Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wiercić w metalu i jakie wiertło wybrać?

2022-04-11
Jak wiercić w metalu i jakie wiertło wybrać?

Dobór wiertła przeznaczonego do obróbki konkretnego rodzaju materiału jest gwarancją szybkiej i sprawnej pracy. Znalezienie odpowiedniego narzędzia może jednak przysporzyć nieco trudności. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak wybrać najlepsze wiertło do metalu.

Jak rozpoznać dobre wiertło do metalu?

Wykonywanie otworów w metalu to jedna z podstawowych prac ślusarskich. W sprawnej realizacji tego zadania pomocne okażą się właściwie dobrane narzędzia. Ich wybór może jednak przysporzyć nieco trudności. W sklepach dostępnych jest bowiem wiele rodzajów wierteł, różniących się kształtem, rozmiarem, uchwytem, a także rodzajem materiału, z którego zostały wykonane.

Jak wygląda wiertło do metalu i czym różni się ono od narzędzi przeznaczonych do obróbki np. drewna czy betonu? Większość osób może je łatwo rozpoznać po kształcie tzw. główki. Narzędzia przeznaczone do obróbki metalu mają zazwyczaj ostrą końcówkę, przypominającą stożek. Dzięki takiej konstrukcji, wiertło nie ślizga się podczas nawiercania otworu.

Kolejną z charakterystycznych cech jest układ rowków, odpowiadających za odprowadzanie urobku, umieszczonych w części roboczej. W przypadku wierteł wykonanych ze stali szybkotnącej HSS są one ustawione pod kątem 118o, co zapewnia bardzo efektywne skrawanie metalu.

Rodzaje wierteł do metalu

Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonano narzędzie, wyróżnia się:

  • wiertło tytanowe, pokryte powłoką azotku tytanu. Ze względu na swoją wytrzymałość jest to najlepsze wiertło do metalu o dużej twardości. Ponieważ tytanowa powłoka zapobiega przywieraniu wiórów, z narzędzia tego rodzaju warto korzystać także podczas wiercenia w tworzywach sztucznych, jak np. pleksiglasie.
  • wiertło kobaltowe, którego część robocza wykonana została ze stali HSS z dodatkiem kobaltu. Jego najważniejszą zaletą jest wysoka wytrzymałość termiczna. Z tego względu nadaje się ono do prac wymagających dużej precyzji oraz wiercenia najtwardszych metali, jak np. stal szlachetna.
  • wiertło wykonane w całości ze stali szybkotnącej HSS, przeznaczone do obróbki takich metali, jak stal stopowa czy żeliwo szare.

Ze względu na układ rowków oraz kąty ich skrętu, wyróżnia się z kolei:

  • wiertła spiralne, przeznaczone do wiercenia otworów o dużej średnicy,
  • pogłębiacze stożkowe, stosowane do pogłębiania otworów,
  • pogłębiacze okrawające, przydatne podczas usuwania zadziorów po wierceniu,
  • frezy walcowe, przeznaczone do frezowania bocznego,
  • wiertła stożkowe, które ułatwiają centrowanie oraz rozwiercanie starych otworów.

Wiertło do metalu HSS 7mm

Oznaczenie wierteł, czyli po czym rozpoznać najlepsze wiertło do metalu?

Aby wybrać najlepsze narzędzie do obróbki konkretnego materiału, warto zwracać uwagę na oznaczenie wierteł. Kod składający się z liter i cyfr zawiera informacje dotyczące m.in. średnicy roboczej, a także gatunku stali, z której wykonane zostało narzędzie. Za pomocą oznaczenia można także ustalić klasę dokładności narzędzia.

Jak rozpoznać dobre wiertło do metalu?

W jaki sposób odczytać oznaczenie wierteł i jak dobrać odpowiednie narzędzie? Litery znajdujące się na początku kodu, wskazują na rodzaj materiału, z którego wykonano wiertło, zaś następujące po nich cyfry informują o zawartości danej substancji w stopie. Narzędzia oznaczone literą „P” wykonano ze stali szybkotnącej, te z symbolem „K” zawierają dodatek kobaltu, a te, których kod rozpoczyna się literą „M” powstały ze stopu stali i molibdenu. Niektórzy producenci oznaczają także wiertła zgodnie z polską normą NWK oraz niemiecką DIN.

Jakie wiertła do metalu wybrać?

Aby wybrać dobre wiertło do metalu, warto zwrócić uwagę na trzy czynniki: przeznaczenie narzędzia, jego kształt i rozmiar oraz sposób mocowania.

Wiertła do metali miękkich to narzędzia wykonane zazwyczaj ze stali szybkotnącej. W przypadku obróbki materiałów o dużej twardości zalecane jest jednak użycie wierteł, w których część roboczą wykonano ze stali z domieszką tytanu lub kobaltu.

Kolejnym kryterium jest kształt i rozmiar narzędzia. Wiertła o dużej liczbie krawędzi tnących, lepiej radzą sobie ze skrawaniem twardszych materiałów. Te, przeznaczone do metali miękkich, cechują się z kolei bardziej płaską końcówką.

Rozmiar odnosi się z kolei do średnicy narzędzia. Najszerszy segment stanowią wiertła o wymiarach od 3 do 32 mm, jednakże w specjalistycznych sklepach narzędziowych można znaleźć także cieńsze, jak i grubsze warianty.

Rodzaj uchwytu to ostatnie kryterium, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jakie wiertło do metalu wybrać. Od zastosowanego mocowania zależy bowiem to, czy narzędzie będzie pasowało do danego typu wiertarki. W sklepach znajdziesz zarówno wiertła z mocowaniem SDS Max i Plus, jak i takie z uchwytem szybkomocującym lub stożkowym.

Wiertło do metalu HSS 3,2mm

Czy wiesz już, jak wybrać najlepsze wiertło do metalu?

Dostępne na rynku wiertła, różnią się przeznaczeniem, rozmiarem i kształtem, a także sposobem mocowania w głowicy wiertarki. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, co znaczą poszczególne oznaczenia wierteł oraz jak dobrać odpowiednie narzędzie. Jeśli natomiast poszukujesz trwałego wiertła do metalu, zapoznaj się z ofertą sklepu dowarsztatu.com. W naszym asortymencie znajdziesz najlepsze narzędzia skrawające i obróbcze oferowane przez popularnych producentów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
pixel