalezienie uszkodzonego zabezpieczenia, jest sprawdzenie napięcia. W tym celu warto wykorzystać próbnik lub tester bezpieczników. Tego rodzaju akcesoria możesz kupić w większości sklepów motoryzacyjnych.

Jak sprawdzić bezpieczniki w aucie za pomocą próbnika? W pierwszej kolejności otwórz skrzynkę z zabezpieczeniami i włącz zapłon. Następnie przykładaj końcówkę testera do poszczególnych bezpieczników. Zapalenie się diody umieszczonej w górnej części obudowy próbnika wskazuje, że zabezpieczenie działa prawidłowo. Brak napięcia to sygnał, że bezpiecznik przepalił się, a zatem należy go wymienić.

Zabezpieczenia możesz sprawdzić także za pomocą miernika elektrycznego. Pamiętaj jednak, aby ustawić urządzenie na pomiar prądu stałego. Czarną sondą dotknij masy pojazdu. Czerwoną sondę przykładaj z kolei do poszczególnych bezpieczników. W prawidłowo działających zabezpieczeniach napięcie wynosi ok. 12 V. Jeżeli urządzenie pokaże niższe wskazanie, bezpiecznik wymaga wymiany.

Bezpieczniki samochodowe, 11 mm, 96 szt. Mini

Jak wymienić przepalony bezpiecznik?

By szybko usunąć usterkę, należy kupić zapasowe bezpieczniki samochodowe 120 sztuk. Jeśli wiesz już, które z zabezpieczeń jest uszkodzone, wyjmij je ze skrzynki za pomocą specjalnego chwytaka lub płaskiego śrubokręta. Następnie odczytaj wartość natężenia wymienianego elementu. Tę informację znajdziesz na obudowie bezpiecznika. W puste miejsce wepnij nowe zabezpieczenie o tym samym natężeniu.

Zapasowe bezpieczniki – dlaczego warto je kupić?

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, wiesz już jak sprawdzić bezpieczniki w aucie. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na drodze, pamiętaj, aby komplet zapasowych zabezpieczeń przechowywać w schowku w samochodzie. W skład takiego zestawu powinny wchodzić zarówno bezpieczniki niskoprądowe, jak i te, o większym napięciu. Dzięki temu szybko zlikwidujesz usterkę. Zastanawiasz się, gdzie kupić tego rodzaju akcesoria? Sklep narzędziowy to miejsce, w którym znajdziesz zestawy bezpieczników samochodowych w atrakcyjnych cenach.

Polecane

Bezpieczniki samochodowe, 11 mm,  96 szt. Mini

Bezpieczniki samochodowe, 11 mm, 96 szt. Mini

58,65 zł brutto/1szt.586.50 pkt.
Bezpieczniki samochodowe, 19 mm,  92 szt.

Bezpieczniki samochodowe, 19 mm, 92 szt.

77,33 zł brutto/1szt.773.30 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel