Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Narzędzia specjalistyczne do silników

2017-01-22
Narzędzia specjalistyczne do silników

Zakup narzędzi specjalnych powoduje często ból głowy u właścicieli warsztatów. Jednak narzędzia specjalistyczne, choć stosunkowo drogie, bywają często niezastąpione. Coraz bardziej popularniejsze stają się narzędzia specjalne do obsługi silników i jego elementów a w szczególności silników Diesla. Dzięki nim można zdemontować np. zapieczone wtryskiwacze czy świece żarowe. Nota bene świece te są coraz cieńsze, co zwiększa ich podatność na urwanie. Dzięki odpowiednim narzędziom ich demontaż nie wymaga zdjęcia głowicy. Odpowiednie narzędzia pozwalają na wymianę uszczelniaczy zaworowych na silniku głowicy. Również nie stanowi problemu demontaż wszelkiego rodzaju czujników, obsługa układu korbowo-tłokowego, pomiar ciśnień sprężania itp. Ofertę narzędzi specjalnych odnaleźć można w katalogach producentów oraz dystrybutorów,są to m.in. Jonnesway, Optima, Yato, Gedore Polska, Facom, Castex, Stahlwille, Geko.

Zestawy do demontażu urwanych świec żarowych

W komplecie znajduje się tuleja prowadząca która umożliwia osiowe wiercenie w tulei świecy żarowej, nasadki które  pozwalają na demontaż końcówki świecy , następnie konieczne jest nawiercenie i frezowanie dwustopniowym frezem. Kolejny etap to wykonanie gwintu w sfrezowanym i nawierconym pozostałym elemencie świecy , następnie wyciągnięcie pozostałości. każdy etap powinno poprzedzać oczyszczenie gniazda sprężonym powietrzem oraz dołączonymi do zestawu szczotkami. Idealnie nadaje się do tego na przykład zestaw Optima który pozwala na skuteczny demontaż urwanej świecy o gwincie M8.

zestaw do demontażu urwanych świec


Komplet przegubowych kluczy nasadowych 3/8” do świec żarowych

Zestaw tych nasadek przeznaczony jest przede wszystkim do świec umieszczonych w trudno dostępnych miejscach, gdzie ich montaż i demontaż jest utrudniony. Wbudowany system magnetyczny pozwala na wyciągnięcie świec (oraz ponowne ich zainstalowanie) - bez konieczności użycia specjalnych szczypiec lub innych narzędzi. Budowa nasadki uniemożliwia jednocześnie zaklinowanie lub uszkodzenie porcelanowej końcówki świecy. Nasadki współpracujące z kluczem 3/8”i przeznaczone są do świec 18mm. Ich długość długość wynosi 84 mm. Powierzchnia narzędzia poddana jest chromowaniu i polerowaniu.

Narzędzia do obsługi wtryskiwaczy

Kolejny problem to zapieczone wtryskiwacze , jest to dosyć często występujący problem w silnikach diesla które stanowią pond 50% pojazdów na rynku. Co zrobić żeby nie było konieczności demontażu głowicy? Wśród proponowanych rozwiązań znajdziemy ściągacze uniwersalne na bazie młotków bezwładnościowych, które można zastosować w rożnych jednostkach napędowych, a także przeznaczone wyłącznie do konkretnego silnika. Wśród oferowanych ściągaczy można znaleźć rozwiązania bazujące na młocie bezwładnościowym, wrzeciona ciągnącego na konstrukcji podporowej. Niektóre z rozwiązań, wyposażone mogą być w dodatkowy układ hydrauliczny wspomagający wyciągnięcie wtryskiwacza.

Do demontażu zapieczonych wtryskiwaczy oferowane są różne narzędzia. Jednym z nich jest urządzenie wyposażone w odważnik bezwładnościowy. Na zdjęciu narzędzie firmy Geko z odważnikiem 1,25 kg. Narzędzia tego typu są dedykowane dla konkretnej jednostki napędowej lub pełnią rolę narzędzi uniwersalnych. Przydatne w tego rodzaju operacjach będą również nasadki do demontażu wtryskiwaczy czy urządzenia do czyszczenia i frezowania gniazd wtryskiwaczy jak także do wyciągania uszczelki miedzianej np firmy Optima.


Zestaw do oczyszcania gniazd wtryskiwaczy      frezowanie gniazd wtryskiwaczy


Narzędzia do obsługi zaworów i uszczelniaczy/sprężyn zaworowych

Uniwersalny ścisk do sprężyn zaworowych firmy Geko może być zastosowany w przypadku zdemontowanych głowic oraz tych, wciąż pozostających w silniku. Rozstaw podpór oraz wysokość ramienia oporowego są regulowane w zależności od rodzaju głowicy. Ścisk do sprężyn Geko to narzędzie uniwersalne, które może być stosowane nie tylko na głowicach zdemontowanych z silnika. Ściągacze sprężyn zaworowych umożliwiają wykonanie tej operacji tylko przez jedną osobę. Demontaż sprężyn zaworowych w przypadku nie zdemontowanych głowic ma duże znaczenie podczas wymiany uszczelnień zaworów. Demontaż samych zabezpieczeń zaworowych ułatwią specjalne szczypce lub odpowiedni magnes firmy Optima. Zestawy przeznaczone do demontażu oraz montażu uszczelnień zaworów składają się ze specjalnych szczypiec, dzięki którym możliwe jest usunięcie starego uszczelniacza zaworu z nawet głęboko osadzonego kanału głowicy, Narzędzie do
instalacji natomiast może być wykonane z tworzywa sztucznego tak, by w sposób maksymalny ograniczyć ryzyko uszkodzenia uszczelniacza.

Szczypce do uszczelniaczy zaworowych  

Blokada rozrządu

Układ rozrządu to jeden z najbardziej wymagających jak również istotnych układów w silniku, jego trwałość oraz konserwacja ma kolosalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Dlatego producenci pojazdów zalecają jego okresową konserwację polegającą na wymianie paska lub łańcucha rozrządu jak również napinaczy czy rolek prowadzących oraz pompy wody. Niewłaściwe złożenie układu może spowodować niewłaściwą pracę silnika , a w skrajnych przypadkach jego uszkodzenie. Dlatego niezwykle istotnym narzędziem w pracy każdego mechanika są blokady rozrządu , które pozwalają na prawidłowe zablokowanie czy ustawiwnie kół pasowych .Pośród szerokiej gamy producentów w sklepie Optima można znaleźć blokady firmy Optima, Geko, Yato czy Castex.

Blokada rozrządu Opel    Blokada rozrządu
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

ZESTAW DO FREZOWANIA GNIAZD WTRYSKIWACZY 8 EL.

ZESTAW DO FREZOWANIA GNIAZD WTRYSKIWACZY 8 EL.

190,00 zł brutto/1szt.1900 pkt.
BLOKADA ROZRZADU OPEL/FIAT 1,3 1,9 2,4

BLOKADA ROZRZADU OPEL/FIAT 1,3 1,9 2,4

150,00 zł brutto/1szt.1500 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 150,00 zł/1szt.Cena regularna 220,00 zł brutto/1szt.
BLOKADA ROZRZĄDU BMW M47 M57 M57TU 2.0 3.0 DIESEL

BLOKADA ROZRZĄDU BMW M47 M57 M57TU 2.0 3.0 DIESEL

143,55 zł brutto/1szt.1435.50 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-07-20
polecam
pixel