Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kanał samochodowy w warsztacie. Koszty, wymiar i budowa

2023-06-01
Kanał samochodowy w warsztacie. Koszty, wymiar i budowa

Kanał w warsztacie to spore ułatwienie przy prowadzeniu wszelkich napraw. Jego budowę w warsztacie warto zaplanować jeszcze na etapie stawiania lub rozbudowy obiektu. Koszt zależy od sposobu budowy oraz wyposażenia.

Kanał samochodowy to element charakterystyczny dla wszystkich warsztatów mechanicznych. Zapewnia dużą swobodę i wygodę prowadzenia napraw. Żeby okazał się skuteczny i funkcjonalny, trzeba zaprojektować jego konstrukcję z pewnym wyprzedzeniem. Czeka Cię budowa kanału w warsztacie? Poznaj najważniejsze problemy związane z tworzeniem takiego obiektu i potencjalne koszty.

Dlaczego warto zainwestować w kanał samochodowy w warsztacie?

Wiele prac mechanicznych i serwisowych wymaga dotarcia do podwozia samochodu. Prosta wymiana oleju i filtra prowadzona jest właśnie spod samochodu. Żeby dostać się pod auto, można podnieść je za pomocą odpowiednich podnośników. Innym sposobem jest wejście pod auto, do czego potrzebny jest właśnie kanał w warsztacie?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę kanału w warsztacie? Każdy mechanik zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo praktyczne jest korzystanie z kanału. Można dotrzeć do podwozia z poziomu posadzki i pracować przy samochodzie w miarę wygodnie. Kanał jest najlepszy w warsztatach, w których stosowanie podnośników jest utrudnione. Sprawdzi się w niskich garażach lub z niewystarczająco nośnymi fundamentami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby budowa kanału w warsztacie stała się poszerzeniem funkcjonalności, jaką zapewnia podnośnik.

Podnośnik dwukolumnowy DUOLIFT MTF 3000

Jak dobierać wymiary kanału samochodowego do potrzeb warsztatu?

Zastanawiasz się jak zaplanować kanał samochodowy? Warto rozważyć jego budowę jeszcze na etapie projektowania całego warsztatu. Kanał powinien znaleźć się poniżej powierzchni posadzki, najlepiej we wnęce pomiędzy ławami fundamentowymi. Musi mieć wymurowane ściany i posadzkę. Ułatwi to prowadzenie pracy, a także utrzymanie czystości wewnątrz.

Planując budowę tego obiektu, musisz dobrze obliczyć wymiar. Kanał w warsztacie powinien mieć głębokość pomiędzy 1,2 a 1,8 metra. To zapewnia wygodną pracę i pozwoli na swobodne przemieszczanie się wewnątrz. Długość powinna być dopasowana do wymiarów standardowych samochodów osobowych. Kanał nie może być krótszy niż 5 metrów. Musisz przy tym uwzględnić jeszcze schody prowadzące w dół. Szerokość kanału samochodowego mieści się w granicach pomiędzy 1 a 1,2 metra. Taki wymiar umożliwia swobodne dotarcie do każdego fragmentu auta. Wewnątrz kanału zmieszczą się też wózki z kluczami dynamometrycznymi i innymi akcesoriami warsztatowymi.

PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY TLT-235SB

Jakie są koszty budowy kanału samochodowego w warsztacie?

Koszty budowy kanału w warsztacie są trudne do precyzyjnego przedstawienia, ponieważ zależą od wielu czynników. Wpływ na to ma przede wszystkim sposób wykonania całej konstrukcji i rodzaj dobranych materiałów. Spore znaczenie ma też wielkość i wyposażenie kanału.

Prace budowlane rozpoczną się od prac ziemnych. Będziesz musiał wykopać otwór w gruncie o wielkości planowanego kanału powiększony o kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony. Jeśli budujesz fundament pod garaż, będzie to łatwiejsze, niż w przypadku kopania wewnątrz już istniejącego obiektu. W każdym przypadku będzie potrzebny wynajem koparki z operatorem. To koszt kilkuset złotych.

Kolejny krok to wykończenie ścian i posadzki. Podłoga powinna być wykonana w formie płyty fundamentowej ze studzienką do gromadzenia lub odprowadzania nieczystości. Do budowy ścian wykorzystaj pustaki betonowe, które możesz pokryć warstwą tynku. Koszt materiałów ściennych to kilkaset złotych. Przynajmniej drugie tyle będzie kosztowało wylanie płyty posadzkowej. Możesz też kupić gotową konstrukcję kanału, wykonaną z betonu zbrojonego. Koszt takiego elementu to od 3000 do 5000 złotych.

Pozostaje jeszcze wyposażenie warsztatu, które trzeba umieścić wewnątrz kanału. Ten element architektoniczny musi być dobrze oświetlony za pomocą lamp bocznych i ruchomych lamp rewizyjnych. Dodatkowo warto zainwestować w system wentylacji i pompę zatapialną do opróżniania studzienki ściekowej. Powinno się też znaleźć miejsce na wózek z potrzebnymi narzędziami, akcesoriami i częściami wymiennymi.

PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY AUTOMATYCZNY 4 T CASTEX

Kanał w warsztacie to dobry sposób na poprawę funkcjonalności tego miejsca. Może znaleźć się poniżej podnośnika, co jeszcze poprawi wygodę prowadzenia prac. Szukając dobrych podnośników i narzędzi potrzebnych do wyposażenia zakładu mechanicznego, odwiedź sklep Dowarsztatu.com.

Polecane

Podnośnik dwukolumnowy  DUOLIFT MTF 3000

Podnośnik dwukolumnowy DUOLIFT MTF 3000

19 300,00 zł brutto/1szt.193000 pkt.
PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY TLT-235SB

PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY TLT-235SB

10 500,00 zł brutto/1szt.105000 pkt.
PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY AUTOMATYCZNY 4 T CASTEX

PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY AUTOMATYCZNY 4 T CASTEX

18 415,00 zł brutto/1szt.184150 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-01
Jest ok polecam :)
2023-06-28
Ok.
pixel