Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Twarde lutowanie rurek klimatyzacji. Sprzęt, technika i łączenia

2023-06-07
Twarde lutowanie rurek klimatyzacji. Sprzęt, technika i łączenia

Twarde lutowanie jest jedną z technik łączenia konstrukcji metalowych z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Stosuje się je głównie do elementów miedzianych, w tym rur klimatyzacji. Tworzy skuteczne i szczelne połączenie.

Twarde lutowanie jest techniką łączenia elementów metalowych. Wykorzystywana jest między innymi do zespalania ze sobą rurek miedzianych w instalacjach klimatyzacji. Sprawdź, jaki sprzęt jest potrzebny do twardego lutowania, a także, w jaki sposób wykonać takie połączenie.

Czym jest twarde lutowanie rurek?

Choć rurki miedziane są oferowane w rolkach o znacznych długościach, czasem konieczne jest połączenie ze sobą dwóch elementów. Odpowiednie warianty przewodów wyposażone w gwint można ze sobą skręcić. W pozostałych przypadkach czeka Cię łączenie z wykorzystaniem wysokiej temperatury.

Oddziaływanie ciepłem jest powszechną techniką łączenia metalu. Jednak technika lutowania różni się od popularnego spawania właśnie skalą temperaturyAkcesoria spawalnicze wytwarzają ciepło granicach kilku tysięcy stopni, które roztapia dwa kawałki metalu i prowadzi do ich zespolenia. Z kolei twarde lutowanie polega na wytworzeniu temperatury kilkuset stopni, czyli poniżej granicy topnienia tego metalu.

Jak łączone są rury klimatyzacji w technice lutowania? Dochodzi tu do stopienia dodatkowego materiału, który układa się w miejscu łączenia rurek. Połączenie jest wynikiem zjawisk fizycznych i chemicznych. Dochodzi do przenikania cząsteczek lutu do materiału łączonego. Pojawia się także reakcja polegająca na przyciąganiu cząsteczek do siebie. Dzięki temu materiał nie zostaje uszkodzony i nie traci swoich właściwości fizycznych oraz chemicznych.

ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET90

Technika lutowania twardego

Twarde lutowanie nie jest trudne. Proces można przeprowadzić bardzo szybko, tworząc skuteczne i stabilne połączenie. Trzeba jednak dosyć uważnie przygotować elementy, które mają zostać ze sobą połączone.

Pierwszym etapem prac przygotowawczych będzie przecięcie rurki w wybranym miejscu. Tu przyda się nóż rotacyjny, który przecina materiał na całym obwodzie. Pozostawia równe krawędzie i wykonuje bardzo precyzyjne cięcie. Jest też znacznie lepszy do wykonania tego zadania, w porównaniu do cięcia piłą lub szlifierką. Po cięciu nie pozostają wióry, które mogłyby dostać się do układu. Nie ma też ryzyka odkształcenia przewodu.

Kolejnym etapem przygotowania do lutowania rurek jest gradowanie. Jest to szlifowanie wewnętrznej i zewnętrznej części rurki w miejscu cięcia. W tym procesie usuwa się wszelkie nierówności i gładzi krawędzie. Ułatwia to też ułożenie łączonych rurek w odpowiedniej pozycji. Po połączeniu i ustabilizowaniu rurek można przejść do topnienia lutu.

Jaki sprzęt jest wymagany do twardego lutowania rurek klimatyzacji?

Twarde lutowanie wymaga wytworzenia temperatury o określonej wartości. Jest ona wymagana do podgrzania rurki miedzianej. W związku z tym potrzebne będą profesjonalne lutownice dostosowane do warunków pracy i rodzaju materiału.

Najpopularniejszym wariantem są lutownice gazowe. Wykorzystuje się tu propan-butan lub acetylen, które utrzymują płomień na końcowe palnika. Innym urządzeniem jest lutownica inwertorowa, wykorzystująca energię elektryczną. Sprawdzi się także w miejscach, gdzie nie można posługiwać się otwartym ogniem. Lutownica szybko nagrzewa rury klimatyzacji i pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie temperatury.

Poza samymi lutownicami potrzebne są też odpowiednie akcesoria do lutowania. Chodzi tu głównie o lut, czyli materiał topliwy. Jest on dostarczany w formie drutów o określonej średnicy, które podaje się na powierzchnię łączenia. Drut topi się w czasie kontaktu z rozgrzanym materiałem, z którego jest wykonana rurka. Druty dostarczane są w odcinkach o długości kilkudziesięciu centymetrów, dlatego operowanie nimi jest łatwe.

ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET30

Jakie są zalety twardego lutowania rurek klimatyzacji?

Praktycznie nie zdarza się, żeby rury klimatyzacji były łączone innymi metodami, niż poprzez twarde lutowanie. Taka technika ma wiele zalet, które widoczne są przede wszystkim przy łączeniu rur o cienkich ściankach. Do najważniejszych należą:

  • wyjątkowa szczelność - jeśli połączenie będzie wykonane prawidłowo, pozostanie szczelne nawet przy wysokim ciśnieniu występującym wewnątrz;
  • odporność na drgania - spoina wykonywana jest z topika o określonej elastyczności i parametrach mechanicznych. Lut wytrzymuje ciągłe i intensywne drgania, dlatego ta technika chętnie wykorzystywana jest przy łączeniu rur stosowanych w maszynach;
  • brak wysokiej temperatury - w czasie twardego lutowania wytwarzana jest temperatura zbliżona do ciepła emitowanego przez płomień zapalniczki. Ryzyko poparzenia roztopionym materiałem jest niewielkie. Nie dochodzi też do nagrzewania otoczenia podczas pracy w ciasnych zamkniętych przestrzeniach;
  • niepotrzebne kwalifikacje - do twardego lutowania nie są potrzebne kwalifikacje spawalnicze. Wystarczy podstawowa wiedza z obsługi lutownicy i niewielkie doświadczenie.

Twarde lutowanie stosowane jest nie tylko w czasie montażu klimatyzacji, ale także w różnych pracach instalacyjnych. Warto zatem zaopatrzyć się w solidny sprzęt i akcesoria do przeprowadzenia takiego procesu. W sklepie Dowarsztatu.com znajdziesz wszystkie potrzebne produkty, które pozwolą Ci w szybki i bezpieczny sposób wykonać połączenie.

Polecane

ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET90

ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET90

650,00 zł brutto/1szt.6500 pkt.
ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET30

ZESTAW DO LUTOWANIA TWARDEGO OXY TURBOSET30

490,00 zł brutto/1szt.4900 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
2023-06-24
Ok
pixel