Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wykonać pomiar mikrometrem?

2022-03-24
Jak wykonać pomiar mikrometrem?

Kategoria przyrządów mikrometrycznych obejmuje narzędzia służące do wykonywania bardzo dokładnych pomiarów liniowych przedmiotów o niewielkich rozmiarach. Po tego rodzaju akcesoria warto sięgać podczas prac warsztatowych, wymagających dużej precyzji. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się to niepozorne narzędzie oraz jak mierzyć mikrometrem.

Co to jest mikrometr?

Efekt wielu prac warsztatowych zależy od możliwości dokonania precyzyjnych pomiarów. Od ich dokładności zależy bowiem, czy drobne elementy będą dobrze dopasowane. Gdy pomiary wykonane za pomocą tradycyjnej suwmiarki okazują się niewystarczające, warto sięgnąć po mikrometr. Co to takiego?

Przyrządy mikrometryczne to narzędzia, za pomocą których możliwe jest mierzenie wymiarów zewnętrznych, grubości, a także szerokości i głębokości otworów. Ich najważniejszą zaletą jest duża precyzja. Pomiar mikrometrem odznacza się dokładnością na poziomie od 0,01 mm do nawet 0,001 mm.

Mikrometry to narzędzia o charakterze niezwykle uniwersalnym. Znajdują one zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach ślusarskich, jak i przydomowych warsztatach, w których lubią się zaszyć majsterkowicze amatorzy.

Rodzaje mikrometrów

W zależności od budowy i przeznaczenia narzędzia wyróżnia się kilka rodzajów mikrometrów. Do tych najczęściej spotykanych należą:

  • mikrometry zewnętrzne, stosowane podczas pomiaru długości lub grubości,
  • mikrometry wewnętrzne, wykorzystywane podczas mierzenia średnicy otworów,
  • głębokościomierze mikrometryczne, pozwalające na pomiar głębokości otworów i szczelin.

Poszczególne kategorie przyrządów mogą różnić się także rodzajem końcówek pomiarowych oraz sposobem działania. Profesjonalny sklep narzędziowy często ma w swojej ofercie nie tylko mikrometry analogowe, lecz również warianty elektroniczne.

Mikrometr analogowy 0-25mm 0-01mm

Budowa mikrometru

Aby zrozumieć, jak mierzyć mikrometrem, warto w pierwszej kolejności poznać budowę tego narzędzia. Część pomiarowa składa się z kabłąka zakończonego z jednej strony niewielkim kowadełkiem, natomiast z drugiej nieruchomą tuleją, wewnątrz której znajduje się obrotowy bęben. Z tulei mikrometru wychodzi wrzeciono, za pomocą którego należy docisnąć mierzony przedmiot do kowadełka.

Na tulei oraz bębnie umieszczone są podziałki, za pomocą których odczytywany jest pomiar. Przyrząd wyposażony jest także w zacisk, służący do zablokowania wrzeciona oraz pokrętło, za pomocą którego można zmienić wielkość powierzchni pomiarowej, znajdującej się pomiędzy wrzecionem i kowadełkiem. W mikrometrach elektrycznych na kabłąku znajduje się jeszcze niewielki wyświetlacz, umożliwiający odczytanie wykonanego za pomocą narzędzia pomiaru.

Jak mierzyć mikrometrem?

Pomiar mikrometrem nie jest trudny, choć wymaga dużej dokładności. W pierwszej kolejności mierzony przedmiot należy umieścić pomiędzy kowadełkiem i wrzecionem. Aby zmniejszyć przestrzeń pomiarową tak, aby oba wymienione wyżej elementy mikrometru przylegały do przedmiotu, trzeba delikatnie dokręcać pokrętło. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie zacisku. Pozwala to na unieruchomienie bębna tak, aby nie „zgubić” wykonanego pomiaru.

Mikrometr zewnętrzny cyfrowy 0-12,7 mm

Pomiar mikrometrem – jak odczytać uzyskaną wartość?

Odczytanie pomiaru wymaga uwzględnienia wartości znajdujących się na obu podziałkach. W pierwszej kolejności sprawdza się wynik na skali umieszczonej na tulei. Należy jednak pamiętać, że wartość ta jest podawana z dokładnością na poziomie 0,5 mm. Aby uzyskać dokładniejszy wymiar, trzeba sprawdzić wynik wskazany przez podziałkę bębna, która mierzy z dokładnością do 0,01 mm. Obie wartości należy następnie zsumować. Jak odczytać wynik pomiaru mikrometrem? Jeśli podziałka tulei wskazuje wymiar 7,5, natomiast skala bębna wartość równą 5, to wówczas całkowity wymiar przestrzeni pomiarowej wynosi 7,55 mm.

Wiesz już, jak mierzyć mikrometrem? Czas wybrać odpowiednie narzędzie!

Mikrometr to niewielkie narzędzie pozwalające na bardzo dokładny pomiar niedużych przedmiotów. Przyrząd tego rodzaju może okazać się niezwykle przydatny podczas wykonywania prac warsztatowych wymagających dużej precyzji. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika pomiar mikrometrem nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic. Jeśli chcesz poznać możliwości tego niepozornego urządzenia, zamów je już dziś w sklepie narzędziowym do warsztatu.com. W naszym asortymencie znajdziesz też wiele innych narzędzi i akcesoriów pomiarowych, dostępnych w atrakcyjnych cenach.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-06-28
Ok.
pixel