Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sprzęgło hydrokinetyczne. Budowa, działanie i objawy awarii

2023-05-25
Sprzęgło hydrokinetyczne. Budowa, działanie i objawy awarii

Konstrukcja sprzęgła w samochodzie ma za zadanie przenoszenie momentu obrotowego. Sprzęgło hydrokinetyczne jest jednym z typów o szczególnej budowie i właściwościach. Sprawdza się przede wszystkim przy mocnych pojazdach generujących wysoki moment obrotowy.

Sprzęgło jest jednym z elementów, bez którego jazda samochodem byłaby niemożliwa. Stosowane jest we wszystkich pojazdach i wielu maszynach. Sprzęgło hydrokinetyczne jest jednym z ciekawszych wariantów. Wykorzystuje zjawisko bezwładności cieczy do przenoszenia momentu obrotowego. Poznaj budowę, mechanikę działania i objawy awarii sprzęgła hydrokinetycznego.

Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne i jak działa?

Sprzęgło jest jednym z najmocniej eksploatowanych elementów w samochodzie. Jego zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Działają w nim spore obciążenia, wynikające z oddziaływania elementu ruchomego na bierny. Przyczynia się to do sporej awaryjności elementu. Wymaga też regularnych poprawek wprowadzanych przez konstruktorów w kolejnych wersjach układu.

Jednym z wariantów rozwiązujących część problemów, jest sprzęgło hydrokinetyczne. Jak sugeruje nazwa, w jego budowie zastosowano płyn, najczęściej specjalny olej hydrauliczny. Budowa sprzęgła składa się z pompy hydraulicznej i turbiny, którą będzie napędzała ciecz. Cały układ jest szczelny i zamknięty w jednym module.

Mechanika działania sprzęgła hydrokinetycznego polega na wykorzystaniu zjawiska bezwładności cieczy. Olej wykorzystywany jest do przenoszenia napędu. Moment obrotowy z silnika wprawia w ruch ciecz zamkniętą w zbiorniku. Ta z kolei napędza wirnik, który porusza kołami pojazdu. Im większy moment obrotowy, tym szybszy przepływ cieczy i ruch wirnika.

Czujnik TPMS EZ 2.0 Aluminiowy z regulowanym kątem o 40 stopni

Zastosowanie sprzęgła hydrokinetycznego w samochodzie

Wykorzystanie płynu do przenoszenia momentu obrotowego sprawia, że rozruch samochodu jest łagodniejszy. Właściwości cieczy zapobiegają skutkom nagłego uderzenia wysokiego momentu obrotowego. Taka budowa sprzęgła niweluje drgania i ogranicza ryzyko uszkodzenia modułu. Sprawia też, że sam element jest bardziej żywotny.

Dzięki unikalnej konstrukcji i właściwościom istnieje szeroka gama maszyn, w których znajduje zastosowanie sprzęgło hydrokinetyczne. Są to przede wszystkim pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Sprawdza się także w pojazdach dysponujących dużą mocą. Skuteczne działanie sprzęgła hydrokinetycznego skłania konstruktorów do umieszczania go w pojazdach terenowych i mocnych maszynach budowlanych.

Jakie są objawy awarii sprzęgła hydrokinetycznego?

Sprzęgło hydrokinetyczne jest elementem bardziej odpornym na standardowe przeciążenia. Nie jest jednak pozbawione wszelkich wad. Serwis mechaniczny wyposażony w specjalistyczne narzędzia warsztatowe jest w stanie łatwo wykryć usterki tego podzespołu.

Cześć z nich można rozpoznać w czasie użytkowania pojazdu, obserwując jego zachowanie. Charakterystycznym objawem informującym o uszkodzeniu sprzęgła są falujące obroty w czasie spokojnej jazdy. Uderzenia i niepokojące dźwięki z obszaru skrzyni biegów także mogą zwiastować konieczność naprawy lub wymiany sprzęgła hydrokinetycznego. Wśród dodatkowych objawów awarii sprzęgła hydrokinetycznego znajduje się też ślizganie i spadek osiągów samochodu.

PODNOŚNIK LEWAREK HYDRAULICZNY SŁUPKOWY 2 T

Kiedy należy wymienić sprzęgło hydrokinetyczne i ile to kosztuje?

Nawet najbardziej ostrożna jazda i konserwacja sprzęgła hydrokinetycznego nie zagwarantują, że ten element będzie służył wiecznie. Jeśli zauważyłeś któryś z wcześniej wymienionych objawów w swoim samochodzie, pora odwiedzić serwis. Mechanik zaopatrzony w dobry sprzęt diagnostyczny do warsztatu pomoże rozwiązać problem. Nie ma co czekać, ponieważ uszkodzone sprzęgło pogarsza komfort jazdy i prowadzi do problemów z innymi elementami.

Budowa sprzęgła jest dosyć skomplikowana. Przekłada się to na jego koszt. Tymczasem w większości przypadków to wymiana jest gwarancją skutecznej naprawy tego elementu. W zależności od wariantu, sprzęgła hydrokinetyczne kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt samej wymiany, który jest zależny od dostępu do tego modułu w danym modelu auta.

Część kierowców decyduje się na regenerację. Polega to na rozmontowaniu sprzęgła, ocenie poziomu zużycia poszczególnych części, wymianie najmocniej uszkodzonych i zespawaniu całości. Pamiętaj, że regeneracja tylko na pewien czas przywraca działanie sprzęgła hydrokinetycznego, a konieczna wymiana jest jedynie odłożona w czasie.

Zajmujesz się naprawą sprzęgła hydrokinetycznego? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie swojego warsztatu. Stawiając na wysokiej jakości akcesoria, takie jak podnośniki, będziesz w stanie bezpiecznie i szybko prowadzić prace serwisowe. Jeśli potrzebujesz specjalistycznych narzędzi, znajdziesz je w sklepie Dowarsztatu.com.

Polecane

PODNOŚNIK LEWAREK HYDRAULICZNY SŁUPKOWY 2 T

PODNOŚNIK LEWAREK HYDRAULICZNY SŁUPKOWY 2 T

60,00 zł brutto/1szt.600 pkt.
Czujnik TPMS EZ 2.0 Aluminiowy z regulowanym kątem o 40 stopni Okazja

Czujnik TPMS EZ 2.0 Aluminiowy z regulowanym kątem o 40 stopni

210,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 210,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 297,66 zł brutto/1szt.-29%
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel