Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Prasa hydrauliczna – jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?

2022-04-21
Prasa hydrauliczna – jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?

Prasa hydrauliczna to urządzenie odznaczające się dużą uniwersalnością. Za jej pomocą można łatwo wygiąć, tłoczyć, a także formować metalowe elementy. Nic więc dziwnego, że przyrząd ten coraz częściej można spotkać nawet w małych warsztatach samochodowych. Jak działa prasa hydrauliczna i dlaczego warto z niej korzystać? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Co to jest prasa hydrauliczna?

Wiele metalowych elementów wykonanych jest z materiałów o dużej twardości. Aby podczas obróbki nie ulegały one deformacji, należy zastosować rozwiązania zapewniające odpowiednio dużą i równomierną siłę nacisku. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe przy użyciu prasy hydraulicznej, czyli urządzenia technicznego, którego działanie opiera się na zasadzie zwanej prawem Pascala.

Prasy hydrauliczne znajdują dziś zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Urządzenia tego rodzaju są powszechnie stosowane w zakładach zajmujących się fornirowaniem oraz obróbką plastyczną metali. Nie każdy jednak wie, że mechanizm działania takiej prasy wykorzystuje się także podczas produkcji podnośników, układów hamulcowych oraz napędów w obrabiarkach.

Jak działa prasa hydrauliczna?

Aby wyjaśnić zasadę działania prasy hydraulicznej, warto w pierwszej kolejności przypomnieć, czym jest prawo Pascala. Zakłada ono, że w wyniku nacisku na ciecz lub gaz, które znajdują się w zamkniętym układzie, dochodzi do wytworzenia wysokiego ciśnienia. Pod jego wpływem wymienione wyżej substancje zaczynają równomiernie rozchodzić się we wszystkich kierunkach. Mechanizm ten pozwala na uzyskanie dodatkowej siły, o wartościach wyższych niż ta generowana przez typowe układy mechaniczne.

Jak działa prasa hydrauliczna? Urządzenie wykorzystuje opisaną wyżej zasadę do wytworzenia siły o zwiększonym nacisku. Jest to możliwe, ponieważ układ hydrauliczny prasy wypełniony jest cieczą, która przepływa przez stopniowo rozszerzające się kanały. Dzięki takiej jego konstrukcji dochodzi do zwielokrotnienia siły mechanicznej, przenoszonej przez ciśnienie, wytwarzane pod wpływem nacisku wewnątrz tego układu.

PRASA HYDRAULICZNA 50T Z MANOMETREM

Budowa prasy hydraulicznej

Warto wiedzieć, że budowa prasy hydraulicznej może różnić się, w zależności od konstrukcji urządzenia i zastosowanego w nim napędu. Najprostsze modele składają się z ramy, do której przymocowane są dwa cylindry, wypełnione olejem hydraulicznym. Ponieważ oba układy są ze sobą połączone, ciecz może przepływać pomiędzy poszczególnymi cylindrami. Ciśnienie wytwarzane jest za pomocą tłoka, którego pracą steruje specjalna pompa. Nieco bardziej skomplikowana jest budowa pras, które są w stanie wytworzyć nacisk o wartości kilkudziesięciu tysięcy ton. W ich przypadku często wykorzystuje się pompy zębate i łopatkowe, napędzane za pomocą elektrycznego silnika.

Poszczególne urządzenia różnią się także budową korpusu. Najpopularniejsze segmenty stanowią obecnie modele o konstrukcji ramowej oraz wysięgnikowej. Te pierwsze, o budowie w kształcie odwróconej litery U, dobrze sprawdzą się podczas obróbki detali o mniejszych wymiarach. Z kolei prasy o konstrukcji wysięgnikowej (w kształcie litery C) nadają się do obrabiania większych płaszczyzn, jak np. arkusze blachy.

Budowa prasy hydraulicznej może różnić się także w zależności od zastosowanego napędu. W urządzeniach manualnych stosuje się pompę ręczną. W modelach hydrauliczno-pneumatycznych do siłownika wypełnionego cieczą podłączona jest stacja pneumatyczna, która pompuje powietrze pod dużym ciśnieniem. Najdroższą kategorię stanowią prasy z napędem elektrycznym. W urządzeniach tego rodzaju często montowane są specjalne czujniki, dzięki którym urządzenie po wykryciu obciążenia automatycznie dostosowuje tryb pracy do zaprogramowanych ustawień. Dzięki temu sprzęt odznacza się bardzo dużą precyzją i znajduje zastosowanie podczas najbardziej wymagających prac warsztatowych.

Prasa hydrauliczna 12T

Czym kierować się podczas zakupu prasy hydraulicznej?

Wybór prasy hydraulicznej do warsztatu może okazać się nie lada wyzwaniem. Wszystko dlatego, że w sklepach znaleźć można wiele modeli urządzeń, które różnią się siłą nacisku, sposobem działania, konstrukcją, a także przeznaczeniem. Wśród kryteriów, jakie warto wziąć pod uwagę, wymienić można:

  • maksymalną siłę nacisku prasy,
  • konstrukcję i budowę urządzenia,
  • rodzaj zastosowanego napędu,
  • możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów i części zamiennych.

Czy wiesz już, jaką prasę hydrauliczną wybrać?

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak działa prasa hydrauliczna i dlaczego warto zainwestować w zakup tego urządzenia. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania do swojego warsztatu, zapoznaj się z naszą ofertą. Internetowy sklep narzędziowy dowarsztatu.com to dobre miejsce, aby zamówić prasę hydrauliczną oraz części zamienne przeznaczone do tego typu urządzeń.

Polecane

PRASA HYDRAULICZNA 50T Z MANOMETREM

PRASA HYDRAULICZNA 50T Z MANOMETREM

4 200,00 zł brutto/1szt.42000 pkt.
PRASA HYDRAULICZNA 10 TON AIRPRESS

PRASA HYDRAULICZNA 10 TON AIRPRESS

1 450,00 zł brutto/1szt.14500 pkt.
Prasa hydrauliczna 12T

Prasa hydrauliczna 12T

610,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
pixel