Płukanie klimatyzacji - jak robić to prawidłowo i czym?

2021-02-22
Płukanie klimatyzacji - jak robić to prawidłowo i czym?

Jak prawidłowo płukać klimatyzację, by cieszyć się jej długotrwałym działaniem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które korzystają z tego rodzaju chłodzenia w ciepłe dni. W jej przypadku szczególnie ważna jest szczelna i czysta instalacja.

Czym skutecznie płukać klimatyzację w samochodzie?

Skuteczne czyszczenie układu klimatyzacji w samochodzie powinno się opierać przede wszystkim na odpowiednio dobranym sprzęcie. W tym zadaniu dobrze sprawdzi się urządzenie do płukania klimatyzacji Optiflush. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które umożliwia płukanie ciśnieniowo-pulsacyjnie odcinków układu w obiegu zamkniętym. Dzięki dwóm wbudowanym filtrom możliwe jest usunięcie nawet największych zanieczyszczeń z nieszczelnego układu klimatyzacji.

Płukanie pulsacyjne odbywa się przy pomocy urządzeń ciśnieniowych. Wykorzystywane są do tego także specjalne, szybko odparowujące płyny. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda usuwania opiłków i innych trudnych do wyeliminowania zabrudzeń, nawet tych powstałych na skutek zatarcia sprężarki.
Urządzenie bardzo łatwo jest wyposażyć w dodatkowy komplet końcówek podłączeniowych. Pojemność zbiornika wynosi 2 litry, dzięki czemu korzystanie z urządzenia do płukania klimatyzacji jest stosunkowo długotrwałe.

Równie skuteczną alternatywą dla wspomnianego produktu jest urządzenie do płukania układów klimatyzacji aut Optiflush 2000. Czym się wyróżnia na tle konkurencji? Jest przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze, a precyzji czyszczenia niczym nie odbiega od maszyn wykorzystywanych profesjonalnie w warsztatach samochodowych.
Dzięki wbudowanym kółkom i rączce, można go bez problemu przestawiać.

Służy przede wszystkim do czyszczenia układu klimatyzacji w przypadku zatarcia kompresora lub długotrwałego rozszczelnienia układu. Optiflush 2000 szybko przywróci całemu układowi klimatyzacji pierwotne parametry i jednocześnie fabryczną czystość układu.
Urządzenie jest również wyposażone w dwa wymienne filtry. Niezwykle praktyczne są w urządzeniu przezroczyste elementy, dzięki którym można na bieżąco kontrolować zanieczyszczenie układu. Płukanie automatyczne wykorzystuje pulsacyjne ruchy, które pozwalają na usunięcie zalegających opiłków, jak i szlamu olejowego. Regulator pozwala na dokładne ustawienie intensywności pulsacji i wydajności płukania.
Dodatkowo przepływ specjalnego detergentu pod odpowiednim ciśnieniem ułatwia dokładne zlokalizowanie nieszczelności układu, a przeprowadzone czyszczenie przyczynia się do efektywnego chłodzenia klimatyzacji.

Płukanie azotem

Poszczególne elementy układu są przedmuchiwane. Po zastosowaniu odpowiednich adapterów azot jest wprowadzany do układu Z butli pod ciśnieniem ok. 10 bar i wypuszczany na zewnątrz. Zalety:

  • Niskie koszty środka płuczącego,
  • osuszanie układu klimatyzacji,
  • brak dodatkowych kosztów wody,
  • Brak efektu czyszczenia, wyłącznie wypłukiwanie dużych cząstek zanieczyszczeń,
  • nieznana ilość usuniętego oleju z układu.
urządzenia do płukania klimatyzacji                automat od płukania klimatyzacji

 

Płukanie czynnikiem chłodniczym

Wielu producentów urządzeń do klimatyzacji oferuje tę metodę jako opcję w sprzedawanych przez siebie urządzeniach. Czynnik chłodniczy przepływa przez układ zamknięty lub rozłączony w odpowiednich punktach w obiegu wymuszonym przez stację obsługową. Metoda bardzo dobra do usuwania oleju z układu. Czynnik chłodniczy jest oczyszczany wewnątrz stacji roboczej z oleju poprzez separator i może być później ponownie wykorzystany. Olej jest separowany i usuwany z układu. Niewątpliwe zalety to niskie koszty orz mała inwazyjność metody. Można płukać cały układ w obiegu zamkniętym. Metoda ta nie daje jednak dużej skuteczności przy płukaniu najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń, czyli szlamu i opiłków. Czynnik chłodniczy nie jest w stanie rozpuścić i wypłukać szlamu i nagaru olejowego pozostającego w układzie. Efektem ubocznym może być uszkodzenie urządzenia do klimatyzacji, spowodowane dostaniem się do elektrozaworów drobinek mechanicznych niezatrzymanych przez filtr. Przyspiesza to również wymianę filtrów.

 

    

Płukanie środkami chemicznymi z użyciem urządzeń do płukania

W metodzie tej agresywny środek czyszczący jest wpompowywany pulsacyjnie lub nie pod odpowiednim ciśnieniem dochodzącym do 8 bar w poszczególne elementy układu. Obecnie każdy producent układu klimatyzacji zaleca inny środek czyszczący. Najbardziej skuteczna metoda, która gwarantuje usunięcie wszystkich opiłków oraz szlamu. Urządzenia dzielimy na ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Manualne zestawy to zazwyczaj zbiornik napełniany płynem oraz pistolet służący do aplikacji, jest to najtańsze rozwiązanie posiadające jednak sporo wad. Kolejny model to urządzenia półautomatyczne płukające już w układzie zamkniętym z wykorzystaniem 2 lub więcej filtrów, wykorzystane jest tu ciśnienie dostarczone przez kompresor lub z butli azotowej. Najbardziej zaawansowane to urządzenia automatyczne, napędzane pompą pneumatyczną, w których stosować można bardziej skuteczne i agresywne płyny palne oraz urządzenia napędzane elektrycznie, gdzie dozwolone jest stosowanie chemii niepalnej. Urządzenia automatyczne posiadają funkcję płukania pulsacyjnego. Bez wątpienia jest to najbardziej skuteczna metoda pozwalająca na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, nawet tych mocno przylegających do ścianek przewodów. Jedyną wadą tego sposobu płukania są koszty zakupu urządzenia płuczącego, które zwracają się jednak po kilku operacjach płukania klimatyzacji.

 

Jak prawidłowo czyścić układ klimatyzacji?

Najskuteczniejsze czyszczenie układu klimatyzacji odbywa się z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych. Do tego konieczne jest użycie wspomnianych urządzeń automatycznych i manualnych. Powodów do płukania klimatyzacji może być wiele. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się: usunięcie osadu i zanieczyszczeń, usunięcie starego oleju, pozbycie się niedrożności zakłócającej przepływ czynnika.

Proces płukania nie może się odbyć bez zachowania kilku ważnych zasad. Nie powinno się płukać przez elementy rozprężne. Mowa tutaj o sprężarce i osuszaczu. Każdorazowo powinno się zdemontować te części.
Podobnie jest z kierunkiem płukania. Powinien on być przeciwny do kierunku przepływu czynnika. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest płukania naprzemienne, w obu kierunkach.
Skraplacz i parownik należy płukać oddzielnie. Płyn do płukania po skończonych procesie powinien pozostać w układzie.

W układach klimatyzacji stosuje się różnego rodzaju skraplacze. Najczęściej są to:

  • Skraplacz spiralny o przekroju okrężnym – neutralny podczas płukania,
  • Skraplacz spiralny o przekroju płaskim – również neutralny,
  • Skraplacz z przepływem równoległym – najczęściej występujący, mający strukturę wielu rurek równoległych, łączących komory pośrednie. Jego konstrukcja rodzi niebezpieczeństwo pozostanie środka myjącego i opiłków w układzie.

 

Etapy płukania układu klimatyzacji - jak je wyróżnić?

Proces płukania układu klimatyzacji, dla własnej wygody, można podzielić na kilka etapów.
Pierwszym z nich jest dokładna identyfikacja układu. Może to być układ z dyszą dławiącą lub zaworem rozprężnym. Następnie dobrze jest ustalić rodzaj skraplacza występujący w układzie.
Później należy go rozpiąć i podzielić na odcinki, oczywiście z pominięciem elementu rozprężnego, sprężarki, osuszacza. Później trzeba podpiąć urządzenie przeznaczone do płukania, z wykorzystaniem odpowiednich adapterów. Producenci przygotowują specjalne zestawy adapterów do płukania układu klimatyzacji. Dzięki nim cały proces przebiega szybciej i sprawniej.
Trzeba pamiętać, by płukanie odbywało się w przeciwnym kierunku przez kilka minut. Warto zrobić przerwę na kilka minut, by płyn miał szansę zacząć działać w całym układzie.
Za pomocą regulatora ciśnienia należy zmniejszyć ciśnienie do dwóch barów i przesunąć przełącznik umieszczony pod manometrem kontrolnym na przycisk oznaczający koniec mycia. Następnie płyn myjący powróci do urządzenia, a układ osuszy się w toku odparowania substancji myjącej. Ten proces należy powtórzyć dla pozostałych fragmentów układu. Na koniec pozostaje osuszenie całości azotem, by usunąć pozostałości płynu płuczącego.

Sam proces czyszczenia układu klimatyzacji nie jest niczym trudnym i skomplikowanym, a odpowiednio dobrany sprzęt jest w stanie wykonać wiele czynności samodzielnie. Wystarczy tylko dobrze zdiagnozować układ i dobrze ocenić rodzaj skraplacza w nim występujący.

 

Niektóre z elementów układu możemy wykorzystać powtórnie jak przewody oraz parownik, o ile nie jest on wieloprzepływowy. Zazwyczaj filtr, dysza dławiąca, zawór rozprężny oraz skraplacz nie nadaje się do ponownego użycia. Obecnie produkowane skraplacze ze względu na ułożenie i konstrukcję kapilar i lameli nie nadają się do płukania. Płukanie jest również konieczne w sytuacji, gdy chcemy z układu usunąć nadmiar oleju i napełnić go nowym, świeżym. Na rynku stosuje się z różnym powodzeniem kilka sposobów płukania.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-20
polecam
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel