Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Testowanie Akumulatora

2017-01-22
Testowanie Akumulatora

Akumulator samochodowy jest na tyle newralgicznym elementem pojazdu, w szczególności na temperaturę,że niezbędna jest jego sezonowa kontrola. Zima, nawet ostra, nie ma trwałego wpływu na stan akumulatora, jeżeli jest  on odpowiednio dobrany do modelu i wersji pojazdu, w którym układ ładowania funkcjonuje poprawnie. Musimy oczywiście pamiętać,że jazda na krótkich odcinkach bardziej wpływa na rozładowanie akumulatora w warunkach zimowych, niż w innych porach roku. Poza tym wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej obniża się sprawność akumulatora, a z drugiej strony wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do rozruchu silnika. Akumulator o odpowiednio dobranych parametrach technicznych i W pełni sprawny wytrzymuje bez uszczerbku te obciążenia. Troski o stan akumulatora nie powinno się jednak ograniczać do sezonu zimowego bądź też jesienno-zimowego.

Eksploatacja akumulatora

Fakt, że akumulator nie znosi mrozów, nie oznacza jednocześnie, by wysokie temperatury nie miały wpływu na jego pracę na przykład latem. W warunkach silnych upałów rośnie bowiem temperatura elektrolitu i może dochodzić do szybszego samo-rozładowania. Dotyczy to również nowoczesnych typów akumulatora (AGM). Przed każdą dłuższą podróżą czy to zimową czy letnią powinniśmy dokonać weryfikacji stanu akumulatora. Trzeba sobie jednak uświadomić, iż lepiej jest wymienić niesprawny akumulator, niż narażać się na przykre niespodzianki i dodatkowe koszty W trakcie wakacji. Obecnie użytkownicy samochodów czują się przeważnie zwolnieni z obowiązku serwisowej obsługi akumulatorów, gdyż korzystają niemal wyłącznie z ich bezobsługowych modeli.

Testery akumulatora i specjalne zabiegi

Faktycznie nie wymagają one tradycyjnych zabiegów serwisowych, takich jak dolewanie wody destylowanej lecz również w ich przypadku konieczna jest okresowa obsługa, sprowadzająca się do:

  • kontroli stanu naładowania akumulatora oraz kontroli układu ładowania jak również stanu technicznego
  • sprawdzenia przynajmniej raz w roku stanu powierzchni styku zacisków z biegunami, gdyż ich zanieczyszczenie 
  • utrudnia prawidłowy przepływ prądu.

testery akumulatora

Kontrolę można przeprowadzić przy pomocy testera akumulatora.Podstawowe modele testerów takie jak YATO YT-8310 pozwalają na kontrolę stanu naładowania oraz stanu ładowania akumulatora. Wyposażone są we wskaźniki diodowe lub wskazówkowe,koszt pojedynczego urządzenia waha się w granicach 60-90 zł brutto. Tester symuluje obciążenie akumulatora następnie przy pomocy algorytmu wylicza jego stan naładowania,nie rozładowując przy tym akumulatora. Dużo bardziej zaawansowanymi modelami są testery akumulatora wyposażone w drukarkę oraz możliwość zdiagnozowania dodatkowo rezystancji wewnętrznej,spadku napięcia przy rozruchu,czy ładowania pod i bez obciążenia.

Wszystkie informacje mogą być następnie wydrukowane i przedstawione klientowi. Takie testery umożliwiają obsługę akumulatorów 6 i 12 V jak również systemów ładowania 12 i 24 V. Jednym z takich testerów jest OPTIMA BT-750 z drukarką lub OPTIMA BT 807 bez drukarki.

tester akumulatora Yato

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

TESTER AKUMULATORA OPTIMA 806 NA 12 V

TESTER AKUMULATORA OPTIMA 806 NA 12 V

700,00 zł brutto/1szt.7000 pkt.
TESTER AKUMULATORA OPTIMA  BT 807 NA 12 V /24 V

TESTER AKUMULATORA OPTIMA BT 807 NA 12 V /24 V

540,00 zł brutto/1szt.5400 pkt.
TESTER AKUMULATORA  OPTIMA BT750 12 V 24 V Okazja

TESTER AKUMULATORA OPTIMA BT750 12 V 24 V

650,00 zł brutto/1szt.6500 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 650,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 900,00 zł brutto/1szt.-28%
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-08-31
ok
pixel