Przygotowanie auta na zimę - co warto zrobić?
Warunki drogowe w zimie mogą doprowadzić do niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji. Odpowiednie przygotowanie samochodu pozwoli uniknąć większości z nich i zminimalizować potencjalne szkody. Co wymienić w aucie przed zimą i jak przygotować pojazd?
Spadająca temperatura na zewnątrz i widmo przymrozków to ostatni dzwonek, żeby przygotować samochód na okres zimowy. Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez większość użytkowników jest wymiana opon na zimowe. To jednak nie wystarczy i konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych. Podpowiadamy, jak przygotować auto do zimy, żeby jego użytkowanie w trudnych warunkach nadal było komfortowe.
Wymiana opon na zimowe
Co wymienić w aucie przed zimą? Oczywiście opony! To najważniejszą czynność, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Opony zimowe mają nieco inną konstrukcję bieżników, która zapewnia lepszą przyczepność na śliskim i grząskim podłożu. Wykonane są ze specjalnych mieszanek gumy, które zachowują elastyczność przy ujemnych temperaturach.
Jeśli masz drugi komplet opon na felgach, możesz wymienić je samodzielnie. Wystarczą do tego proste narzędzia do wymiany opon, a cała praca ograniczy się do odkręcenia i ponownego przykręcenia śrub. Przed założeniem zimówek nie zapomnij sprawdzić ich stanu technicznego. Dobrej jakości opony mogą wytrzymać w dobrej kondycji przez przynajmniej 5 sezonów, jednak musisz brać pod uwagę również ilość przejechanych kilometrów.
Zimowy płyn do spryskiwaczy
Na bezpieczeństwo jazdy wpływa też dobra widoczność. Dlatego przygotowanie samochodu do zimy musi objąć też wymianę płynu do spryskiwaczy. Zimowe mieszanki wytrzymują temperatury dochodzące do - 30 stopni Celsjusza, dlatego pozostaną skuteczne nawet w czasie bardzo mroźnych nocy. Zadbaj o to, żeby płyn do spryskiwaczy wlać jeszcze jesienią przed nadejściem mrozów. Już w październiku zdarzają się przygruntowe przymrozki, które mogą doprowadzić do zamarzania letniego płynu na szybie.
Kondycja akumulatora i klemy
W czasie przymrozków i występowania niskich temperatur obniża się pojemność akumulatora. Z kolei przez zwiększoną lepkość oleju potrzeba więcej prądu do uruchomienia silnika, a to z kolei bardziej obciąża akumulator. Dlatego kontrola kondycji akumulatora jest kluczową czynnością, którą musisz przeprowadzić przed nastaniem zimy. Za pomocą prostych próbników napięcia sprawdź napięcie spoczynkowe i napięcie ładowania. Z kolei za pomocą areometru sprawdzisz gęstość elektrolitu.
Zadbaj też o to jakość klem. Śniedź i zabrudzenia na ich powierzchni mogą ograniczać przepływ prądu. Możesz wyczyścić je za pomocą ciepłej wody lub specjalnych szczotek drucianych. Jeśli obawiasz się o stan akumulatora, woź w bagażniku kable rozruchowe.
Dodatki do paliwa
W okresie zimowym problemem może być również gęstniejące paliwo w baku. Dotyczy to szczególnie oleju napędowego, którego konsystencja utrudnia zapłon. Jak przygotować auto na ON do zimy? Kierowcy samochodów dostawczych dolewają do 5% benzyny do baku, co nie zmienia jakości paliwa, a zapobiega zamarzaniu. W samochodach nowszej generacji i osobówkach unikaj mieszania paliwa. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnie przygotowanego dodatku do paliwa. Warto wlać odpowiedni preparat także do baku samochodów benzynowych, co zapobiegnie problemom z uruchamianiem silnika.
Sprawdź płyny eksploatacyjne
W niskich temperaturach zwiększa się gęstość cieczy, a co za tym idzie, zmniejsza ich objętość. Może to prowadzić do szybszego zużycia niektórych podzespołów w samochodzie. Co wymienić w aucie przed zimą? Warto pochylić się nad jakością płynu do chłodnic i ewentualnie wymienić go na produkt w wersji zimowej. Dokładnie sprawdź poziom oleju silnikowego. Jeśli jest w dolnej granicy, dolej go nieco więcej. Zapobiegniesz tym samym suchym startom i nadmiernemu wycieraniu się elementów ruchomych pracujących bez odpowiedniego smarowania.
Zabezpiecz uszczelki
Zamarznięte zamki i uszczelki w samochodzie to powszechny problem aut parkowanych na zewnątrz. Wilgoć z wewnątrz i zewnątrz osadza się między innymi na uszczelkach, które przymarzają do karoserii samochodu. Próba siłowego otwierania drzwi może doprowadzić do tego, że gumowa uszczelka ulegnie uszkodzeniu. Może to doprowadzić do przeciekania wody deszczowej do wewnątrz pojazdu.
Jak przygotować auto do zimy? Przed nadejściem pierwszych mrozów zabezpiecz uszczelki za pomocą silikonu do elementów gumowych. Preparat jest oferowany w puszce pod ciśnieniem, dlatego bez problemu nałożysz go precyzyjnie w wybranych miejscach. Możesz też aplikować go do zamków, które otwierane są na klucz, a nawet do wewnątrz drzwi, smarując mechanizm otwierania.
Jak jeszcze przygotować auto do zimy? Zadbaj o komplet drapaczek do szyb, miotełek do śniegu i szmatek do zbierania pary z szyb od wewnątrz. Postaraj się też zabezpieczyć miejsca narażone na korozję i zabezpieczyć pęknięcia lakieru. Pod wpływem soli drogowej może dojść do przyspieszenia procesów korozyjnych.