Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pomiar grubości lakieru na samochodzie

2021-02-11
Pomiar grubości lakieru na samochodzie

 

Przed kupnem samochodu należy zwrócić uwagę na stan i jakość karoserii , jeśli chcemy sprawdzić czy samochód był bezwypadkowy możemy skorzystać z miernika grubości lakieru, który pomoże nam wykryć kolejne warstwy lakieru i nałożonej szpachli, dając nam informację o naprawach blacharsko – lakierniczych w konkretnych miejscach. Szczególną uwagę należy zwrócić na progi, spód drzwi jak również tylną klapę, warto zasięgnąć informacji które modele miały wady fabryczne i rdzewiały w określonych miejscach (przykładowo GOLF3 tylna klapa, itp.). Przyjrzyj się poszczególnym elementom auta pod kątem dopasowania oraz oceń symetrię auta – niesymetryczne ułożenie elementów świadczy o naprawach i możliwym przestawieniu geometrii pojazdu. Osoba sprzedająca samochód po wypadku, najczęściej nie przyznaje się do tego, albo mówi, że było tylko lekkie otarcie dlatego samochód był lakierowany. W wielu przypadkach auto miało książkę serwisową, sprzedawane było jako bezwypadkowe jednak po przebadaniu okazało się ze samochód był po dachowaniu lub uderzeniu bocznym.


Na polskim rynku spotykamy się z kilkoma rodzajami mierników grubości lakieru, które służą do sprawdzenia powłok tylko na blachach stalowych (również cynkowanych) lub na blachach stalowych i aluminiowych. Zacznijmy od profesjonalnego miernika/testera lakieru E-12-S-AL, to znane urządzenie polskiej firmy Blue Technology służące do zlokalizowania wszelkich prac blacharsko-lakierniczych pod błyszczącym lakierem naszego samochodu. Ten miernik to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Identyfikacja ocynku, komputerowe generowanie raportu, czy aluminiowa obudowa – to jedne z wielu nowych rozwiązań. Urządzenie posiada wbudowaną pamięć, która pozwala zapamiętać 1000 ostatnich pomiarów i dzięki udostępnionemu programowi wygenerować raport PDF.

Miernik automatycznie dokonuje identyfikacji badanego przez nas podłoża informując nas czy mamy do czynienie ze stalą, stalą ocynkowaną czy aluminium. Precyzyjną jakość pomiaru zapewnia nam sonda z kulką na końcu, która bez problemu dokonuje pomiaru w miejscach zakrzywionych i zaokrąglonych. Dzięki aluminiowej obudowie tester jest bardzo trwały i posłuży nam przez wiele lat, dodatkowo miernik posiada wbudowany akumulator litowo-polimerowy 100mAh, który pozwala nam na korzystanie z urządzenia 10 godzin bez przerwy i daje nam możliwość szybkiego naładowania baterii.

Dodatkowym atutem tego miernika to dwa tryby pomiarowe do wyboru, dźwiękowa sygnalizacja grubości, automatyczna kalibracja przy każdym uruchomieniu i wbudowana latarka, która pozwoli nam na przeprowadzenie pomiaru w ciemnościach. Tester pozwoli zlokalizować najdrobniejsze poprawki blacharsko-lakiernicze nie naruszając w żadnym stopniu powłoki lakierniczej, co za tym idzie, pozwoli wynegocjować niższą cenę samochodu, który planujemy zakupić. Nie trudno sobie wyobrazić, jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają jeżdżąc wcześniej mocno uszkodzonym samochodem. Ewentualne naprawy są też podstawą do negocjacji ceny sprzedaży.

Miernik grubości lakieru E-12-S-AL

Następnym z urządzeń jest MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU P-11-S-AL, który mierzy automatycznie STAL / STAL OCYNKOWANA / ALUMINIUM (NIE TRZEBA PRZEŁĄCZAĆ). Umożliwia badanie wszystkich dostępnych na rynku aut, również tych z aluminiowymi nadwoziami (np. Audi A8, Audi A2, Jaguar XJ) lub aluminiowymi elementami nadwozia takimi jak np. maski i błotniki, automatycznie rozpoznaje rodzaj podłoża Aluminium (Al), Stal (Fe).

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU P-11-S-AL

Testery Blue Technology oferowane przez www.dowarsztatu.com to jedne z najbardziej profesjonalnych urządzeń na rynku.
Testery wykorzystują elementy elektroniki wiodących i sprawdzonych firm, przez co zapewniona jest wysoka jakość produktów. Urządzenia posiadają pozytywne referencje i opinie od wielu warsztatów niezależnych jak również od komisów jak i autoryzowanych dealerów takich jak OPEL, Chevrolet, Lancia, Mercedes, Jeep , Suzuki, Dogde.
Automatycznie rozpoznają rodzaj podłoża komunikując na wyświetlaczu: (AL) Aluminium, (Fe) Stal.


Aby dokonać pomiaru miernikiem z sondą należy dokładnie przyłożyć urządzenie i dokonać odczytu z wyświetlacza, fabryczna grubość lakieru powinna mieścić się w granicach od 70 do 140 um – czasami w starszych modelach warstwy lakieru są nieco grubsze natomiast w pojeździe naprawianym może być ona mniejsza przy niedokładnym odtworzeniu oryginalnych warstw powłoki lub większa z powodu przeprowadzenia niedokładnej renowacji. Elementy pokryte dodatkową warstwą naprawczą osiągają wartość od 200-300um – na elementach szpachlowych jeszcze grubsze, natomiast na słupkach i elementach wewnętrznych lakier najczęściej jest cieńszy, ponieważ nie jest on narażony na działanie czynników zewnętrznych.


Testery są bezpieczne dla lakieru w naszym samochodzie nie musimy się martwić, że przy jego użytkowaniu uszkodzimy sobie karoserię. Czasami zdarzają się również sytuacje, że sprzedawca wmawia nam o nieprawidłowym działaniu naszego testera, do każdego kompletu dołączona jest płytka kalibracyjna pokryta folią o grubości 200um, dzięki której zawsze będziesz miał pewność, że miernik pracuje prawidłowo. Trzeba pamiętać o tym żeby mierzony lakier nie był zakurzony a tym bardziej brudny, pomiaru powinniśmy dokonywać w kilku miejscach – blisko krawędzi i miejscach centralnych. Na dachu przyłóżmy czujnik przy każdym słupku i na jego powierzchni. Pomiary należy na bieżąco notować i porównywać stronę prawą z lewą. W razie potrzeby jest możliwość prostej kalibracji miernika przez klienta w celu skorygowania błędu pomiaru.

 

Kalibracja miernika z serii: MGR-11... oraz P-11...

 

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-11-S-AL

 

W przypadku błędnych pomiarów należy wykonać kalibrację. Służą do tego załączone płytki wzorcowo - kalibracyjne.


Na włączonym mierniku należy przytrzymać przycisk KAL  przez około 5 sekund, aż na wyświetlaczu pojawią się kolejno liczby 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10 i komunikat „HL”.
Po wyświetleniu się komunikatu „AL”, należy przyłożyć i przytrzymać sondę na płytce kalibracyjnej „AL-200um” (czerwona) oraz zatwierdzić przyciskiem "KAL"  Po wyświetleniu się komunikat „FE”, należy przyłożyć i przytrzymać sondę na płytce kalibracyjnej „FE-200um” (szara) oraz zatwierdzić przyciskiem "KAL"  .

Jeśli Państwo przy zakupie swojego wymarzonego pojazdu nie chcą wpaść w pułapkę naciągaczy proszę przed zakupem auta wyposażyć się w miernik grubości lakieru. Szeroki wybór różnego rodzaju testerów można znaleźć na naszej stronie internetowej www.dowarsztatu.com.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-10FE

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-10FE

125,00 zł brutto/1szt.1250 pkt.
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-10-SFE

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-10-SFE

165,00 zł brutto/1szt.1650 pkt.
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU

200,00 zł brutto/1szt.2000 pkt.
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-11-S-AL

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-11-S-AL

229,00 zł brutto/1szt.2290 pkt.
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-1-S-FE Promocja

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-1-S-FE

165,00 zł brutto/1szt.1650 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 200,00 zł/1szt.-17% Cena regularna: 200,00 zł brutto/1szt.-18%
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU P-11-S-AL

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU P-11-S-AL

375,00 zł brutto/1szt.3750 pkt.
MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-11-S-FE Promocja

MIERNIK TESTER GRUBOŚCI LAKIERU MGR-11-S-FE

165,00 zł brutto/1szt.1650 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 200,00 zł/1szt.-17% Cena regularna: 200,00 zł brutto/1szt.-18%
Miernik grubości lakieru MGR-13-S-AL

Miernik grubości lakieru MGR-13-S-AL

289,00 zł brutto/1szt.2890 pkt.
Miernik grubości lakieru

Miernik grubości lakieru

193,00 zł brutto/1szt.
Miernik grubości lakieru E-12-S-AL

Miernik grubości lakieru E-12-S-AL

510,00 zł brutto/1szt.5100 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-06-24
Ok
pixel