Wiertła SDS Max czy SDS Plus? Które wybrać?
Producenci wierteł i wiertarek stosują coraz to nowe możliwości montażu, aby ułatwić użytkownikom efektywne, bezpieczne i komfortowe korzystanie z ich produktu. Wśród wierteł do betonu coraz częściej spotyka się system montażu SDS Max i SDS Plus.
Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie „SDS Max czy SDS Plus”, wyjaśnijmy co każdy z tych systemów oznacza. Dość mocno różnią się bowiem od tradycyjnych wierteł, umieszczanych w uchwycie wiertarki za pomocą klucza i pokrętła, ściskającego element nawiercający w celu utrzymania go podczas pracy.
Czym jest wiertło SDS Max?
Zacznijmy od tego, że SDS to jeden z najpewniejszych uchwytów do wierteł, który stosowany jest w intensywnym i ciężkim nawiercaniu. Z tego względu ten rodzaj stosowany jest w wiertarkach i młotach udarowych oraz urządzeniach wiertniczych, które pracują pod dużym obciążeniem. Dzięki temu możesz spokojnie, skutecznie i trwale wiercić w betonie zbrojonym, kamieniu czy innych materiałach wymagających bardzo dużej siły.
Jednak wiertła SDS dzielą się na dwa główne rodzaje – SDS Max oraz SDS Plus. Zajmijmy się na początku tym pierwszym systemem (choć zaznaczmy, że powstał po „plusie”). To uchwyt szeroki, ciężki i trwały. Stosowany jest w wiertłach, które mają powyżej 18mm. Instalują go producenci narzędzi do prac najbardziej intensywnych – np. w młotach pneumatycznych, młotach stacjonarnych, młotach udarowych o dużej mocy, których waga przekracza 5 kilogramów.
Podobnie jak w przypadku wiertarek, wiertła Max to wzmocnione elementy, które opierają się naprawdę twardym materiałom. Są szerokie, stabilne i wykonane np. z diamentu. Dzięki temu umożliwiają profesjonalną, efektywną i szybką pracę bez obaw o urwanie wiertła lub wypadnięcie go z gwintu wiertarki.
Gdzie stosowane są wiertła SDS Max?
Wiertła te stosowane są w przypadku bardzo zaawansowanych prac, zmierzających do wiercenia w wyjątkowo litych materiałach. Złącze SDS Max posiadają też duże dłuta (np. dłuto SDS Max 20/350mm), które umożliwiają np. szybie zdjęcie twardej warstwy betonu i kucie w żelbetonie. Raczej stosuje się je jednak w przypadku prac przemysłowych, na dużą skalę.
W małych wiertarkach tego typu uchwyt i wiertła stosuje się rzadziej. Dobry sklep narzędziowy oferuje specjalne adaptery, które umożliwiają montaż różnych wierteł – niezależnie jaki masz uchwyt w wiertarce.
SDS Plus – co warto o nim wiedzieć?
Z kolei SDS Plus jest protoplastą „Maxa” i zostało wprowadzone w latach 70tych ubiegłego wieku. Oznacza mocowanie systemowe typu osadź, przekręć i używaj. SDS jest bardzo łatwy w obsłudze. Nie wymaga dodatkowego klucza, bo wiertło montuje się samoistnie. Nie wypadnie z pewnością w czasie pracy, nie wymaga później dodatkowego odkręcania, a sam system zabezpiecza użytkownika wiertarki.
Wiertła tego typu są bardziej odporne na intensywną pracę i grubsze w miejscu montażowym. Dzięki temu trudniej je złamać lub uszkodzić. Sprawdzą się w wielu różnych rodzajach prac. Przykładem takiego wiertła jest wiertło do betonu SDS Plus 8x600MM.
W jakich urządzeniach spotkasz SDS Plus i do czego się przydadzą?
Przede wszystkim złącza te stosowane są w mniejszych wiertarkach udarowych, młotach udarowych i urządzeniach do zastosowania domowego lub mniej intensywnego. Choć jest to powszechne rozwiązanie, to jednak np. rzadziej spotyka się je jako system mocowania wierteł do metalu.
Gdzie przydadzą się takie wiertła? Przede wszystkim w wierceniu w betonie, betonie zbrojonym (czyli szczególnie ścianach nośnych), w wykuwaniu w powierzchni twardej, wierceniu w żelbetonie i podobnych częściach. Dziś trudno wyobrazić sobie np. kucie starych płytek w łazience, wiercenie w mieszkaniach czy jakikolwiek remont bez tego rodzaju wierteł. Ich grubsza struktura, bezpieczeństwo pracy i brak efektu „drgania” (użytkownik wiertarki nie potrzebuje wielkiej siły do pracy, bo wiertła przyjmują na siebie siłę oddziaływania ściany) rozpowszechniły system.
SDS Max czy SDS Plus – wybór ma znaczenie!
W takim razie które urządzenie warto wybrać i jakie wiertła stosować – SDS Max czy SDS Plus? Na to pytanie możemy Ci odpowiedzieć dość jasno. Jeżeli planujesz zaawansowane prace przemysłowe, Twój sprzęt ma przewiercać się np. przez lite skały, kilkukrotnie wzmocniony beton czy kuć na dużą skalę – wybierz system Max. Jest on wprawdzie droższy od tradycyjnego Plusa, jednak umożliwia błyskawiczną, efektywną i pewną pracę w każdych warunkach.
Z kolei jeżeli nie wymagasz aż takich nakładów siły, ale jednocześnie zdarza Ci się wiercić w trudniejszych powierzchniach – postaw na wiertła SDS Plus. To opcja z jednej strony dużo tańsza, jednak również bardzo stabilna i pewna w użytkowaniu amatorskim czy przy pracach wykończeniowych. Ogranicza jednak średnicę wiertła do 18mm.
Niezależnie czy wybierzesz wiertła SDS Max czy SDS Plus – skup się również na ich jakości. Wybierz mocne elementy, dostosowane do powierzchni w której będą pracować. Wysokiej jakości sklep narzędziowy da Ci szeroki wybór tego typu produktów.