Klucze dynamometryczne - jaki wybrać?
Najnowsze wkrętaki i klucze dynamometryczne, służą do zapamiętywania nawet 999 pomiarów. Potrafią również uśredniać wyniki i wskazywać najwyższe oraz najniższe dane. Wkrętaki i klucze elektroniczne gdy nie są używane, same przechodzą w tryb czuwania. Na wyświetlaczu znajduje się również informacja o stanie baterii.
Oferta kluczy dynamometrycznych na rynku jest bardzo szeroka. Należy tu wymienić choćby firmy Bahco, Sthalwille, Gedore, Jonnesway, Optima czy Proxxon. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie oprócz ceny? Bardzo istotny jest oczywiście zakres, długość ramienia, czytelność skali , tolerancja pomiaru czy certyfikat kalibracji.
Najpopularniejsze modele kluczy dynamometrycznych
Najpopularniejsze modele na rynku ze względów ekonomicznych to oczywiście klucze mechaniczne. Większość posiada dokładność do +/- 3 lub 4%. Dzięki mechanizmowi zapadki mechanicznej ustawiony wcześniej moment sygnalizowany jest charakterystycznym kliknięciem. Nastaw wartości odbywa się poprzez rękojeść przy pomocy specjalnego pokrętła , które następnie jest blokowane w ustalonej pozycji. Klucze mogą posiadać mechanizm lewo-prawo czasami jednak nie oznacza to możliwości nastawiania momentu przy odkręcaniu , warto o to dopytać przed zakupem. Klucze mogą występować też w wersjach specjalnych np. izolowane do 1000V dla elektryków (Beta).
Rozwinięciem kluczy mechanicznych są adaptery i klucze mechaniczne z sygnalizacją elektroniczną. Sygnalizują one osiągnięty moment przy pomocy sygnału dźwiękowego oraz diód led. Pozwalają na zapamiętanie wyników a nawet pomiar kąta. Klucze można ustawiać do dowolnej tolerancji, istnieje także możliwość zabezpieczenia klucza kodem PIN. Jeżeli istnieje konieczność można również zmienić jednostki pomiarowe spośród kilku dostępnych. W wybranych modelach zainstalowana została funkcja automatycznego informowania o konieczności kalibracji.
Przykładowy adapter elektroniczny Optima
Nowocześniejsze modele kluczy to klucze bezprzewodowe i w pełni elektroniczne pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie informacji; na przykład produkty z katalogu marki Poltorque emitują sygnał, przechwytywany przez stację połączoną z komputerem. Jeżeli w warsztacie używa się kilku wkrętaków naraz, każdy z nich rozpoznawany jest dzięki indywidualnej numeracji. Zasięg przesyłania informacji drogą bezprzewodową sięga nawet 25 metrów.
Wydawałoby się, że wkrętaki dynamometryczne nie mogą się zbytnio różnić, jednak w praktyce każdy z producentów poszukuje oryginalnych rozwiązań odróżniających ofertę od konkurencji. Marka Proxxon opracowała system Driver, optymalnie rozlokowujący siłę w nasadkach i wzmacniający konstrukcję poprzez nierozdzielność uchwytów grzechotek.
W urządzeniach 71 2R oraz 7i 3R firmy Stahlwille uwagę przykuwa z kolei funkcja automatycznej identyfikacji trybu pracy, dzięki czemu można w inteligentny sposób, a zarazem w błyskawicznym tempie, analizować różne parametry oraz wyniki. Wbudowana pamięć pozwala przechowywać odczyty w celu wykorzystania ich w przyszłości.
W kluczach dynamometrycznych Optima wykorzystano oświetlenie LEDowe, sygnalizujące zbliżanie się i osiąganie pożądanego momentu obrotowego.
Ponieważ w tym fachu liczy się precyzja, w produkcie marki Bahco zaprojektowano mechanizm sprężynowy oraz obustronne, kwadratowe uchwyty ? idealne do operowania na gwintach, niezależnie czy prawostronnych, czy lewostronnych.
Wkrętaki dynamometryczne różnią się dodatkowymi funkcjami. Niektóre z nich służą do dokładnego dokręcania wkrętów wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne, na przykład przy okazji instalowania czujników sprawdzających poziom ciśnienia w kołach. Świetnie, jeżeli urządzania spełniają w tej kwestii normę EN/ISO 6789. Nie zdziw się, jeżeli któryś z podobnych modeli będzie przypominał kształtem pistolet.
Chociaż wykorzystywanie kluczy dynamometrycznych w warsztacie to chleb powszedni mechaników, nigdy nie należy zapominać o wytycznych producentów. Warto na przykład ?rozruszać? nowy lub zastygły mechanizm kilkukrotnym włączeniem przed zasadniczym użyciem. Do czyszczenia kluczy nie nadają się ani benzyna, ani rozpuszczalnik. Jeszcze jedno ? w żadnym wypadku nie używaj ich do odkręcania śrub albo w charakterze grzechotek!
Na rynku funkcjonują również urządzenia elektroniczne, które zbierają dane wyłącznie cyfrowo, zapisując w wewnętrznej pamięci urządzenia. Sprawdzają się przy regularnym używaniu dzięki dokładności wyników zapisywanych w ramach historii. Sprzęt dźwiękiem lub światłem informuje o osiągnięciu pożądanego momentu obrotowego. Zamawiając tego typu urządzanie, otrzymasz adapter, a także specjalny certyfikat odnoszący się do kalibracji.