Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka nagrzewnica do garażu i warsztatu?

2021-12-01
Jaka nagrzewnica do garażu i warsztatu?

Odpowiednie ogrzewanie garażu lub warsztatu to jeden z ważniejszych czynników w prowadzeniu prac późną jesienią i zimą. Pomieszczenia garażowe są najczęściej słabo ocieplone i nie mają dostępu do centralnego systemu ogrzewania. Z tego względu niezbędna może być Ci zewnętrzny sprzęt zwiększający temperaturę. Jaka nagrzewnica do warsztatu sprawdzi się najlepiej? Dla kogo przeznaczona jest nagrzewnica gazowa, a dla kogo elektryczna lub olejowa? Sprawdzamy!

Dlaczego nagrzewnica do garażu jest bardzo ważna?

W warsztacie lub garażu temperatura zawsze powinna oscylować w granicach 5 do 16 stopni Celsjusza Jeżeli pomieszczenie służy wyłącznie do magazynowania narzędzi i odstawiania pojazdu, to 5-10 stopni jest idealne, w przypadku warsztatów powinieneś regulować jej wartość na poziomie 15-16 stopni. Przy przymrozku lub podczas mrozów trudno jest jednak takową utrzymać.

Zbyt niska wartość temperatury znacznie ogranicza swobodne działanie w warsztacie. Wpływa na efektywność działania i zdrowie Twoje lub współpracowników. Uniemożliwia także wiele procesów jak skuteczne klejenie czy termoobróbka. Zebrana w czasie mrozów wilgoć prowadzi do destrukcji narzędzi, korozji na samochodzie oraz pozostałych elementach metalowych. Zawilgocony, źle ogrzany garaż będzie także świetnym miejscem do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów, które niekorzystnie wpływają na Twoje zdrowie, a także stan samego garażu i zebranych w nim elementów.

Aby tego typu objawy nie miały miejsca, konieczna jest nagrzewnica. Z jednej strony możesz wykorzystać ją jako jedyne źródło nagrzewania, a z drugiej – w przypadku podłączenia do centralnego systemu – jako dodatkowe urządzenie generujące ciepło. Nie tylko pozytywnie wpłynie na temperaturę w garażu, ale też przyspieszy wiele prac warsztatowych takich jak klejenie, obrabianie termiczne czy pracę na materiałach budowlanych.

Nagrzewnica gazowa 20kW Termostat

Jaka nagrzewnica do warsztatu sprawdzi się najlepiej?

Na rynku dostępne są różne typy nagrzewnic, w zależności od ich przeznaczenia oraz sposobu zasilania. Najpopularniejsze to:

  • Nagrzewnica gazowa – jeden z najmocniejszych typów. Nagrzewnica gazowa może mieć bardzo wysoką wydajność i znacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Najczęściej tego typu nagrzewnica wykorzystywana jest do ogrzewania sporych pomieszczeń. Zasilana jest gazem płynnym lub ziemnym, w zależności od wybranego typu.
  • Nagrzewnica olejowa – jest bardzo wydajnym urządzeniem, które często stosowane jest również w miejscach o sporej powierzchni (duże garaże, hale produkcyjne, magazyny, spore warsztaty). W przeciwieństwie do gazowych, nagrzewnica olejowa jest łatwiejsza w obsłudze. Zasila się ją za pomocą oleju opałowego lub napędowego. Podobnie jak nagrzewnica gazowa, jest ona mobilna. Również nagrzeje większe pomieszczenia.
  • Nagrzewnica elektryczna – zasilana jest za pomocą energii elektrycznej. Jej praca bazuje na wentylatorze, który ogrzewa wychłodzone powietrze. Jej moc zależna jest od dobranego wariantu, jednak im jest ona efektywniejsza tym więcej prądu do pracy potrzebuje. Nagrzewnica elektryczna jest najbezpieczniejsza ze wszystkich, do obsługi wymaga najmniej umiejętności i świetnie sprawdzi się np. w mniejszych garażach czy warsztatach. Jaka nagrzewnica elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza? Taka, która z jednej strony nie będzie przegrzewać się przy dłuższej pracy i umożliwi efektywne ocieplenie powierzchni, a z drugiej – nie pobierze zbyt wiele energii.

NAGRZEWNICA ELEKTRYCZNA 5 KW 400V

Jaka nagrzewnica do warsztatu będzie więc odpowiednia? Musisz dobrać swoje przyszłe urządzenie, biorąc pod uwagę jej funkcjonalność. Jeżeli np. prowadzisz warsztat lakierniczy, to zdecydowanie nie sprawdzi się nagrzewnica elektryczna – będzie miała zbyt małą moc. Do wyschnięcia farby potrzebna jest wysoka i ciągła temperatura, a tu najlepiej mieć nagrzewnicę na gaz lub olej (najczęściej spotykanym typem w przypadku warsztatów jest nagrzewnica olejowa, której koszt eksploatacji jest niewielki, bezpieczeństwo wysokie, a możliwości bardzo rozbudowane).

A do czego i jaka nagrzewnica elektryczna sprawdzi się w warsztacie? To dobry sposób do bezpiecznego ogrzania niewielkiego garażu lub warsztatu podczas podstawowych prac. Jeżeli chcesz, aby tego typu urządzenie dawało radę, wybierz urządzenie o mocy od 1kW w górę. Dobrze, jeżeli nagrzewnica będzie wyposażona w termostat do regulacji temperatury.

NAGRZEWNICA OLEJOWA DMUCHAWA 25kW Z TERMOSTATEM

Czy powinieneś patrzeć wyłącznie na typ zasilania i moc?

Pamiętaj, żeby uwzględniać również inne kwestie przy zakupie nagrzewnicy. Zwróć uwagę na jej zabezpieczenia antypożarowe. Sprawdź czy jest wyposażona w regulację mocy. Porównaj także ilość wykorzystywanych surowców energetycznych – im większe spalanie, tym bardziej kosztowna będzie eksploatacja urządzenia. Przyjrzyj się także materiałom z jakich została wykonana dana nagrzewnica i gwarancji, jaką na jej działanie daje producent.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe porady, z pewnością wybierzesz odpowiednią nagrzewnicę do swojego warsztatu lub garażu.

Polecane

NAGRZEWNICA OLEJOWA DMUCHAWA 25kW Z TERMOSTATEM

NAGRZEWNICA OLEJOWA DMUCHAWA 25kW Z TERMOSTATEM

1 150,00 zł brutto/1szt.11500 pkt.
NAGRZEWNICA ELEKTRYCZNA 5 KW 400V

NAGRZEWNICA ELEKTRYCZNA 5 KW 400V

340,00 zł brutto/1szt.3400 pkt.
Nagrzewnica gazowa 15KW

Nagrzewnica gazowa 15KW

330,00 zł brutto/1szt.
Nagrzewnica gazowa 20kW Termostat

Nagrzewnica gazowa 20kW Termostat

410,00 zł brutto/1szt.4100 pkt.
Nagrzewnica olejowa 35kW termostat

Nagrzewnica olejowa 35kW termostat

935,00 zł brutto/1szt.9350 pkt.
Nagrzewnica gazowa 25kW + reduktor AUTOMAT KD11731 Promocja

Nagrzewnica gazowa 25kW + reduktor AUTOMAT KD11731

485,00 zł brutto/1szt.4850 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 520,00 zł/1szt.-6% Cena regularna: 520,00 zł brutto/1szt.-7%
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel