Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wybieramy multimetr do warsztatu!

2021-03-22
Wybieramy multimetr do warsztatu!

Zastanawiałeś się, jaki multimetr kupić do swojego warsztatu? Wybór nie jest prosty, bo na rynku znaleźć można sporo ciekawych i wartościowych propozycji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakimi parametrami się kierować.

Jaki multimetr kupić?

Jeszcze przed podjęciem decyzji, jaki multimetr wybrać, warto poznać jego działanie. Jest to miernik uniwersalny, który sprawdzi się podczas pomiarów sprzętu elektrycznego czy elektronicznego lub w trakcie diagnostyki pracy instalacji. Na rynku znajduje się szeroki wybór tego typu sprzętu. Różni się ceną, wykonaniem i przede wszystkim zastosowaniem. Nie warto oszczędzać na przyrządach do pomiaru. Dlaczego? Zapewniają one bezpieczeństwo każdej instalacji i znacząco zmniejszają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Zatem: jaki multimetr kupić? Aby przyrząd do pomiaru jak najbardziej odpowiadał konkretnym potrzebom, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • bezpieczeństwo,
 • rozdzielczość,
 • dokładność,
 • liczbę cyfr na wyświetlaczu,
 • zastosowanie,
 • funkcje pomiarowe.

Próbniki i testery dostępne w sklepie można podzielić ze względu na przeznaczenie. Tester cewki zapłonowej, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli skontrolować działanie i pomiar cewki w samochodzie. Takie urządzenie jest niezwykle przydatne w warsztacie., ponieważ jednocześnie jest dedykowane do tego typu prac, jak i pomaga zlokalizować i nazwać zaistniałą usterkę. Przyrząd jest więc z stanie określić napięcie zapłonu, umożliwia również pomiar siły iskry zapłonowej. Tester pozwala więc na wykluczenie problemów podczas uruchamiania auta. Podobnie jest z testerem iskry świecy zapłonowej.

Tester iskry świecy zapłonowej

Niezwykle przydatny może okazać się próbnik napięcia 12V. Jest uniwersalny, wykrywa napięcie do 50 V. W momencie wykrycia napięcia włącza się dioda i sygnał dźwiękowy. Sprzęt wyposażony jest w długi i elastyczny przewód, który znacznie ułatwia pracę przy aucie. Również tester ciągłości przewodów 6-24V jest dobrą alternatywą dla wspomnianego próbnika. Lokalizuje on obwód otwarty i dodatkowo wykrywa również zwarcia.

Idealnym rozwiązaniem dla diesli jest tester świec żarowych. Zasilany jest on dwiema bateriami AAA, więc do pracy nie wymaga podpięcia do prądu. Jest to tester wielonapięciowy, wyniki pokazuje od razu na ekranie. Pokazuje również pełną specyfikację testowanej świecy, a dodatkowo sprawdza też ciągłość przewodu i wykrywa ewentualne zwarcia.

Miernik uniwersalny - czym się kierować przy wyborze?

Jeśli chodzi o wybór miernika uniwersalnego, tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka parametrów. Podstawowe mierniki z powodzeniem poradzą sobie ze zmierzeniem:

 • napięcia prądu stałego,
 • napięcia prądu przemiennego,
 • natężenia prądu,
 • oporu elektrycznego,
 • ciągłości przewodu elektrycznego.

Oferują również test diody. Te nieco bardziej zaawansowane wskażą również temperaturę, częstotliwość, pojemność i ciśnienie. Multimetr uniwersalny sprawdzi się zarówno w przydomowym warsztacie, jak i w profesjonalnym zakładzie.

Multimetr uniwersalny

Pomiar napięcia stałego (DC) wykorzystywany jest chociażby do sprawdzenia naładowania akumulatora. Taki okresowy pomiar jest wskazany, bo pozwala na kontrolowanie stanu baterii. Pomiar napięcia przemiennego (AC) pozwala zmierzyć na przykład wartość spadków napięcia podczas uruchomienia urządzeń o dużej mocy. Jak widać, multimetr jest niezwykle praktycznym narzędziem i stanowi podstawę wyposażenia każdego dobrze działającego warsztatu.

Bardzo często zapomina się również o prawidłowej kontroli świec żarowych, a to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów silników wysokoprężnych. To właśnie przez ich nieprawidłową pracę najczęściej powstają kłopoty z odpaleniem silnika, zazwyczaj zimnego. Bardzo łatwo jest je sprawdzić właśnie za pomocą multimetru. By dostać się do świec w silniku, najczęściej wystarczy zdjąć po prostu górną osłonę silnika, a potem zdjąć kable zapłonowe. Następnie należy ustawić miernik w pozycji mierzącej opór na jak najniższej wartości. Czarny przewód należy przyłożyć do masy (na przykład minus akumulatora), a czerwony styka się z czubkiem świecy. Sprawna świeca powinna wytworzyć około 1 Ω (im mniej, tym lepiej).

Warto więc regularnie przeprowadzać pomiary w swoim samochodzie. Pomaga to zachować auto w dobrym stanie technicznym i zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej usterkie związanej z przepływem prądu w aucie. Im auto jest starsze, tym częściej potrafi mieć problemy właśnie związane z układem elektrycznym. Dobry miernik uniwersalny powinien pomóc namierzyć ewentualne usterki w trybie ekspresowym.

Polecane

Tester cewki zapłonowej

Tester cewki zapłonowej

78,64 zł brutto/1szt.786.40 pkt.
Tester ciągłości przewodów 6-24V

Tester ciągłości przewodów 6-24V

638,81 zł brutto/1szt.6388.10 pkt.
Tester uniwersalny świec żarowych

Tester uniwersalny świec żarowych

734,48 zł brutto/1szt.7344.80 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-31
ok
2023-07-20
polecam
pixel