Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Serwis klimatyzacji samochodowych. Wyposażenie warsztatu, potrzebne szkolenia i koszty

2023-03-17
Serwis klimatyzacji samochodowych. Wyposażenie warsztatu, potrzebne szkolenia i koszty

Zastanawiasz się nad rozbudową warsztatu samochodowego o serwis klimatyzacji? W początkowej fazie największe koszty poniesiesz w związku z koniecznym wyposażeniem warsztatu. Pracownicy wykonujący serwis będą potrzebowali też odpowiednich szkoleń.

Profesjonalny serwis klimatyzacji to miejsce, którego poszukuje wielu kierowców dbających o swoje pojazdy. Wychodząc im naprzeciw, warto zastanowić się nad dodaniem do swojej oferty właśnie przeglądów klimatyzacji. Taka działalności pomoże zyskać renomę i poprawić dochody warsztatu. Na początkowym etapie wymaga jednak inwestycji. W jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć, żeby otworzyć warsztat o takiej specjalizacji? Jakie szkolenia z serwisu klimatyzacji będą potrzebne pracownikom? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.

Dlaczego warto założyć serwis klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja w samochodzie poprawia komfort jazdy szczególnie w okresie letnim. Żeby skutecznie funkcjonowała, wymaga nieco uwagi. Producenci samochodów zalecają przegląd klimatyzacji przynajmniej raz do roku. Nie zawsze w okolicy znajduje się punkt o takiej specjalizacji i na dodatek cieszący się renomą. Zastanów się, czy właśnie Twój warsztat nie byłby odpowiednim miejscem na świadczenie takich usług.

Za wyposażeniem warsztatu w akcesoria potrzebne do serwisowania klimatyzacji przemawia kilka czynników. Jeśli usługi będziesz świadczył profesjonalnie i sumiennie, zyskasz stałych klientów odwiedzających Cię regularnie. To daje pewność, że fundusze zainwestowane w taki biznes po pewnym czasie się zwrócą.

Serwis klimatyzacji możesz potraktować też jako swego rodzaju magnes na okolicznych kierowców. Przyciągnie ich do Ciebie chęć przeglądu klimy, a przy okazji poznają inne usługi, jakie wykonujesz. Zyskując renomę na sumiennym nabijaniu i serwisowaniu układu klimatyzacji, będziesz uchodził za fachowca. To przełoży się też na chęć skorzystania z napraw, wulkanizacji i innych usług, jakie świadczy warsztat. Klienci lubią załatwiać kilka spraw za jednym razem, szczególnie jeśli chodzi o samochód. Dlatego nie będą sprawdzać konkurencji i zostaną u Ciebie.

Jakie wyposażenie jest potrzebne do otwarcia serwisu klimatyzacji samochodowej?

Pomysł założenia serwisu nabijania i naprawy klimatyzacji od dawna kiełkuje w Twojej głowie? To dobry moment, żeby poznać potencjalne koszty inwestycji w rozwój warsztatu. Na początek załóżmy, że dysponujesz już miejscem, w którym świadczysz usługi mechaniczne i znajdzie się tam nieco więcej przestrzeni na akcesoria do klimatyzacji. W ten sposób pominiemy szacowanie kosztów przygotowania stanowiska i zajmiemy się jedynie jego wyposażeniem.

1. Stacja klimatyzacji

Stacje do obsługi klimatyzacji są sercem całego serwisu. Z jednej strony to do nich podłączone są kanały układu, które znajdują się wewnątrz pojazdu. Z drugiej strony podpina się butlę z gazami, którymi trzeba uzupełnić zbiornik w samochodzie. Za pomocą stacji można dokonywać pomiarów ciśnienia w układzie. Część z nich ma też inne funkcje ułatwiające prace serwisowe.

Koszt stacji obsługi stanowi największą część wszystkich kosztów związanych z wyposażeniem warsztatu. Na ten cel musisz przeznaczyć od 10 do 25 tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu. Ciekawą propozycją jest stacja klimatyzacji ALASKA EVO R134A, której cena mieści się poniżej połowy tej stawki. Ma wygodny panel sterowania w postaci wyświetlacza. Kompaktowe wymiary sprawiają, że z łatwością znajdziesz dla niej miejsce w swoim warsztacie. Stacja pochodzi od renomowanego producenta, co będzie dużą zaletą w przypadku serwisowania i przeglądów.

Stacja klimatyzacji ALASKA EVO R134A

2. Komplet manometrów i przyłączy

To kolejny element niezbędny przy wyposażaniu warsztatu klimatyzacji. Manometry służą do wykrywania nieszczelność w układzie. Z ich pomocą można sprawdzić ciśnienie i określić, czy spadki są zgodne z normami, a może istnieje podejrzenie wycieków czynnika. Nie warto decydować się na przypadkowe manometry kombinowane z innych urządzeń. W profesjonalnym sprzęcie otrzymasz komplet przewodów pasujących do klimy, a także liczniki w skali dopasowanej do tego typu ciśnienia.

Manometr z przyłączami w komplecie będzie kosztował kilkaset złotych. Znów polecamy ciekawy produkt, czyli manometry do klimatyzacji R134a R1234YF R32 R410a. W niewysokiej cenie otrzymasz sprawdzony sprzęt wraz z zestawem przyłączy i zaworów. Wskaźniki można regulować, a także przestawiać na nich skalę pomiaru. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do aktualnych potrzeb kontrolnych.

MANOMETRY DO KLIMATYZACJI R134a R1234YF R32 R410a

3. Czynnik chłodniczy

Wykrycie ubytku czynnika chłodniczego wymaga jego uzupełnienia. Będzie to potrzebne nawet w przypadku szczelnych instalacji, ponieważ przy standardowej pracy układ traci do 10 procent czynnika rocznie. Na początek powinien wystarczyć Ci czynnik chłodniczy r134a 12 kg. Butla o takiej pojemności wystarczy do całkowitego napełnienia układu w ponad 20 samochodach. Biorąc pod uwagę tylko uzupełnienie, będziesz w stanie obsłużyć nawet do 200 klientów, korzystając tylko z jednej butli.

Czynnik chłodniczy r134a 12 kg

4. Waga do czynnika chłodniczego

To kolejny przedstawiciel narzędzi i części do klimatyzacji, którego nie może zabraknąć w Twoim warsztacie. To urządzenie jest przeznaczone do pobierania i ważenia czynnika chłodniczego. Na tej podstawie można ustalić niedobory i uzupełnić je właściwą ilością czynnika. Nasza propozycja to waga elektroniczna do czynnika chłodniczego 100KG. Znalazła się także na średniej półce cenowej. Dobry producent to gwarancja łatwego dostępu do serwisowania i ewentualnych napraw. Ponadto waga jest dostępna w poręcznej walizce i zasilana bateriami. To umożliwia stosowanie jej w terenie, przed warsztatem, a nawet w przypadku konieczności dojazdu do klienta.

Waga elektroniczna do czynnika chłodniczego 100KG

5. Elektroniczny wykrywacz nieszczelności

Wykrycie nieszczelności w układzie klimatyzacji nie rozwiązuje problemu. Chcąc prowadzić profesjonalny warsztat, musisz zająć się także usuwaniem nieszczelności. Sięgnij zatem po wykrywacz nieszczelności w formie elektronicznego czujnika. Urządzenie z bardzo dużą precyzją zlokalizuje miejsce, w którym dochodzi do wycieku czynnika.

Jak działa wykrywacz? Jest to niewielkie urządzenie wyposażone w sondę, która wykrywa mieszaninę gazów: wodoru i azotu. Taka mieszanina powstaje w miejscach wycieku czynnika chłodniczego. Za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego precyzyjnie wskazuje miejsce nieszczelności. Koszt takiego wykrywacza to od 300 do 1000 złotych.

Zestaw do wykrywania nieszczelności Hydrogenem

6. Komplet uszczelek i akcesoriów

Po wykryciu i zlokalizowaniu nieszczelności należy je usunąć. Z reguły wycieki powstają w miejscach łączenia przewodów i akcesoriów, dlatego problem powinna rozwiązać wymiana uszczelki. Przy okazji prowadzenia pracy warto też wymienić pozostałe uszczelnienia. Komplet uszczelek to koszt około 70 - 100 złotych.

7. Pozostałe akcesoria

Serwis klimatyzacji powinien być wyposażony jeszcze w kilka pomniejszych urządzeń. Część z nich, jak identyfikatory czynnika klimatyzacji, będą w stanie uzupełnić działanie pozostałych czujników. Ponadto warto kupić do zakładu pirometr do badania temperatury, a także zestaw kluczy do klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji - wymagane szkolenia

Przed rozpoczęciem świadczenia usług będziesz musiał przejść szkolenia z serwisu klimatyzacji. Podstawowym szkoleniem jest kurs F-gazowy. Ma na celu przybliżenie wiedzy potrzebnej do obsługi urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane. Poza serwisem klimatyzacji samochodowej przyda się także przy obsłudze chłodziarek, klimatyzatorów, a nawet pomp ciepła.

Szkolenia z serwisu klimatyzacji składają się z serii wykładów, które kończy egzamin ze zdobytej wiedzy. Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu potwierdzone jest wystawieniem odpowiedniego certyfikatu. Kurs wraz z egzaminem kosztuje od 1200 do 1800 złotych w zależności od ośrodka szkoleniowego. Kandydatem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma wykształcenie przynajmniej podstawowe. Choć koszt kursu może wydawać się wysoki, warto wysłać na niego przynajmniej dwóch pracowników, co ułatwi legalne wykonywanie prac w okresie urlopowym.

Jakie są koszty związane z utrzymaniem i rozwojem serwisu klimatyzacji samochodowej?

Sama inwestycja w sprzęt i wyposażenie warsztatu wystarczy na rozruch interesu. Jednak z biegiem czasu będziesz ponosił też koszty stałe. Trzeba do nich zaliczyć choćby wymianę butli z czynnikiem chłodniczych i dokupienie kompletu uszczelek przy każdej wymianie. Stałe koszty będzie stanowiła energia elektryczna i wynajem powierzchni warsztatu.

Koszty będziesz ponosił także w związku z utrzymaniem samych urządzeń. Stacja klimatyzacji wymaga serwisowania i regularnych przeglądów. Mogą być potrzebne kalibracje czujników i mierników gazów. Do tego musisz doliczyć stałe koszty, jakie wynikają z każdej działalności, czyli koszty pracy, księgowości, ewidencje (szczególnie gazów chłodniczych) i inne.

Serwis klimatyzacji - opłacalność

Opłacalność serwisu klimatyzacji zależy od wielu czynników. Ceny usług są zróżnicowane i zależą od województwa. Będziesz musiał wziąć pod uwagę także ofertę bezpośrednich konkurentów. Stawki za najczęściej przeprowadzane prace kształtują się następująco:

  • serwis klimatyzacji - od 70 do 100 złotych;
  • nabicie 100 g brakującego czynnika - od 40 złotych;
  • sprawdzenie szczelności układu - od 30 do 60 złotych;
  • ozonowanie wnętrza - od 100 złotych;
  • wymiana filtra kabinowego - w zależności od modelu auta od 50 złotych.

Stawki nie są wysokie, jednak często poza przeglądem jest potrzebne nabicie czynnika czy wymiana filtra. Świadczysz zatem dwie usługi w jednym samochodzie. Na opłacalność tego biznesu wpływa też lokalizacja. W dużych miastach i przy niewielkiej konkurencji możesz liczyć na spore zainteresowanie. Nieco gorzej jest na prowincji.

Spory wpływ na sukces Twojej inwestycji będzie miał dostęp do urządzeń, części zamiennych i innych akcesoriów. Sprawna dostawa i szybki serwis pozwolą Ci wyeliminować wymuszone postoje i obsłużyć wszystkich chętnych. Dlatego po dobrej jakości produkty skieruj się do sklepu Dowarsztatu.com. Znajdziesz tu wysokiej jakości akcesoria pochodzące od sprawdzonych producentów, przydatne także do obsługi stanowiska klimatyzacji.

Polecane

Czynnik chłodniczy r134a 12 kg

Czynnik chłodniczy r134a 12 kg

1 550,00 zł brutto/1szt.15500 pkt.
ZESTAW  LAMPA UV 100W  + OKULARY KLIMATYZACJA

ZESTAW LAMPA UV 100W + OKULARY KLIMATYZACJA

250,00 zł brutto/1szt.2500 pkt.
Ozonator M-MX4000

Ozonator M-MX4000

1 312,50 zł brutto/1szt.
ZAWORKI DO KLIMATYZACJI 10 RODZAJÓW 30 szt

ZAWORKI DO KLIMATYZACJI 10 RODZAJÓW 30 szt

68,00 zł brutto/1szt.1413.50 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel