Prawidłowe napięcie akumulatora - czyli jakie?
Prawidłowe napięcie akumulatora umożliwia bezproblemowe uruchomienie pojazdu nawet w okresie zimowym. Jednak spadki napięcia mogą być przyczyną poważnych konsekwencji. Poznaj optymalną wartość napięcia i najprostszą metodę kontrolną.
Rozładowany akumulator może unieruchomić samochód w najmniej spodziewanym momencie. Nawet próba odpalenia go za pomocą kabli rozruchowych może zakończyć się fiaskiem. Tymczasem wystarczy co pewien czas skontrolować poziom napięcia akumulatora. Jak to zrobić i kiedy miernik pokazuje, że akumulator jest naładowany?
Minimalne napięcie w akumulatorze
Akumulator jest magazynem energii elektrycznej. W samochodzie odpowiada przede wszystkim za uruchomienie silnika, a w czasie jazdy także za utrzymanie oświetlenia, odtwarzacza i innych systemów. Akumulator samoczynnie ładuje się w czasie jazdy i gromadzi energię dostarczaną przez alternator. Z różnych przyczyn zdolności ładowania zmniejszają się, co widać w postaci niższego napięcia akumulatora. Przeoczenie tego momentu może skutkować problemem z uruchomieniem samochodu szczególnie w trudnych warunkach zimowych.
Kontrola napięcia akumulatora nie jest trudna, a w dalszej części tekstu opiszemy dokładnie sposób na jej przeprowadzenie. Z ważnych informacji warto zapamiętać, że nowy akumulator ma napięcie 12,8V. W naszym badaniu przeprowadzonym na używanym akumulatorze ta wartość powinna mieścić się w granicach pomiędzy 12,4 do 12,7V. Jeśli napięcie akumulatora spadnie poniżej 12V w uruchomieniu auta mogą nie pomóc nawet przewody rozruchowe podłączone do innego samochodu. W czasie jazdy przy pracującym silniku napięcie akumulatora będzie wynosiło około 13,7 do 14,5V.
Kontrola napięcia akumulatora. Co będzie Ci potrzebne?
Jak widzisz, utrzymanie poziomu napięcia akumulatora jest bardzo ważne. Warto zatem co pewien czas przeprowadzić kontrolę. Możesz zawieźć samochód do elektromechanika i poprosić o fachową pomoc. Jednak znacznie szybszym sposobem, a z pewnością tańszym, jest samodzielna kontrola.
Nie będzie tu konieczna fachowa wiedza i specjalistyczny sprzęt. Będzie Ci potrzebny multimetr, czyli urządzenie znane każdemu miłośnikowi elektryki. Urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i przydają się także przy pracach z układami elektrycznymi. Możesz sięgnąć nawet po proste testery akumulatora przeznaczone właśnie do tego rodzaju prac. Koszt najprostszych urządzeń pomiarowych to kilkadziesiąt złotych. Zajmują tak niewiele miejsca, że możesz z łatwością przechowywać je w schowku w aucie.
Jak przebiega kontrola napięcia akumulatora? Instrukcja krok po kroku
Jeśli zaopatrzyłeś się w odpowiednie urządzenie pomiarowe i masz kilka minut wolnego czasu, możesz zabrać się do dokonania pomiaru. Postępuj w następujący sposób:
- Wyłącz samochód
Wyłącz silnik, reflektory, radio i wszystkie systemy, które mogą pobierać energię. Następnie odczekaj chwilę i otwórz maskę samochodu. Jeśli na klemach podpiętych do akumulatora są przesłony, zdejmij je.
- Ustaw multimetr
Korzystając z multimetru, musisz wyregulować ustawienia. Po uruchomieniu powinien kontrolować napięcie stałe, a jeśli istnieje regulacja zakresu napięcia, ustaw ją na 20V.
- Podłącz sondy
Do klemy akumulatora musisz podłączyć sondy. Dla prawidłowego odczytu ważna jest kolejność podpinania przewodów. Najpierw podłącz przewód dodatni do dodatniego bieguna. Najczęściej są zaznaczone kolorem czerwonym. Następnie to samo zrób z przewodem ujemnym, czyli w kolorze czarnym.
- Sprawdź napięcie
Na wyświetlaczu multimetru powinna pojawić się wartość napięcia. Prawidłowa będzie mieściła się w granicach 12,4 do 12,7V. Odstępstwa nie muszą oznaczać problemów z akumulatorem. Jeśli przez jakiś czas przed pomiarem słuchałeś radia na wyłączonym silniku lub pokonałeś krótką trasę, wartość może być niższa.
- Przeprowadź test na uruchomionym silniku
Dla potwierdzenia pomiarów warto przeprowadzić kontrolę na włączonym silniku. Pozostaw auto na biegu jałowym przez kilka chwil, a następnie dokonaj pomiaru. Napięcie powinno spaść o około 2V, co jest dopuszczalne. Jeśli jednak wartość pomiaru będzie poniżej 9,5V, pora na wymianę akumulatora.
Słaby akumulator - co zrobić?
Może się okazać, że minimalne napięcie w akumulatorze jest bliskie dolnej granicy i wymiana akumulatora jeszcze nie będzie konieczna. W takiej sytuacji możesz go dodatkowo podładować, wykorzystując do tego prostowniki. Warto zastosować tu inteligentne prostowniki, które same dobiorą optymalne ustawienia potrzebne do prawidłowego naładowania. Kiedy prostownik pokazuje, że akumulator jest naładowany, możesz go zamontować do samochodu. Musisz jednak pamiętać, że żywotność banku energii wydłuża się tylko nieznacznie i oddala nieuniknioną wymianę.
Minimalne napięcie w akumulatorze to wartość łatwa do zapamiętania. Nie sprawi problemu także przeprowadzenie czynności pomiarowych. Jeśli pierwszy raz będziesz posiłkował się naszym poradnikiem, kolejne pomiary wykonasz już samodzielnie bez żadnych wątpliwości.