Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przegląd klimatyzacji samochodowej – na czym polega i kiedy warto go wykonać?

2022-03-10
Przegląd klimatyzacji samochodowej – na czym polega i kiedy warto go wykonać?

Prawidłowe działanie klimatyzacji w pojeździe w znaczący sposób wpływa na komfort jazdy, szczególnie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25oC. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić przegląd systemu wentylacji i na czym polega odgrzybianie klimatyzacji samochodowej.

Na czym polega przegląd klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja to jedno z podstawowych udogodnień, jakie znaleźć można w nowoczesnych samochodach. Prawidłowe działanie tego układu zależy jednak od wykonywania regularnych przeglądów i wymiany zużytych podzespołów. Warto o tym pomyśleć już wczesną wiosną, aby podczas upalnych miesięcy uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Kontrolę układu najlepiej rozpocząć od uruchomienia klimatyzacji i sprawdzenia, czy temperatura panująca w kabinie samochodu zacznie spadać. Uwagę warto zwrócić także na zapach wydobywający się z wentylatorów. Wszelkie nieprawidłowości (nieprzyjemny zapach, mało efektywne chłodzenie kabiny) wskazują na potrzebę gruntownego przeczyszczenia układu.

Przegląd klimatyzacji samochodowej to również dobra okazja, by uzupełnić poziom chłodziwa. W ten sposób określa się substancję termodynamiczną, odpowiadającą za chłodzenie wewnątrz kabiny samochodowej.

Jak sprawdzić szczelność w układzie klimatyzacji?

Jednym z podstawowych etapów przeglądu klimatyzacji samochodowej jest kontrola szczelności całego układu. Celem takiego badania jest sprawdzenie, czy podczas działania systemu nie dochodzi do nadmiernego ubytku czynnika chłodzącego. W profesjonalnych warsztatach szczelność klimatyzacji sprawdza się za pomocą metody ciśnieniowej. Polega ona na wytworzeniu próżni poprzez wprowadzenie do układu azotu. Następnie, co jakiś czas, dokonuje się pomiarów ciśnienia. Jeśli wartości te będą ulegały zmianie, oznacza to, że system klimatyzacji jest nieszczelny. Oceny szczelności można dokonać także na podstawie odczytu wartości zarejestrowanych przez czujniki znajdujące się w układzie klimatyzacji samochodowej.

REVOPRO USZCZELNIACZ DO UKŁADÓW KLIMATYZACJI 30ML

Wymiana filtra kabinowego

Podczas corocznego przeglądu klimatyzacji warto pamiętać o wymianie filtra kabinowego. W ten sposób określa się specjalny wkład, wykonany najczęściej z włókien węglowych, którego celem jest oczyszczanie powietrza z pyłków, kurzu i zarodników pleśni oraz neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. O jego zużyciu może świadczyć np. nadmierne parowanie przedniej szyby, a także mało efektywne działanie układu chłodzenia.

Wymiana filtra kabinowego nie jest trudna, choć wymaga nieco wprawy. W pierwszej kolejności należy zlokalizować umiejscowienie wkładu w samochodzie. Przeważnie znajduje się on w kabinie (np. pod schowkiem pasażera czy tuż obok konsoli centralnej) lub też pod maską. Aby wymienić filtr, należy odkręcić obudowę i zdjąć wszystkie elementy blokujące dostęp do wkładu. Pamiętaj, aby podczas demontażu śrub i zatrzasków, zachować szczególną ostrożność tak, by nie uszkodzić delikatnych mocowań. Podczas wymiany wkładu usuń też wszelkie zanieczyszczenia z przewodu wentylacyjnego.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej polega na usunięciu zarodków pleśni, jakie mogą zalegać w układzie wentylacji. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne preparaty, zawierające w swoim składzie np. izopropanol. W niektórych serwisach samochodowych do dezynfekcji układu wykorzystuje się natomiast maszynę ozonującą.

Proces, jakim jest odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, składa się z kilku etapów. Do najważniejszych z nich należą:

  • rozgrzanie i osuszenie parownika,
  • wprowadzenie preparatu do przewodów wentylacji samochodowej,
  • ponowne osuszenie parownika,
  • dokładne wywietrzenie pojazdu.

Cały proces trwa około kilkudziesięciu minut. Najlepiej przeprowadzić go wiosną lub latem, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 15oC. Jeśli podczas przeglądu klimatyzacji zamierzasz wymienić filtr i przeprowadzić odgrzybianie, pamiętaj, aby nowy wkład zamontować dopiero wtedy, gdy układ wentylacji zostanie zdezynfekowany. W przeciwnym razie podczas odgrzybiania filtr szybko się zabrudzi.

PIANKA DO ODŚWIEŻANIA KLIMATYZACJI 400ML FRESH

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie!

Wiosną warto poświęcić nieco czasu na przegląd i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Regularna kontrola pozwala na sprawdzenie szczelności całego układu i znalezienie usterek, które mogą wpływać na spadek efektywności chłodzenia. W dobrze wyposażonych sklepach narzędziowych i motoryzacyjnych można z łatwością znaleźć wiele preparatów, pozwalających na dezynfekcję klimatyzacji także w warunkach domowych. Jeśli szukasz takich produktów, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą!

Polecane

Uszczelniacz do klimatyzacji  30ml

Uszczelniacz do klimatyzacji 30ml

66,00 zł brutto/1szt.660 pkt.
PIANKA DO ODKAŻANIA KLIMATYZACJI 400ML FRESH

PIANKA DO ODKAŻANIA KLIMATYZACJI 400ML FRESH

29,00 zł brutto/1szt.290 pkt.
OZON CUBE OZONATOR DO KLIMATYZACJI 6000 mg/h Okazja

OZON CUBE OZONATOR DO KLIMATYZACJI 6000 mg/h

546,00 zł brutto/1szt.5460 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 546,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 990,00 zł brutto/1szt.-45%
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-20
polecam
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel