Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są rodzaje pilników do metalu?

2022-01-11
Jakie są rodzaje pilników do metalu?

Pilniki do metalu znajdują zastosowanie podczas wielu prac warsztatowych. Te niepozorne narzędzia umożliwiają skrawanie cienkich warstw metalu z obrabianej powierzchni, nadając jej odpowiedni kształt i fakturę. Nic więc dziwnego, że sięgają po nie zarówno osoby prowadzące profesjonalne zakłady ślusarskie, jak i te, które lubią pomajsterkować w przydomowym garażu. Jakie są rodzaje pilników do metalu? Które z nich sprawdzą się najlepiej podczas różnych prac warsztatowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu.

Budowa i właściwości pilników do metalu

Pilniki warsztatowe składają się z dwóch elementów: rękojeści z tworzywa sztucznego lub drewna oraz części roboczej, wykonanej ze stali. Na powierzchni tej drugiej znajdują się ostrza nachylone skośnie względem osi pilnika. To, jak gęsto zostały one nacięte, wpływa na właściwości narzędzia.

Zdzierak, czyli pilnik do metalu przeznaczony do obróbki wstępnej, charakteryzuje się niską gradacją. Tym samym, na każdym centymetrze powierzchni roboczej znajduje się nie więcej niż 10 głębokich nacięć. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku jedwabników, czyli pilników wykorzystywanych podczas wygładzania obrabianej powierzchni. Tu na każdym centymetrze części roboczej znaleźć można około 50 dość drobnych ostrzy.

Najpopularniejsze rodzaje pilników do metalu

Narzędzia używane do piłowania i obróbki mechanicznej powierzchni, można klasyfikować na dwa sposoby. Biorąc pod uwagę gradację, czyli liczbę ostrzy przypadających na 1 centymetr części roboczej, wyróżnia się:

 • pilniki zgrubne,
 • równaki,
 • półgładziki
 • gładziki,
 • pilniki wykańczające,
 • jedwabniki.

Te pierwsze znajdują zastosowanie podczas przycinania brzegów obrabianego materiału tak, aby nadać mu odpowiedni kształt. Gładziki stosowane są podczas szlifowania i wygładzania większej płaszczyzny. Z jedwabników korzysta się z kolei podczas prac precyzyjnych, których celem jest polerowanie lub obróbka wykańczająca.

Druga z klasyfikacji uwzględnia kształt narzędzia. Na jej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje pilników do metalu:

 • kwadratowe,
 • okrągłe,
 • płaskie,
 • trójkątne,
 • nożowe,
 • kolumnowe,
 • iglaki,
 • dwustronne.

W pilnikach o przekroju w kształcie kwadratu ostrza znajdują się z 4 stron. Z tego względu bardzo dobrze nadają się do obrabiania kątów wewnętrznych. Te wyposażone w okrągłą lub półokrągłą część roboczą znajdują zastosowanie podczas wykańczania otworów, a także szlifowania wklęsłych i wypukłych powierzchni. Najbardziej uniwersalny charakter mają pilniki płaskie. Warto je stosować podczas prac precyzyjnych, takich jak wygładzanie czy polerowanie powierzchni. Z kolei te o przekroju w kształcie trójkąta wykorzystuje się najczęściej podczas obrabiania kątów ostrych, a także trudno dostępnych miejsc.

Narzędzia z częścią roboczą przypominającą kształtem nóż, przydają się podczas wykrawania rowków czy wykonywania nacięć. Zestaw pilników iglaków przeznaczony jest z kolei do wykonywania najbardziej precyzyjnych prac warsztatowych. Ponieważ często pokryte są one specjalną diamentową powłoką, odznaczają się trwałością i wysoką efektywnością obróbki. Pilniki dwustronne to rozbudowana kategoria narzędzi, które mogą różnić się kształtem i wielkością. Zazwyczaj używa się ich do ostrzenia noży czy pił wykorzystywanych w warsztacie.

ZESTAW PILNIKÓW IGLAKÓW 10CZ.4x160x75MM

Jak wybrać dobry pilnik?

Wybór narzędzia zależy w dużej mierze od specyfiki prac ślusarskich, a także rodzaju piłowanego materiału. W przypadku obrabiania detali wykonanych z aluminium, warto stosować pilniki przeznaczone do metali miękkich. Zazwyczaj są one pokryte gęstymi i dość płytkimi nacięciami. W efekcie tego rodzaju pilniki do metalu nadają się również do wykonywania prac wymagających dużej precyzji. Materiały trudnoobrabialne należy szlifować z zastosowaniem pilników do metali twardych. Ponieważ w części roboczej znajdują się duże i ostre nacięcia, tego rodzaju narzędzia przydadzą się podczas skrawania oraz obróbki wstępnej.

Wiesz już, jaki rodzaj pilnika do metalu kupić?

Chcesz kupić wysokiej jakości pilnik do metalu? Internetowy sklep narzędziowy dowarsztatu.com to dobre miejsce, aby zamówić różnego rodzaju akcesoria obróbcze. W naszym asortymencie oprócz pilników znajdziesz także inne narzędzia tnące, przydatne podczas wielu prac ślusarskich.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
pixel