Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wszystko co musisz wiedzieć o spawaniu TIG

2021-11-15
Wszystko co musisz wiedzieć o spawaniu TIG

W tym tekście postaramy się dokładnie wyjaśnić czym jest spawanie typu TIG (Tungsten Inert Gas), w jakich sytuacjach najlepiej wykorzystać ten sposób oraz jakie są jego zalety? Wskażemy również części, które są niezbędne do prowadzenia tego typu działań na obrabianych elementach. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Czym dokładnie jest spawanie TIG?

Podstawowym elementem spawalniczym w metodzie TIG jest nietopliwa elektroda wolframowa. Część ta osłonięta jest gazami takimi jak argon, hel lub innymi, o podobnych właściwościach. Technologia spalania polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego, jarzącego się między zieloną, wolframową elektrodą (może mieć niekiedy dodatki z toru, lantanu lub ceru, znakowane innymi kolorami), a materiałem obrabianym. Wszechstronność sprzętu sprawia, że (w zależności od wybranego wariantu) spawy wykonuje się za pomocą prądu stałego albo zmiennego.

Jakie urządzenia konieczne są do spawania tigiem? To specjalne półautomatyczne spawarki TIG lub spawarki inwertorowe TIG. Warto odnotować, że obydwa sprzęty mają szeroką funkcjonalność. Umożliwiają spawanie zarówno niewielkich części jak i dużych projektów przemysłowych.

Jakie są zalety spawania tigowego?

Przede wszystkim spawanie TIG zapewnia bardzo dobrą jakość połączenia (przy zachowaniu odpowiednich zasad tworzenia spawów). Ma również wysoką wydajność spawania. Jak wspominaliśmy wyżej, do jednych z najważniejszych zalet tego typu techniki należy wszechstronność – możemy tu obrabiać materiały zarówno bardzo cienkie (poniżej 1mm) jak i grubsze, nawet sięgające lekko ponad 10mm. Dodatkowo możemy łączyć w ten sposób różnego rodzaju stopy czy materiały.

Co ważne, spawanie TIG jest dość wygodne, a dzięki temu umożliwia wykonywanie precyzyjnych połączeń nawet w różnych pozycjach. W trakcie pracy spawacz ma pełną kontrolę nad procesem spawania i ogranicza ryzyko błędów. W trakcie pracy powstaje również bardzo niewielka ilość żużla.

Spawanie TIG należy do najbardziej precyzyjnych technik. Ułatwia uzyskanie spoiny o doskonałej jakości. Jest czyste i bardzo trwałe.

Spawarka inwertorowa TIG 316P AC/DC

Jak i gdzie najlepiej wykorzystywać spawanie TIG?

Przed rozpoczęciem spawania TIG koniecznie musimy pamiętać o odpowiednim doborze prądu. Wpływa on na ostateczne efekty, precyzję wykonanej pracy oraz komfort osoby obsługującej urządzenie spawalnicze. To podstawa pracy w spawaniu tigowym. Pamiętajmy także o odpowiednim naostrzeniu elektrody oraz ubraniu materiałów ochronnych. Tego typu łączenia tworzone są bowiem przy wykorzystaniu bardzo toksycznych gazów, emitujących szkodliwe substancje w czasie procesu spalania. Miejsce przeprowadzenia procesu powinno być bardzo czyste i pozbawione sąsiedztwa jakichkolwiek elementów łatwopalnych. Wyczyszczone mają być także rękawice ochronne czy kombinezon.

Ze względu na stosunkowo niewielką prędkość spawania, a także jakość spoiwa zależna od umiejętności operatora, technika ta polecana jest bardziej doświadczonym spawaczom, którzy mieli do czynienia z różnymi urządzeniami i sposobami łączenia materiałów stalowych. Łuk elektrostatyczny może także zakłócić lub uszkodzić inne urządzenia elektroniczne w pobliżu, tak więc nie warto stosować tego typu spawarki, gdy nie możemy przenieść tego typu sprzętów.

Spawarka inwertorowa DIGITIG 210P

W jakich miejscach najlepiej sprawdzą się spoiwa wykonane w technologii TIG? Przede wszystkim możemy obrabiać nimi stal wysokostopową i aluminium, które przeznaczone będą do ozdobnych rozwiązań lub będą „na widoku”. Wysoka precyzja i jakość to również świetny sposób na spawanie rur i rurociągów (również tych, które służą do transportu gazów lub cieczy).

W jakich gałęziach przemysłu spotykamy elementy spawane tigiem? Przede wszystkim w przemyśle magazynowym, maszynowym, spożywczym, chemicznym, produkcji pojazdów, lotnictwie, przy budowaniu zaawansowanych technicznie budynków określonego przeznaczenia i wielu innych zastosowaniach. Wszechstronność sprawia, że możemy wykorzystać tę technologię w domowym warsztacie i pracach przemysłowych.

Polecane

Spawarka TIG 250HS 230V

Spawarka TIG 250HS 230V

899,00 zł brutto/1szt.
Spawarka inwertorowa DIGITIG pulse AC/DC 315GD

Spawarka inwertorowa DIGITIG pulse AC/DC 315GD

4 150,00 zł brutto/1szt.41500 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
pixel