Jak wybrać odpowiednią szlifierkę?

2022-06-23
Jak wybrać odpowiednią szlifierkę?

Praca z drewnem bywa dość wymagająca i czasochłonna, lecz warto, bo to szlachetny materiał urzekający pięknem i trwałością. Do tego zadania też trzeba się odpowiednio przygotować, by uzyskać zadowalający rezultat, nie obejdzie się więc bez dobrze dopasowanych narzędzi. Jednym z ważniejszych jest szlifierka. Dowiedzmy się, jak wybrać właściwy model, czyli taki, który wymiernie pomoże, a jednocześnie praca ze sprzętem będzie przyjemna!

Szlifierka - dlaczego jest tak ważna?

Szlifowanie to jedno z ostatnich zadań przy pracy w drewnie, ale tak samo ważny, jak każdy inny etap, musimy więc porządnie przyłożyć się do tej czynności, inwestując w odpowiedniej jakości sprzęt. Szlifowania nie można ominąć, bo rezultat pracy nie będzie taki, jakbyśmy oczekiwali. Dzięki szlifierce powierzchnia drewna zostanie wygładzona i przygotowana do malowania. Nie da się wykonywać profesjonalnie stolarskich powinności bez porządnej szlifierki. Niemniej narzędzie to jest często wykorzystywane także do renowacji mebli, gdyż za jego pomocą bardzo łatwo usuwać stary lakier, farbę czy politurę.

Wiemy już, jak to ważny sprzęt - poznajmy go teraz lepiej, zaczynając od wymienienia rodzajów szlifierek. Dostępnych jest kilka opcji: szlifierka oscylacyjna, szlifierka mimośrodowa, szlifierka taśmowa, szlifierka stołowa i szlifierka kątowa. W następnych fragmentach przedstawimy wszystkie wymienione rodzaje szlifierek.

SZLIFIERKA KĄTOWA 2000 W OBROTOWA RĘKOJEŚĆ

Szlifierka oscylacyjna - nie tylko do drewna

Zacznijmy od szlifierki oscylacyjnej, bo to jedna z najtańszych opcji, nieprzypadkowo więc korzystają z niej początkujący, którzy poszukują odpowiedniego narzędzia dla własnych potrzeb. Działa na zasadzie oscylacji, a więc ich silnik wprawia w drgania stopę szlifierską, dzięki czemu może ona za pomocą papieru ściernego efektywnie obrabiać powierzchnię. Jakie jest zastosowanie szlifierki oscylacyjnej? Z pomocą tego sprzętu bardzo łatwo i szybko zetrzemy drewno, jeśli więc wykańczamy drewnianą podłogę lub przygotowujemy jakiś mebel, bez wątpienia szlifierka oscylacyjna będzie niezbędna. Ale to nie wszystko, ponieważ może ona też służyć do obrabiania innych materiałów, jak metal. Jak więc zastanawiamy się, jaka szlifierka do metalu się sprawdzi, mamy odpowiedź. Warto też wiedzieć, że w zależności od mocy i liczy oscylacji, może sobie ona nawet poradzić z gipsem i betonem.

Szlifierka mimośrodowa - gdy potrzebujemy czegoś mocniejszego

Kolejnym rodzajem szlifierki jest model mimośrodowy, który podobnie jak wspomniane przed chwilą urządzenie działa na zasadzie ruchu oscylacyjnego, ale i obrotowego. Silnik wprawia je w drgania, co wywołuje obroty podstawy szlifierskiej. Ten rodzaj szlifierki pomoże nam w większości przypadków, gdyż nie tylko wygładzi drewno, ale też obrobi beton czy zetrze lakier z samochodu. Najlepiej sprawdza się na płaskich powierzchniach, a dzięki temu, że działa skuteczniej od szlifierki oscylacyjnej, zapewni rewelacyjne wykończenie.

Szlifierka taśmowa - mocna i niezawodna

Szlifierka taśmowa to bardzo mocne urządzenia służące do cięższych prac. Jest raczej wybierana do warsztatów, bo zapewnia dużą moc i wydajność. Jak działa ten sprzęt? To dość prosty mechanizm - silnik za pomocą przekładni napędza walce, na jakich zamontowana jest taśma szlifierska. Gdy się obraca efektywnie ściera materiał na dużej powierzchni. Służy ona najczęściej do szlifowania zgrubnego, czyli wstępnego. Kiedy używać szlifierki taśmowej? Dzięki temu, że ściera szybko, ale i mocno, stanowi doskonały wybór dla osób zajmujących się na przykład renowacją starych podłóg. Ale to też świetna szlifierka do metalu i kamienia.

Szlifierka pneumatyczna taśmowa

Szlifierka stołowa - duży sprzęt do zadań specjalnych

Szlifierka stołowa ściera materiał przy pomocy ściernicy. Przeważnie wyposażona jest w dwa koła, które podczas obrotu stawiają opór przyłożonym do nich przedmiotom. To sprzęt niezwykle wygodny w obsłudze i długotrwały, dzięki czemu mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat. To duża szlifierka, której głównym zastosowaniem jest ostrzenie narzędzi. Regulowane podpórki i ściernice o niskiej ziarnistości zapewniają doskonałe efekty w zakresie poprawiania takich elementów, jak dłuta czy noże kosiarek.

Szlifierka kątowa - do szlifowania, cięcia i polerowania

Szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne i popularne urządzenie, które używają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Jak działa? Zasada nie jest specjalnie skomplikowana - silnik szlifierki wprawia w ruch obrotowy zamontowaną tarczę. Do czego służy szlifierka pneumatyczna kątowa? Potrafi szlifować, ciąć i polerować. Można ją używać praktycznie do wszystkich zadań, radzi sobie też z betonem i metalem, choć z jakim skutkiem to już zależy od jej mocy.

Szlifierka pneumatyczna prosta, 170 mm

Poznaliśmy wszystkie rodzaje szlifierek i jak widać - wybór jest tu bardzo duży, łatwo więc dopasować odpowiedni model do wykonywanych zadań. Z dobrej jakości szlifierką praca przebiega szybko i efektywnie! Dobrze też zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, jak niezawodne tarcze diamentowe do szlifowania.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel