Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

2021-11-22
Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Układ klimatyzacji wpływa znacznie na komfort jazdy samochodem czy pracę w budynkach użyteczności (biurach, halach produkcyjnych, sklepach itd.). Jedynie szczelne i sprawne urządzenie może zagwarantować prawidłową regulację temperatury. Jakie objawy daje nieszczelność klimatyzacji? Jak powinno odbywać się sprawdzenie szczelności klimatyzacji? Co zrobić, jeżeli układ będzie przepuszczał czynnik? Podpowiadamy!

Dlaczego klimatyzacja się rozszczelnia?

Głównym powodem nieszczelności klimatyzacji jest wiek i wyeksploatowanie poszczególnych elementów. Gumowe części z czasem parcieją i przecierają się. Intensywnie użytkowane urządzenie powoli przecieka i rozszczelnia się w newralgicznych miejscach. Jeżeli nie będziemy dokonywać regularnych przeglądów układu, to prędzej czy później gdzieś nastąpi wyciek czynnika.

Nieszczelna klimatyzacja to także efekt jej nieprawidłowej eksploatacji. Użytkowanie mało wydajnej klimy, mniejsza ilość czynnika niż przewidział producent, zapchane przewody czy chłodnica – to wszystko prowadzi do rozszczelnienia układu. Takich sytuacji należy bezwzględnie unikać.

Nieszczelność klimatyzacji – objawy

Jak sprawdzić nieszczelność klimatyzacji? Przede wszystkim zwracając uwagę na objawy, które mogą świadczyć o tej usterce. Musimy pamiętać, że urządzenia, które przepuszczają czynnik nadal pracują. Oznacza to, że nieszczelna klimatyzacja mechanicznie cały czas będzie działać.

Przede wszystkim spadnie jednak jej skuteczność. Z kratek będzie napływało ciepłe powietrze, a jego siła stanie się mało intensywna (choć panel układu będzie pokazywał, że temperatura powinna być cały czas regulowana). Wyciekający czynnik może również doprowadzić do zagrzybienia i stęchlizny w układzie oraz głośnej pracy kompresora.

Warto pamiętać, że nieszczelne elementy zaczną obciążać inne części, co doprowadzi w końcu do trwałego uszkodzenia mechanizmu. Jeżeli nasza klimatyzacja będzie tak pracować długo, to może doprowadzić np. do bardzo kosztownej awarii sprężarki.

Zwróćmy uwagę na to, że pierwszym symptomem nieszczelnego układu w klimatyzacji samochodowej jest dużo wyższe spalanie. Sprawna klima zwiększa tylko nieznacznie zużycie paliwa. Jednak obciążony, przepuszczający czynnik zwiększa pobieranie oleju napędowego lub benzyny o nawet litr na 100 kilometrów! Użytkownicy samochodowej klimatyzacji mogą zauważyć nieszczelność również poprzez obserwowanie ewentualnych plam pod maską silnika. Czynnik jest jednak bardzo ulotny, więc gołym okiem ciężko będzie zobaczyć gdzie ucieka. Pamiętajmy, że nowoczesny R134a to substancja łatwopalna i niebezpieczna. Z tego względu serwisy mają całkowity zakaz napełniania nieszczelnych układów, a więc nie uzupełnimy braków „na szybko”. Konieczne jest dokładnie sprawdzenie szczelności klimatyzacji i usunięcie usterki, aby znów móc cieszyć się efektami jej działania.

PIANKA DO WYKRYWANIA NIESZCZELNOŚCI KLIMATYZACJI

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji – jak to zrobić krok po kroku?

W takim razie w jaki sposób skontrolować czy klimatyzacja jest szczelna? Istnieje kilka sposobów. Najmniej efektywna i bardzo chałupnicza jest metoda na smarowanie przewodów układu wodą z mydłem. Po pierwsze, sposób ten dotyczy wyłącznie klimatyzacji w samochodach. Po drugie, nie zawsze jesteśmy w stanie dojść z roztworem w każdym miejscu, a więc lokalizacja nieszczelności będzie w takim wypadku bardzo trudna.

Warsztaty samochodowe, które specjalizują się z kolei w wykrywaniu usterek klimatyzacji stosują metodę wtłaczania azotu do układu. Gaz (wdrożony pod bardzo wysokim ciśnieniem) zaczyna wydobywać się poprzez nieszczelności na łączeniach przewodów, samych przewodach, uszczelkach lub chłodnicy. To jednak metoda specjalistyczna, wymagająca określonej wiedzy i umiejętności.

Dla osób, które chcą samodzielnie zlokalizować usterkę i rozpocząć procedurę naprawy, polecany jest wysokiej klasy wykrywacz nieszczelności klimatyzacji. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji za jego pomocą? Czujniki wbudowane w urządzenie wskażą w jakich miejscach czynnik ucieka z układu, a specjalna, giętka budowa umożliwi skontrolowanie każdego, nawet mało dostępnego miejsca. Wykrywacz nieszczelności klimatyzacji sprawdza się nie tylko w klimatyzacji samochodowej, ale również domowej czy w biurze. Ciekawym sprzętem jest np. wykrywacz nieszczelności R134a R1234yf HFC Hydrogen, który precyzyjnie wskaże miejsca wycieku czynnika. Szybko i bezpiecznie zlokalizuje usterkę, dzięki czemu będziemy mogli przejść do naprawy układu.

MANOMETR 54 BAR Z ZAWOREM NA PRZEWODZIE

Co zrobić, gdy klimatyzacja jest nieszczelna?

Wiemy już jak sprawdzić nieszczelność klimatyzacji, czas więc do naprawy usterki. Przede wszystkim koniecznie należy wyłączyć cały układ. Jak podkreślaliśmy wyżej, praca na niesprawnym, przeciekającym mechanizmie może skończyć się poważną awarią sprężarki (która jest bardzo droga w regeneracji lub wymianie), a także niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia użytkowników.

Po zlokalizowaniu nieszczelności i wyłączeniu klimatyzacji powinniśmy udać się do wyspecjalizowanego warsztatu regenerującego cały układ, albo wezwać na miejsce fachowców, którzy naprawiają przemysłowe czy domowe klimatyzacje. Po kompleksowej naprawie i ponownej kontroli szczelności, możemy zająć się nabiciem czynnika to urządzeń odpowiadających za regulowanie temperatury. Po wykonaniu tej czynności również powinniśmy sprawdzić czy wszystko jest już ok i uznać naprawę klimatyzacji za zakończoną.

Polecane

LAMPA UV + OKULARY UV  KLIMATYZACJA 30 LED

LAMPA UV + OKULARY UV KLIMATYZACJA 30 LED

55,00 zł brutto/1szt.550 pkt.
ZESTAW DO TESTOWANIA AZOTEM 30 BAR  Z BUTLĄ 5L

ZESTAW DO TESTOWANIA AZOTEM 30 BAR Z BUTLĄ 5L

780,00 zł brutto/1szt.8333.50 pkt.
MANOMETR 54 BAR Z ZAWOREM NA PRZEWODZIE

MANOMETR 54 BAR Z ZAWOREM NA PRZEWODZIE

95,00 zł brutto/1szt.950 pkt.
ZESTAW MANOMETRÓW DO NOWEGO CZYNNIKA R1234YF

ZESTAW MANOMETRÓW DO NOWEGO CZYNNIKA R1234YF

286,00 zł brutto/1szt.2860 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-20
polecam
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel