Usuwanie wgnieceń metodą PDR. Na czym polega?

2023-05-17
Usuwanie wgnieceń metodą PDR. Na czym polega?

Skuteczne usuwanie wgnieceń z karoserii samochodowej przywraca estetyczny wygląd pojazdu. Technika PDR jest nieinwazyjna, dlatego lakier i blacha pozostaną nienaruszone. Usuwanie wgnieceń jest też znacznie tańsze od klasycznych metod blacharskich.

Wgniecenia na karoserii pojazdu mogą doprowadzić do frustracji każdego kierowcę. Wgnieciona blacha karoserii nie tylko jest nieestetyczna, ale także obniża wartość pojazdu. Istnieje wiele sposobów na usuwanie wgnieceń, głównie wykorzystujących szpachlowanie i lakierowania. Nowoczesna metoda PDR ogranicza problemy i koszty związane z naprawą karoserii. Na czym polega i jakie uszkodzenia można nią usunąć?

Co to jest PDR i jak działa?

Wgniecenia na błotnikach, drzwiach i innych elementach karoserii są standardem. Szczególnie poruszając się w ruchu miejskim i parkując w ruchliwych miejscach, narażasz się na uszkodzenie karoserii. Jeśli na samochodzie zauważysz wgniecioną blachę, nie kieruj się do najbliższego blacharza. Sprawdź, czy w Twoim przypadku można zastosować technikę nieinwazyjną.

Metoda PDR (Paintless Dent Repair) to technika wykorzystująca podatność metalu na odkształcenia. Polega na wypychaniu elementów metalowych od strony wewnętrznej lub zewnętrznej. Można zastosować ją na dowolnym elemencie karoserii. Polecana jest szczególnie w miejscach, które trudno jest wymienić bez wycięcia poszczególnych elementów. Metoda sprawdza się przy szkodach parkingowych, a nawet po uszkodzeniu wynikającym z intensywnych opadów deszczu.

Zestaw do usuwania wgnieceń PDR + akcesoria 48szt.

Metoda PDR krok po kroku

Do usunięcia wgnieceń metodą PDR potrzebny jest zestaw akcesoriów. W jego skład wchodzi puller wraz z końcówkami o różnych rozmiarach i kształtach. W miejscu występowania wgniecenia na kleju termotopliwym mocuje się końcówkę z tworzywa sztucznego. Urządzenie ciągnie za przyklejony element i prostuje blachę. Po zakończeniu pracy można ponownie rozgrzać klej i oddzielić go od lakieru.

Jakie są zalety usuwania wgnieceń metodą PDR?

Metoda PDR jest znacznie mniej uciążliwa od tradycyjnych technik blacharskich. Przede wszystkim jest to usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Metoda nie powoduje uszkodzenia lakieru na powierzchni karoserii. W tradycyjnych technikach wgniecenia uzupełniane są masą szpachlową, a następnie element trzeba pokryć z wierzchu lakierem. W PDR blacha jest umiejętnie wypychana i odkształca się razem z całą powierzchnią lakierniczą.

Kolejną zaletą usuwania wgnieceń za pomocą odpowiednich akcesoriów jest szybkość. Praca i przygotowanie części blacharskiej zajmują niewiele czasu. Z reguły nie trzeba wykręcać danego elementu karoserii. Zadanie można skutecznie wykonać od strony zewnętrznej, niejako wyciągając blachę i układając ją w pozycji standardowej.

Istotną zaletą metody PDR jest oszczędność gotówki. Krótki czas pracy i brak dodatkowych etapów w postaci lakierowania sprawiają, że cena wykonania usługi jest przynajmniej o połowę niższa, niż w przypadku tradycyjnych technik. Usunięcie wgniecenie wymaga opanowania techniki, ale nie jest trudne. Dobry zestaw do usuwania wgnieceń PDR kosztuje kilkadziesiąt złotych. Można zatem spróbować samodzielnie zająć się naprawą danego elementu.

Zestaw do usuwania wgnieceń, 12 grzybków-adapterów

Kiedy można skorzystać z metody PDR?

Nie przy wszystkich uszkodzeniach można zastosować metodę PDR. Jest ona skuteczna tylko w sytuacji, kiedy lakier i blacha nie zostały uszkodzone. Na powierzchni lakierniczej nie mogą pojawić się żadne pęknięcia, ponieważ w momencie nakładania kleju może dojść do oderwania i wykruszenia się lakieru. W przypadku uszkodzenia lub rozciągnięcia blachy również nie możesz spodziewać się dobrych efektów pracy.

Metoda PDR sprawdza się przede wszystkim na rozległych wgnieceniach, zarówno głębokich, jak i płytkich. Przyjmuje się założenie, że głębokość wgniecenia nie może być większa, niż 10% jego szerokości. Oznacza to, że przy szerokości wgniecenia około 10 cm, blacha może zapaść się maksymalnie na 10 mm. Jeśli głębokość będzie proporcjonalnie większa, z reguły oznacza to rozciągnięcie blachy, co wyklucza zastosowanie tej techniki na danym elemencie.

Efekty usuwania wgnieceń metodą PDR

Jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem, odrobiną wiedzy, a wgniecenie kwalifikuje się do usunięcia metodą PDR, możesz uzyskać znakomite efekty. Wyciągnięta blacha wraca do układu, jaki nadano jej na etapie produkcji. Na karoserii mogą pozostać niewielkie nierówności, jednak w większości wypadków są one widoczne dopiero pod światłem. Gorący klej nie pozostawia śladu na lakierze, a ewentualne pozostałości lub plamy można usunąć, myjąc samochód odpowiednimi środkami.

Metoda PDR jest tania, szybka i bardziej skuteczna, niż metody inwazyjne. Uszkodzony element po zabiegu znów będzie wyglądał jak nowy. Dzięki temu samochód nie straci na wartości, a Ty pozbędziesz się niekomfortowego problemu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Z braku instrukcja wymiany filterka zadałem pytanie na stronie,nie otrzymałem odpowiedzi. Zapytałem na e-mail,w którym proszono mnie o ocenę i dalej to samo... Przesyłka spóźniona o jeden dzień,w stosunku do tego co strona www zapowiadała.
2024-03-21
Ok
pixel