Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Usterka uszczelki pod głowicą - przyczyna, objawy i wymiana

2022-09-28
Usterka uszczelki pod głowicą - przyczyna, objawy i wymiana

Uszkodzona uszczelka pod głowicą to jeden z czarniejszych koszmarów każdego kierowcy. Element ten sam nie jest wyjątkowo drogi, natomiast dość skomplikowana i pracochłonna jest jego wymiana. Jak rozpoznać, że część ta nie nadaje się do użytku i dlaczego tak się dzieje? Ile może kosztować wymiana uszczelki pod głowicą, a także jaki jest koszt nowego produktu? Postaramy się wyjaśnić wszystkie te kwestie.

Czym w ogóle jest uszczelka pod głowicą? To niezwykle istotny element dla wszystkich silników spalinowych. Do jej zadań możemy zaliczyć uszczelnienie cylindrów i kanałów olejowych, a także wyrównywanie drobnych różnic, przy kadłubie i głowicy, wykorzystując swoją plastyczność. To dzięki uszczelce olej może pracować pod odpowiednim ciśnieniem i temperaturą. Uszkodzona uszczelka pod głowicą mocno utrudnia prawidłową pracę silnika i bardzo szybko daje to łatwe do zaobserwowania objawy.

Objawy uszkodzenia uszczelki pod głowicą

Skąd dowiesz się, że w Twoim silniku pracuje uszkodzona uszczelka pod głowicą? Objawy są bardzo charakterystyczne. Na początku zaczyna się od bardzo nierównej pracy jednostki napędowej, która zaczyna dławić się i gasnąć w mało odpowiednich momentach. Będziesz mieć też problem z odpaleniem silnika, gdy jest on zimny. To wszystko przez nieprawidłową temperaturę oleju, oddziałującą na podzespoły jednostki.

Uszkodzona uszczelka pod głowicą objawia się także wyciekającym olejem (plamy na silniku są złym sygnałem). Charakterystyczna maź przy korku chłodnicy (zniszczona uszczelka sprawia, że do chłodziwa dostaje się olej i intensywnie brudzi cały układ chłodzenia), olej znajdujący się na filtrze oraz powietrze w zbiorniku wyrównawczym także świadczy o usterce uszczelki. Wymiana uszczelki pod głowicą będzie też konieczna, jeżeli z rury wydechowej wydobywa się biały lub niebieski dym – to znak, że jednostka zaczyna spalać olej i płyn chłodniczy.

Jeżeli zauważysz te symptomy, niezwłocznie musisz zdiagnozować usterkę i ją wyeliminować. Dalsza jazda ze zniszczoną uszczelką pod głowicą może doprowadzić nawet do pęknięcia całego bloku silnika.

Szczypce uniwersalne 165 mm

Co jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia uszczelki?

Według zaleceń producentów, wymiana uszczelki pod głowicą powinna odbywać się dopiero w momencie… wymiany silnika. Element ten powinien wytrzymać dokładnie tyle czasu, ile silnik zamontowany w Twoim aucie. Niestety – życie pisze inne scenariusze.

Używanie słabej jakości płynu chłodniczego oraz jego brak, przegrzanie jednostki z powodu awarii termostatu oraz wiele innych aspektów przyspiesza eksploatację uszczelki. Do zniszczenia części dojdzie przez zbyt dynamiczne i gwałtowne skoki obrotów (szczególnie na zimnym silniku), zaawansowany i niezgodny ze sztuką tuning, albo wadliwą instalację LPG (suchy gaz mocno obciąża uszczelkę).

Zestaw Kluczy Klucze Nasadowe TORX 108 el.

Ile wynosi koszt remontu uszczelki pod głowicą?

Wymiana uszczelki pod głowicą to zaawansowana czynność. Z tego względu koszt naprawy uszczelki pod głowicą może być spory. Co się na niego składa?

Przede wszystkim nowa uszczelka. To najmniejszy koszt całej naprawy. Cena za nowy element waha się od 50 do 300 złotych w zależności od zaawansowania silnika i jego pracy. Dużo więcej będzie kosztować Cię robocizna w warsztacie.

Mechanicy muszą uwzględnić przy wycenie zdjęcie osłon silnika i jego górnej obudowy, zdemontowanie rozrządu, zdemontowanie wszystkich czujników oraz odkręcenie szpilek mocujących jednostkę napędową (blok). Dopiero po tym mogą przejść do oczyszczenia silnika z pozostałości po starej uszczelce, wymianie wszystkich wyeksploatowanych części do których mają dostęp (należy skorzystać z faktu rozebrania silnika) i założenie nowej uszczelki i szpilek. Wszystko musi być prawidłowo dokręcone. Mechanicy wykorzystują do tego klucze dynamometryczne. Pamiętaj, aby przy okazji naprawy zmienić od razu rozrząd, cewki i świece. Ostatecznie wymiana uszczelki pod głowicą będzie kosztować Cię od 1000 do nawet 5000 złotych.

Klucz dynamometryczny OPTIMA 4-20Nm 9X12 mm

Samodzielna wymiana uszczelki. Jak to zrobić dobrze?

Wiesz już, jak droga jest wymiana uszczelki pod głowicą. Cennik może przyprawić o dreszcze. Jeżeli posiadasz trochę wolnego czasu, przestrzeń, umiejętności i chęć – jesteś w stanie samodzielnie naprawić tę usterkę, oszczędzisz wiele pieniędzy. Pamiętaj jednak, że to zaawansowana czynność i tylko doświadczony, znający swój samochód kierowca może się do niej zabrać.

Skompletuj klucze i nasadki i kombinerki, aby zdjąć wszystkie elementy jednostki napędowej i dostać się do uszczelki. Zwróć uwagę przy tym, aby dokładnie oznaczać części. Najlepiej rób sobie zdjęcia, żeby nie pomylić np. ustawienia rozrządu czy montażu szpilek (te zamów wcześniej, aby założyć nowe po naprawie). Po zakończonej pracy zmień płyn chłodniczy i olej w silniku. Sprawdź, czy poskręcałeś wszystko z odpowiednią siłą i odpal silnik. Jeżeli wszystko działa, naprawa poszła zgodnie z planem.

Polecane

Klucz dynamometryczny OPTIMA 4-20Nm 9X12 mm

Klucz dynamometryczny OPTIMA 4-20Nm 9X12 mm

200,00 zł brutto/1szt.2000 pkt.
Szczypce uniwersalne 165 mm

Szczypce uniwersalne 165 mm

39,97 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel