Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać odpowiednią lutownicę?

2021-10-06
Jak wybrać odpowiednią lutownicę?

Lutownica to narzędzie niezbędne w każdym garażu, domowym warsztacie czy zakładzie, który zajmuje się naprawą lub produkcją urządzeń elektronicznych lub elektrycznych. Z ogromnego wyboru na rynku, musisz wybrać jednak sprzęt, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby narzędziowe.

Wysokiej klasy sklep narzędziowy posiada kilka rodzajów lutownic. W niektórych przypadkach może się okazać, że będzie potrzebował wszystkich. Zwykle (w domowych warunkach) wystarczy jeden z nich, aby wykonywać drobne prace i naprawy.

Jakie są typy lutownic?

Przede wszystkim narzędzia te możemy podzielić według dwóch kryteriów. Pierwszy związany jest z zasilaniem urządzenia. Tu możemy wyróżnić dwa główne rodzaje lutownic, takie jak:

  • lutownica akumulatorowa – inaczej zwana lutownicą bezprzewodową. To urządzenie, które zasilane jest za pomocą dołączonej baterii. Możesz jej użyć w terenie oraz w pracach bez podłączenia zasilania stałego.
  • lutownica elektroniczna – zasilana prądem o niewielkim napięciu, służąca do drobnych prac naprawczych. Przykładem takiej lutownicy może być między innymi lutownica elektroniczna 15W.

Innym podziałem lutownic jest ich przeznaczenie. Niektóre narzędzia sprawdzają się bowiem przy dużych materiałach metalowych, a inne służą do łączenia niewielkich części elektronicznych. Jakie tu możemy wymienić typy urządzeń?

  • Lutownica gazowa – stosowana w łączeniu dużych materiałów z metali lekkich (np. przy łączeniu przewodów elektrycznych średniego napięcia). Najczęściej spotykana w przemysłowym wykorzystaniu.
  • Lutownica transformatorowa – jeden z najpopularniejszych typów lutownicy, zapewniający dużą uniwersalność, ale mniejszą precyzję (jak to jest chociażby w przypadku oporowych urządzeń). Przykładem takiego sprzętu może być lutownica transformatorowa 180w od firmy Yato.
  • Lutownica oporowa – to narzędzia do pracy z bardzo małymi elementami, stosowane głównie w elektronice. Charakterystyczną cechą dla tego typu urządzeń jest ich wyjątkowa precyzja. Lutownica Oporowa 80W STHOR od firmy Yato może być świetnym rozwiązaniem do takich zastosowań.

Lutownica transformatorowa 180w

W jaki sposób wybrać lutownicę dla siebie?

Jak widzisz, wybór odpowiedniej lutownicy nie jest łatwy, bo sklep narzędziowy najczęściej ma po kilka rodzajów różnych narzędzi. Na początku odpowiedz sobie na pytanie, które urządzenie będziesz wykorzystywał. Najpewniej już na starcie możesz wykluczyć lutownicę gazową (chyba, że pracujesz przemysłowo, na większych materiałach lutowanych). Akumulatorowe lutownice są z kolei najlepsze dla osób, które często pracują w terenie lub piwnicy, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła zasilania.

Najbardziej wszechstronne są natomiast lutownice oporowe i transformatorowe. Osoby ceniące sobie precyzje i wygląd lutowania powinny postawić na ten pierwszy wariant. Drugi typ urządzenia jest z kolei skierowany dla majsterkowiczów, którzy chcą mieć wszystko pod ręką – właściwie w jednym sprzęcie.

Poza samym typem lutownicy zwróć uwagę na jej parametry techniczne. Chodzi tu o typ i kształt grotu, koszt dodatkowych akcesoriów (cyna, pasty, kalafonia) oraz moc – im większa tym lepiej, ale jednocześnie więcej prądu zostaje zużyte do lutowania.

Lutownica transformatorowa 100w

Sprawdź gwarancję i jakość wykonania sprzętu

Uznany sklep narzędziowy zaoferuje Ci gwarancję na nową lutownicą i pomoże dobrać odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb. Pamiętaj, żeby nie kupować każdego rodzaju lutownicy (jeżeli nie jest Ci to naprawdę konieczne). Zamiast tego zainwestuj w wysokiej klasy akcesoria i materiały łączące, aby skutecznie naprawić zużyty sprzęt lub stworzyć coś nowego!

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
2023-06-24
Ok
pixel