Polerowanie lakieru samochodowego i efekt lustra – jak go osiągnąć?

2021-10-01
Polerowanie lakieru samochodowego i efekt lustra – jak go osiągnąć?

Powinieneś wiedzieć, że polerowanie samochodu to długotrwały proces. Wymaga cierpliwości, odpowiednich narzędzi, dokładności, a w wielu przypadkach również delikatności. Przeczytaj dokładnie poniższy tekst przed przystąpieniem do pracy i spróbuj wcześniej swoich umiejętności na niewidocznych elementach lakierniczych. Nieprawidłowa praca z narzędziami polerskimi może skończyć się uszkodzeniem lakieru!

Czym jest efekt lustra?

W czasie polerowania auta każdy dąży do uzyskania tzw. efektu lustra. Czym on w praktyce jest? Lakier samochodowy, który przed procesem staje się wypłowiały i matowy (ze względu na opady deszczu, promieniowanie słoneczne, sól drogową i podobne) nagle odzyskuje swój blask. Przypomina on czystą taflę, gładką i pozbawioną rys oraz innych uszkodzeń.

Tak naprawdę po przeprowadzeniu kompleksowej renowacji polegającej na oczyszczeniu i polerowaniu, lakier powinien przypominać lustro, które odbija promienie. W ten sposób możesz spokojnie zobaczyć na jego powierzchni swoje odbicie.

Polerowanie auta – jak zacząć?

Przede wszystkim skompletuj odpowiednie narzędzia polerskie, kosmetyki oraz pasty, które ułatwią Ci pracę. Część z nich znajdziesz przeszukując dobry sklep narzędziowy. Postaw na sprawdzone gąbki polerskie, które mają kilka warstw ściernych, są z jednej strony delikatne, a z drugiej pewnie ściągają uszkodzoną strukturę lakierniczą. Pamiętaj, że gąbka musi być dobrana do ścieralności pasty! Dobrze też, jeżeli zatrzymuje ewentualnie wodę z powierzchni auta.

Poza gąbką musisz zainwestować też w wysokiej klasy maszynę polerską. Ciekawym wyborem może być maszyna polerska Yato o mocy 120W. Umożliwia płynne polerowanie lakierów samochodowych i innych powierzchni malowanych. Ma wymienną końcówkę tarczy i nadaje się zarówno do zastosowania profesjonalnego, jak i amatorskiego oczyszczania lakieru w warsztacie przydomowym.

Poza maszyną i gąbką musisz zaopatrzyć się w kosmetyki samochodowe (w tym skuteczny szampon, gąbkę do mycia auta, materiały osuszające) i pasty polerskie określonej twardości. Nie wybieraj najbardziej ścieralnych past. Zacznij od tych mniej intensywnych, aby nie uszkodzić powierzchni właściwej lakieru samochodowego.

Polerko-Szlifierka 1100W

Co po skompletowaniu wszystkich elementów?

Następnie możesz przystąpić do dokładnego mycia auta. Musisz perfekcyjnie oczyścić jego powierzchnię z kamieni, brudu, kurzu i błota. Polerowany samochód musi być lśniący, a na karoserii ma znajdować się wyłącznie… lakier. Zwróć uwagę na to, żeby na aucie nie zostały również jakiekolwiek smugi czy pozostałości po szamponie. Dlaczego mycie wstępne jest takie ważne? Nawet mały kamień, który wpadłby pod powierzchnię gąbki polerskiej może siać spustoszenie na powierzchni lakieru. Zamiast redukować liczbę rys, będzie tworzył kolejne uszkodzenia.

Po umyciu pojazdu osusz go delikatnymi ścierkami (pamiętaj, żeby były czyste – najlepiej nowe). Nie zostawiaj pojazdu do wyschnięcia, bo każda sekunda z wodą na powierzchni może zbierać kurz, przyklejając go do karoserii. Pamiętaj, aby czyścić auto szybko, ale dokładnie. Nie zostawiaj mokrych śladów.

Ostatni etap przygotowania (zanim rozpoczniesz polerowanie samochodu) polega na odtłuszczeniu jego powierzchni. Służą do tego specjalne środki. Powierzchnia nie może być tłusta, aby pasta polerska dobrze wsiąknęła w strukturę lakieru.

Polerka pneumatyczna czołowa, 150 mm

Polerowanie auta – co warto wiedzieć?

Po przygotowaniu możesz przejść do renowacji jego powierzchni. W jaki sposób wykonywać polerowanie samochodu? Zacznij od polerowania gąbką twardą, która mocno wniknie w strukturę lakieru. Nie dociskaj maszyny zbyt intensywnie i delikatnie poruszaj nią po powierzchni karoserii. Uważaj, aby nie zatrzymywać się w jednym miejscu zbyt długo! Przy polerowaniu wstępnym nie stosuje się past.

Takie nakłada się już w trakcie polerowania właściwego. W tym przypadku musisz zastosować gąbkę uniwersalną lub średnią i pastę, która zredukuje pozostałości wynikającego z pierwszego etapu procesu. Wszelkie ubytki powinny po tym procesie zaniknąć.

Całą renowację i polerowanie samochodu powinieneś zakończyć gąbką miękką i pastą wykończeniową. To właśnie w tej części uzyskasz tzw. efekt lustra. Zwróć uwagę na to, że nasz tekst pokazuje krok po kroku jak zredukować uszkodzenia lakieru, ale w zależności od wielkości pojazdu – trwa on nawet kilka godzin. Jeżeli obawiasz się polerowania mechanicznego, możesz ręcznie nakładać kolejne pasty. W ten sposób również (przy większym nakładzie sił, ale mniejszym ryzyku uszkodzenia karoserii) uzyskasz efekt lustrzanego odbicia. Już teraz znajdź sklep narzędziowy z elementami polerskimi i działaj! Powodzenia!

Polecane

Polerka pneumatyczna 75 mm

Polerka pneumatyczna 75 mm

376,98 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-07-20
polecam
pixel