Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe?

2022-10-14
Jak wyczyścić dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe należą do najszybciej brudzących się elementów w aucie. Pielęgnacja dywaników do samochodu to usuwanie zabrudzeń i zabezpieczanie materiału przed zniszczeniem. Dzięki temu wnętrze będzie estetyczne, a dywaniki bardziej żywotne.

Dbanie o samochód to nie tylko pilnowanie przeglądów, poziomu płynów eksploatacyjnych i regularnych przeglądów. To także dbałość o czystość i porządek wewnątrz pojazdu. Jedną z prac często pomijanych przez kierowców jest czyszczenie dywaników samochodowych. To obok czyszczenia deski rozdzielczej i tapicerki jeden z obowiązkowych punktów w pielęgnacji samochodu. Jak się do tego zabrać?

Jak wyczyścić materiałowe dywaniki?

Dywaniki w samochodzie są bardzo niewdzięczne do pielęgnacji. To miejsce jest najmocniej narażone na zabrudzenie, ponieważ wnosimy brud na butach bezpośrednio z ulicy. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym ryzyko zabłocenia dywaników jest ogromne. Pomimo tego, a może właśnie ze względu na częste zabrudzenia, czyszczenie dywaników samochodowych musisz wykonywać regularnie.

Dywaniki z tkaniny welurowej są bardzo estetyczne i chętnie montowane w samochodach. Dzięki nim wnętrze jest bardziej przytulne, a wiele hałasów zostaje wytłumionych. Jednak sporą wadą jest to, że zabrudzenia dostają się pomiędzy splot włókien i wydobycie ich stamtąd jest bardzo trudne. W tkaninie utrzymuje się także wilgoć, dlatego czyszczenie materiałowych dywaników należy do niewdzięcznych zadań.

Najczęściej dywaniki brudzą się piaskiem i drobnymi kamykami, które wnosisz do samochodu na butach. Dlatego czyszczenie zacznij od dokładnego odkurzenia dywaników. Najlepiej je wyjąć z samochodu i dokładnie wytrzepać. Wykładzinę musisz odkurzyć za pomocą odkurzaczy dostępnych na stacjach lub urządzeń domowych. Żeby usunąć cały piasek, musisz kilkukrotnie przejechać rurą odkurzacza w każdym miejscu, starając się wprowadzić wykładzinę w lekkie drgania.

Pranie dywaników samochodowych. O czym pamiętać?

Tkaninowe dywaniki mają to do siebie, że wilgoć i zabrudzenia wchłaniają się wewnątrz ich struktury. Dlatego po usunięciu cząsteczek piasku, pora na pozbycie się plam i nieprzyjemnych zapachów. Jak prać dywaniki samochodowe? Robi się to miejscowo tylko w obszarach zabrudzonych. Tkaninę możesz czyścić za pomocą preparatów do tapicerki, a nawet środkami do czyszczenia dywanów. W dobrych sklepach samochodowych i ze sprzętem do autodetailingu znajdziesz środki dedykowane tylko wykładzinom i dywanikom samochodowym.

PŁYN ODGRZYBIAJĄCY DYWANIKÓW W SAMOCHODACH 200ML

Wybierając płyn do odświeżania dywaników samochodowych, zwróć uwagę na jego skład chemiczny. Silne środki mogą okazać się zabójcze dla materiału, a w efekcie Twojej pracy dywaniki stracą kolor. Zadbaj też o to, żeby płyn usuwał nieprzyjemne zapachy stęchlizny czy pleśni. Najlepszym rozwiązaniem będą preparaty odgrzybiające.

Czyszczenie gumowych dywaników. Jak to robić dobrze?

Gumowe dywaniki w samochodach nie są bardzo cenione przez użytkowników, jednak uznaje się je za bardziej praktyczne. Guma nie chłonie wilgoci i cały płyn osiada na dywaniku. Łatwiej usunąć z nich tłuste plamy, zabrudzenia spowodowane błotem i resztkami jedzenia.

Choć czyszczenie gumowych dywaników do samochodu jest nieco łatwiejsze, niż tkaninowych, także trzeba poświęcić temu sporo uwagi. Zaniedbana guma z biegiem czasu straci swój kolor i właściwości. Szczególnie sól drogowa i twarde zabrudzenia w postaci kamieni i piasku, mogą doprowadzić do zniszczenia dywaników.

Gumowe wycieraczki warto wyjąć z samochodu i dokładnie umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy wiadro z letnią wodą i szczotka z długim włosiem. W ten sposób szybko usuniesz kurz i błoto, a do poważniejszych zabrudzeń możesz użyć domowych detergentów. Bardzo ważne jest zastosowanie środków do pielęgnacji dywaników, dzięki którym guma pozostanie elastyczna. Jeśli zależy Ci na tym, żeby dywaniki były idealnie czarne, możesz użyć czernideł do kół.

Wąż do myjki wysokociśnieniowej 5m

Pielęgnacja dywaników do auta. 3 sprawdzone praktyki

Nie masz doświadczenia z praniem dywaników samochodowych i obawiasz się efektów swojej pracy? Przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych ryzyko zniszczenia materiału jest minimalne. Przy pracy pamiętaj też o trzech sprawdzonych praktykach:

  1. Zawsze najpierw usuwaj drobny kurz i piasek, a dopiero później pierz na mokro. Zamoczony piasek i ziemia staną się błotem, a jego usunięcie będzie znacznie trudniejsze. Zatem najpierw odkurzanie, a następnie pranie.
  2. Nigdy nie wkładaj do samochodu dywaników, które są wilgotne. Może to tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Jeśli decydujesz się na mycie pod ciśnieniem, a nawet pranie dywaników welurowych, poczekaj do ich całkowitego wyschnięcia.
  3. Odkurzanie i mycie dywaników powinno być przeprowadzone raz w miesiącu. Tylko wówczas będziesz w stanie usunąć piasek z dywaników welurowych i zapobiec jego wnikaniu w głąb wykładziny. Unikniesz też zarysowania i zniszczenia gumy.

Wiesz już, jak zabrać się do pielęgnacji dywaników i w jakie akcesoria powinieneś się uzbroić. Sprawdź teraz ofertę sklepu dowarsztatu.com i wybierz produkty najlepiej odpowiadające Twojemu zapotrzebowaniu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-06-24
Ok
pixel