Jak wybrać pistolet lakierniczy?
Wybór dobrego pistoletu lakierniczego powinien być kluczowy w przypadku profesjonalnych zakładów lakierniczych lub warsztatów samochodowych specjalizujących się w lakierowaniu elementów. Jaki pistolet wybrać, by spełniał swoje zadanie i dokładnie współpracował z farbą?
Jaki pistolet lakierniczy dobrać?
Pistolet lakierniczy dobiera się do planowanych zastosowań i posiadanego już lub planowanego sprzętu. Pistolety lakiernicze dzielą się na:
- HVLP – pistolety niskociśnieniowe, ale potrzebujące dużej objętości powietrza,
- HP – pistolety wysokociśnieniowe.
Te pierwsze charakteryzują się znacznie większą liczbą otworów w dyszy, dzięki czemu spada efektywne ciśnienie, a jednocześnie rośnie ilość natryskiwanej farby. Pistolety wysokociśnieniowe tworzą tzw. miotłę – przez niewielki otwór wytryskują niewielką ilość lakieru pod znacznie większym ciśnieniem.
Co najważniejsze, pistolet należy dobrać tak, aby była możliwa efektywna praca przy sprężarko-zbiorniku. Mniejsze zbiorniki w połączeniu z wydajnymi kompresorami pozwalają na zastosowanie pistoletu wysokociśnieniowego, natomiast do obsługi pistoletu typu HVLP potrzeba przede wszystkim bardzo pojemnego zbiornika.
Istotne jest również rozróżnienie przy pistolecie ze zbiornikiem dolnym lub górnym. Lokalizacja zbiornika jest wbrew pozorom bardzo istotna. Może on być zainstalowany u dołu pistoletu lub na górze. Efektem zmiany lokalizacji zbiornika jest niewiele, ale za to dość istotnych zmian w funkcjonalności.
Jeśli chodzi o zbiornik na dole pistoletu, przeważnie jest to zbiornik o większej pojemności (do 1000 ml). Tworzy on konieczność użycia dużego ciśnienia - lakier należy „wypchnąć” ze zbiornika), a dodatkowo przy dużych zbiornikach ułożenie dolne jest po prostu wygodniejsze.
Zbiornik ułożony u góry pistoletu są znacznie mniejsze, szczególnie polecane do malowania detali. Dają one za to możliwość pracy z niższym ciemnieniem.
Jaki osprzęt wybrać do pistoletu lakierniczego?
Pistolet lakierniczy musi także dobrze współpracować z całym osprzętem. Co wchodzi w jego skład? Mowa tutaj między innymi o dyszy do pistoletu. Podczas poszukiwać idealnej dyszy, warto wziąć pod uwagę zarówno nanoszony materiał, jak i rodzaj podłoża. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka dysza jest najlepsza. Uniwersalne końcówki robocze nie sprawdzają się, zwłaszcza w przypadku lakierowania samochodów i części metalowych.
Jeśli jednak chodzi o bazę, w technice niskociśnieniowej będzie to: 1,3-1,4, w technice wysokociśnieniowej: 1,2-1,4. Z kolei dysza do lakieru bezbarwnego – w technice niskociśnieniowej: 1,3-1,5, w technice wysokociśnieniowej: 1,2-1,4. Lakier uniwersalny - w technice niskociśnieniowej: 1,3-1,5, w technice wysokociśnieniowej: 1,3-1,4. Dysza do wypełniaczy - w technice niskociśnieniowej: 1,5 lub 1,7 lub 1,9, w technice wysokociśnieniowej: 1,4 lub 1,6 lub 1,8. Dysza do podkładu – w technice niskociśnieniowej: 1,7 lub 1,9, w technice wysokociśnieniowej: 1,4 lub 1,6.
W praktyce odpowiednie dobranie dyszy uzależnione jest od prawidłowego zapoznania się z charakterystyką nakładanej powłoki lakierniczej. Producenci na szczęście przygotowali tak zwane karty charakterystyki nanoszenia, w których zamieszczone są dane odnośnie tego, jak właściwie skonfigurować pistolet lakierniczy. Jest to ogromne ułatwienie i pomoc zarówno dla laików, jak i dla profesjonalnych warsztatów. Również w specjalistycznych sklepach narzędziowych dostępny jest szeroki wybór produktów, które sprawdzą się podczas prac lakierniczych.
Jaki kompresor dobrać do zestawu do lakierowania?
Wskazane jest, by kompresor miał pompę dwutłokową ze zbiornikiem minimum 100l. Wydajność efektywna takiego kompresora powinna być około 300-400l/min. Kompresor musi być na tyle dobry, by podczas stale wciśniętego spustu pistoletu nie spadało ciśnienie na manometrze pod pistoletem. Warto jednak samodzielnie przeanalizować wydajności konkretnych kompresorów. Prezentują się one mniej więcej tak:
- Kompresor bezolejowy 24 l – przeznaczony do sporadycznego malowania drobnych elementów, malowanie aerografem, drobne zaprawki lakiernicze.
- Kompresor olejowy 50 l, wydajność 150 l/min – malowanie większych elementów, np. błotników, malowanie felg, etapowe malowanie ścian.
- Kompresor olejowy 100 l, wydajność powyżej 300 l/min – malowanie całego samochodu, malowanie ścian, gruntowanie ścian.
Kompresor tłokowy to urządzenie używane bardzo powszechnie w przeróżnych branżach, szczególnie w warsztatach samochodowych.
Jeśli jednak nie ma potrzeby lub chęci kupowania oddzielnego kompresora, zawsze warto wyposażyć się w elektryczny pistolet lakierniczy - jest bardziej mobilny i nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Choć raczej nie nadaje się do malowania całego samochodu, wykonanie drobnych poprawek lakierniczych nie sprawi mu żadnych problemów.
Zaletą elektrycznego pistoletu do malowania jest niska cena. Podstawowe modele dostępne są już za ok. 150 zł, co nie jest nawet połową ceny najtańszego kompresora.
Wybór pistoletu lakierniczego jest więc - jak widać - złożoną sprawą, której warto poświęcić nieco czasu i rozeznać się w produktach dostępnych w sklepach narzędziowych. Odpowiedni dobór osprzętu do pistoletu ułatwi pracę i gwarantuje, że sprzęt będzie ze sobą w pełni kompatybilny.