Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najpopularniejsze awarie zawieszenia w samochodzie

2022-08-31
Najpopularniejsze awarie zawieszenia w samochodzie

Zawieszenie w aucie jest bardzo ważnym układem w samochodzie, gdyż odpowiada za przyczepność kół, zwłaszcza przy dużej prędkości jazdy. Zapewnia więc nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Awarie zawieszenia mogą przydarzyć się w każdym samochodzie, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać, by szybko zareagować.

Do awarii zawieszenia dochodzi najczęściej na skutek nadmiernej eksploatacji elementów układu. Sprzyjają temu niestety polskie drogi, pełne dziur, nierówności i kolein. Podzespoły, które mają właśnie tłumić nierówności, muszą pracować znacznie ciężej. Często więc ulegają zepsuciu, a szczególnie narażone są małe elementy, które zużywają się szybciej niż większe. Na szczęście nie są drogie, ale trzeba wiedzieć, jak rozpoznać, że coś jest nie tak. Zobacz najpopularniejsze awarie zawieszenia w aucie.

Jak działa zawieszenie w aucie?

Elementy zawieszenia współpracują z całym układem kierowniczym auta, zapewniając sprawne połączenie kół z pozostałymi elementami pojazdu. Aby jazda była komfortowa i bezpieczna, wszystkie elementy, z jakich składa się auto, powinny ze sobą współpracować. Usterki zawieszenia skutecznie zaburzają tę współpracę. Aby zrozumieć, co i dlaczego może się zepsuć w układzie zawieszenia, trzeba najpierw wiedzieć, jak ono w ogóle działa. Najczęściej w autach występują dwa typy zawieszeń – zależne i niezależne. Różnią się zarówno budową, jak i działaniem. W zawieszeniu niezależnym każde koło przemieszcza się niezależnie od pozostałych. Jadąc autem z tym zawieszeniem, mamy wrażenie płynięcia po drodze. Drugi typ, zwany też wielowahaczowym, jest bardziej nowoczesny i komfortowy dla kierowców, toteż jest częściej stosowany mimo wyższych kosztów.

Dźwignia do przegubów 18 mm

Najczęstsze awarie zawieszenia

Usterki zawieszenia są bardzo częste w samochodach. Zawieszenie w aucie składa się bowiem z wielu elementów, które mogą się popsuć. Do najczęstszych awarii zawieszenia należą:

  • uszkodzenia wahaczy;
  • awarie maglownicy;
  • awarie amortyzatorów;
  • awarie stabilizatora.

Uszkodzenie wahacza – objawy

W przypadku wahacza najczęściej dochodzi do awarii sworznia. Łączy on wahacz ze zwrotnicą. W czasie jazdy pracuje cały czas, a najbardziej dokuczają mu nierówności na długim odcinku drogi, bez względu na to, czy samochód skręca, czy jedzie prosto. Objawy uszkodzonego wahacza są dość charakterystyczne.

Objawy uszkodzonego sworznia wahacza lub tulei, to głośne stukanie podczas jazdy po dziurach oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniego kierunku jazdy. Awaria jest bardzo łatwa do rozpoznania. Wystarczy podnieść auto na lewarku, złapać koło obiema rękami i kilkukrotnie nim potrząsnąć. Jeśli będzie wyczuwalny luz, będzie to oznaczało, że trzeba wymienić sworzeń. Jego cena to około 40-60 zł, a koszt wymiany waha się w przedziale od 30 do 60 zł. Nie jest to więc tak bardzo kosztowne. Często trzeba wymienić jednak cały uszkodzony wahacz, co wiąże się z kosztem 100-200 zł za wahacz i od 80 do 100 zł za wymianę.

Ściągacze tulei

Awaria maglownicy

Maglownica to inaczej przekładnia kierownicza. Objawem jej awarii są wyraźne stuki w samej maglownicy oraz pod maską samochodu, zgrzyty, a nawet ciągłe stukanie. Odczuwalne są także nieprawidłowości w działaniu kierownicy, szczególnie w postaci luzu czy blokady. Najgorszym następstwem usterki maglownicy jest awaria układu wspomagania. Najczęściej dochodzi do wycieku z maglownicy, a także dostania się tam zanieczyszczeń. Usterka maglownicy stanowi duże zagrożenie dla podróżujących samochodem oraz dla innych uczestników ruchu, więc jak najszybciej należy udać się do warsztatu. W najlepszym wypadku wystarczy wymiana uszczelnień i uzupełnienie płynu, w najgorszym zaś (przy zanieczyszczeniach i dużych uszkodzeniach) konieczna jest wymiana całego wahacza.

Awaria amortyzatorów

Amortyzatory to elementy odpowiadające za tłumienie nierówności na drodze. To one właśnie poprawiają przyczepność kół do nawierzchni. Ich zużycie powoduje wydłużenie drogi hamowania i trudność jazdy po wybojach. Zwykle amortyzatory mają żywotność na około 80-100 tys. km. O ich zużyciu świadczy głównie stan opon. Przez zmieniającą się siłę nacisku na koło podczas hamowania, szybciej zużywa się bieżnik jednej z opon. Pojawiają się też problemy z utrzymaniem toru jazdy, przy ruszaniu auto „siada” na tylnych kołach, a przy hamowaniu „nurkuje” do przodu. Może też kiwać się na wybojach, przechylać się w czasie skrętu lub mieć ślady oleju na amortyzatorze. Objawy nasilają się z czasem, więc trudno je od razu zauważyć. Wymiana amortyzatora jest dość kosztowna. Sam element kosztuje 200-300 złotych, a wymiana około 100 zł.

Klucz do nakrętek amorów McPherson

Awarie stabilizatora

W przypadku awarii stabilizatora najszybciej zużywają się tuleje i łączniki. Objawy uszkodzonego łącznika stabilizatora to także charakterystyczne stukania podczas jazdy po nierównościach. Łącznik stabilizatora, który znajduje się pomiędzy kolumną McPhersona a drążkiem stabilizatora jest narażony na uszkodzenia szczególnie w czasie skręcania na nierównej drodze. Jak kosztowna jest taka usterka? Sam łącznik stabilizatora kosztuje od 50 do 100 złotych, zaś za wymianę przyjdzie nam zapłacić od 40 do 60 złotych.

Nierzadko dochodzi także do awarii końcówki drążka kierowniczego. Odpowiada ona za połączenie zwrotnicy z przekładnią kierowniczą. Nienawidzi skręcania na dziurawej drodze. Cena nowej części w sklepie waha się w przedziale 40-50 złotych, a wymiana w warsztacie kosztuje zaś około 40 złotych. Jest to więc kolejna z mniej kosztownych awarii.

Nasadka do amortyzatorów 22 mm / VW, Audi

Jak dbać o układ zawieszenia?

Niestety w Polsce drogi są, jakie są, szczególnie drogi powiatowe, wiejskie czy osiedlowe w miastach. Jednak starajmy się przynajmniej koncentrować na ubytkach i jechać tak, by nie wjeżdżać w nie kołami. Szczególnie unikajmy wpadania w te duże dziury. Nie jest to łatwe, ale to jedyny sposób na przedłużenie żywotności elementów układu i uniknięcia kosztownych napraw. Tego drugiego możemy też uniknąć, nie ignorując pierwszych objawów usterek w postaci stuków i pisków, dochodzących z okolic kół.

Ponadto przy wymianie elementów zawieszenia należy korzystać z markowych zamienników, ponieważ wykonane są solidniej i zużyją się wolniej niż inne, tańsze części. Odwiedzajmy więc mechanika zawsze, gdy cokolwiek nas zaniepokoi. Jakiekolwiek nietypowe stuki i odgłosy powinny nas skłonić do wizyty w warsztacie. Pamiętajmy, że usterki zawieszenia stanowią ogromne zagrożenie dla nas i innych uczestników ruchu. Przy złej przyczepności naprawdę nietrudno o wypadek, a ten może mieć tragiczne skutki.

Polecane

Dźwignia do przegubów 18 mm

Dźwignia do przegubów 18 mm

105,18 zł brutto/1szt.
Nasadka trzpieniowa 10 kątna

Nasadka trzpieniowa 10 kątna

91,91 zł brutto/1szt.
Ściągacze tulei

Ściągacze tulei

1 561,03 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-07-20
polecam
pixel