Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zastosowanie mają myjki ultradźwiękowe?

2021-02-16
Jakie zastosowanie mają myjki ultradźwiękowe?

Myjki ultradźwiękowe zazwyczaj wykorzystywane są na płaszczyznach trudno dostępnych lub o nierównych kształtach. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy tradycyjne myjki zawodzą. Jak korzystać z nowoczesnych myjek ultradźwiękowych?

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa, można powiedzieć, że pracuje przy pomocy dźwięków, których ludzki organizm nie jest w stanie usłyszeć. Dźwięk można usłyszeć dzięki falom akustycznym. Ludzkie ucho jest w stanie wychwycić długość fal mieszczącą się w przedziale od 16 do 20 000 Hz. Można powiedzieć, że jest to wynik całkiem marny na tle innych ssaków lub owadów. Powyżej wspomnianej granicy 20 kHz mamy do czynienia z ultradźwiękami, które zdecydowanie pozostają poza ludzką percepcją.
Urządzenia takie jak na przykład myjka ultradźwiękowa, działają właśnie dzięki tym samym zjawiskom.

Pierwsze myjki ultradźwiękowe zaczęto produkować w latach 50. XX wieku. Obecnie można zakupić je w większości sklepów narzędziowych. Technologia ultradźwiękowego czyszczenia jest powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu, medycynie a nawet coraz częściej w domu.

Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa służy przede wszystkim do czyszczenia specjalistycznych narzędzi, takich jak igły chirurgiczne, pipet, naczyń laboratoryjnych, a także biżuterii czy innych, obiektów różnej wielkości.

W przemyśle motoryzacyjnym myjki ultradźwiękowe najczęściej wykorzystuje się do czyszczenia gaźników i wtryskiwaczy. Warto oczywiście pamiętać, że tutaj konieczny jest również dobór odpowiedniego płynu do myjki. Na szczęście w wielu sklepach znajduje się szeroki wybór profesjonalnych preparatów, przeznaczonych właśnie do takich narzędzi.
Wtryskiwacze najlepiej jest czyścić w temperaturze od 65 do 70 stopni. Czas kąpieli ultradźwiękowej nie powinien być dłuższy niż ok. 15 minut. Parametry do czyszczenia gaźników i elementów z metali lekkich są bardzo zbliżone.
By odpowiednio zabezpieczyć czyszczone elementy przed utlenianiem, po sesji w myjce ultradźwiękowej należy dokładnie je opłukać wodą, a następnie wysuszyć (można to zrobić używając sprężonego powietrza).

Myjki ultradźwiękowe wykorzystywane są również w innych miejscach, niż warsztaty samochodowe. Bardzo często ich działanie przydaje się do wyczyszczenia wspomnianej biżuterii, czyszczenia łusek z broni palnej, zegarów, sprzętu nurkowego. Myjki świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami organicznymi. Choć najlepiej sprawdzą się podczas trudnych i precyzyjnych prac w warsztacie samochodowym, ich działanie można również przenieść na innych grunt.
Warto również wspomnieć, że myjki ultradźwiękowe mają różne pojemności i wymiary wanny. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Wiele z myjek stosuje metodę “sweep”, która oprócz redukcji zjawiska fali stojącej, umożliwia stabilną pracę urządzenia przy zmianach obciążenia, temperatury i w zmiennym czasie.
W nowoczesnych myjniach z pojedynczą częstotliwością stosuje się skomplikowane układy z dołączonym śledzeniem częstotliwości fal. Metoda Sweep zapewnia dobre wykorzystanie mocy przetworników ultradźwiękowych oraz bardziej równomierny rozkład amplitudy drgań w myjni.


W wielu urządzeniach wykorzystywany jest również cyfrowy generator ultradźwiękowy Ran-Scan. Mierzy on i kontroluje częstotliwość rezonansową przetwornika ultradźwiękowego. Ten system precyzyjnie dobiera częstotliwość, a jednocześnie pozwala na równomierne utrzymanie maksymalnej mocy generatora. Możliwe jest to również w skrajnych warunkach jego pracy. Nie straszna więc mu zmienna temperatura, różna masa wsadu. System Ran-Scan pozwala na utrzymanie stałej mocy w przedziale 92-100%. Daje to możliwość efektywnego wykorzystania narzędzi przez długi czas.

Myjki ultradźwiękowe to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na znaczne rozszerzenie swojej działalności warsztatowej. Dzięki nim oferowane usługi mogą być na naprawdę wysokim poziomie, a wyczyszczenie delikatnych form gaźników i wtryskiwaczy nie stanowi żadnego problemu. Kąpiele ultradźwiękowe pozwalają na dokładniejsze wyczyszczenie powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profesjonalizmu i naturalnego wyglądu i - przede wszystkim - poprawnych parametrów. Myjki stanowią idealne uzupełnienie dla usług każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Myjka Ultradźwiękowa MU-25 Pojemność 2,5L Wymiary Użytkowe Wanny 270x120x70mm

Myjka Ultradźwiękowa MU-25 Pojemność 2,5L Wymiary Użytkowe Wanny 270x120x70mm

2 300,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 2 300,00 zł/1szt.Cena regularna 2 654,28 zł brutto/1szt.
Myjka Ultradźwiękowa MU-55 Pojemność 5,5L Wymiary Użytkowe Wanny 300x280x70mm

Myjka Ultradźwiękowa MU-55 Pojemność 5,5L Wymiary Użytkowe Wanny 300x280x70mm

4 400,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 4 400,00 zł/1szt.Cena regularna 4 939,18 zł brutto/1szt.
Myjka Ultradźwiękowa MU-90 Pojemność 9L Wymiary Użytkowe Wanny 300x280x120mm

Myjka Ultradźwiękowa MU-90 Pojemność 9L Wymiary Użytkowe Wanny 300x280x120mm

4 900,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 4 900,00 zł/1szt.Cena regularna 5 429,66 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-06-28
Ok.
pixel