Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasady BHP dla warsztatów samochodowych. Wymogi, działania i dokumenty

2023-04-14
Zasady BHP dla warsztatów samochodowych. Wymogi, działania i dokumenty

Warsztaty samochodowe to miejsca, w których pracownicy narażeni są na liczne niebezpieczeństwa. Mają kontakt z narzędziami, maszynami i substancjami, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Poznaj najważniejsze zasady BHP w warsztacie mechanicznym.

Organizacja warsztatów samochodowych wymaga zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Także osoby pracujące w takim miejscu muszą przestrzegać zasad i reguł. Wszystko ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom warsztatów. Przedstawiamy najważniejsze wymogi bezpieczeństwa w warsztatach samochodowych i działania, jakie warto wdrożyć. Warsztaty samochodowe a bezpieczeństwo - wyjaśniamy wątpliwości.

Dlaczego ważne jest przestrzeganie zasad BHP w warsztatach samochodowych?

Przestrzeganie zasad BHP jest ważne w każdym miejscu i stanowisku pracy. Są jednak obszary, w których zagrożenia są większe i należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Takim miejscem jest warsztat mechaniki samochodowej. Niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia pracownika, wynika z wielu czynników takich jak:

  • niebezpieczne urządzenia stanowiące wyposażenie warsztatu;
  • narzędzia i elektronarzędzia;
  • hałas;
  • niewłaściwe oświetlenie;
  • szkodliwe substancje chemiczne (palne, wybuchowe, toksyczne).

Do tego mogą dochodzić inne czynniki charakterystyczne dla określonego typu prac. Wszystkie niebezpieczeństwa są wykrywane w czasie badań środowiskowych prowadzonych na stanowisku.

Jakie są wymagania dotyczące BHP w warsztatach samochodowych?

Wymogi bezpieczeństwa w warsztatach samochodowych są zróżnicowane i ustalane indywidualnie. Zawsze jednak trzeba się stosować do kilku uniwersalnych zasad. Przede wszystkim pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiednie narzędzia i akcesoria do pracy. Sprzęt musi być sprawny i bezpieczny, a mechanik musi używać go zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto pracownik powinien nosić odzież i ochronne artykuły BHP, które zapewni mu pracodawca.

Miejsce pracy powinno być podzielone na strefy biurową, socjalną i stanowiska pracy. Stanowiska pracy muszą być schludne i bezpieczne, a przy ich organizacji należy stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie miejsca pracy. Stanowisko musi być wyposażone nie tylko w stałe lampy górne, ale także przenośne lampki i reflektory do pracy w trudno dostępnych przestrzeniach.

Rękawiczki nitrylowe Magneti Marelli r. L 100szt.

Jakie działania należy podjąć, aby zabezpieczyć warsztat samochodowy?

O bezpieczeństwo w miejscu pracy na równi dbają pracodawcy i pracownicy. Żeby pamiętać o zasadach BHP w warsztacie, na każdym stanowisku należy umieścić dokładne instrukcje. Znajdą się w nich informacje dotyczące zachowania w sytuacjach niebezpiecznych i w czasie wypadku. Powinny być zawarte instrukcje postępowania z materiałami niebezpiecznymi i pracami wymagającymi szczególnej uwagi.

Kolejnym działaniem jest odpowiednie oznakowanie miejsca pracy. Muszą znaleźć się w nim znaki informujące o określonej strefie, znaki zakazu i nakazu. Oznakowania powinny być umieszczone również na narzędziach, maszynach i środkach chemicznych wykorzystywanych przy pracy. Przed przystąpieniem do napraw obowiązkiem pracownika jest ocena sprawności urządzenia, a także zgłoszenie ewentualnych odstępstw od normy.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w warsztatach należy dbać o czystość podłogi. Zapobiegnie to poślizgnięciu się i roznoszeniu niebezpiecznych substancji poza miejsce pracy. Do usuwania zabrudzeń warto zastosować profesjonalne środki czyszczące i chemię. Przy okazji należy dodać, że obowiązkiem pracowników jest segregacja i odpowiednie składowanie odpadów niebezpiecznych.

Mydło Do Mycia Rąk Profesjonalne w Płynie (1L)

Jakie dokumenty są wymagane w celu zapewnienia bezpieczeństwa w warsztacie samochodowym?

Do założenia warsztatu samochodowego nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Pracownicy nie muszą mieć szczególnych kwalifikacji ani przebytych szkoleń. Inaczej jest w przypadku, kiedy zajmują się pracami specjalistycznymi jak spawanie czy wymiana czynnika chłodzącego w klimatyzacji.

Z punktu widzenia wymogów bezpieczeństwa w warsztatach samochodowych pracownicy muszą mieć podstawowe przeszkolenie BHP. Powinni być też poinstruowani o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać na danym stanowisku pracy. Każdy pracownik musi mieć też aktualne badania potwierdzone zaświadczeniem lekarza medycyny pracy.

Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania zasad BHP w warsztatach samochodowych?

Konsekwencje zaniedbania w zakresie BHP w warsztacie są podobne jak w przypadku innych miejsc pracy. Do najważniejszych trzeba zaliczyć większe ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy. W miejscu niewłaściwie zabezpieczonym łatwiej może dojść do uszkodzenia ciała, a nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu. Z punktu widzenia właściciela warsztatu może to doprowadzić do absencji pracownika i konieczności wypłaty większego świadczenia chorobowego. Jeśli neutralizacją zagrożenia miał zająć się pracodawca, poszkodowany może mu wytoczyć proces cywilny.

Konsekwencje mogą pojawić się jeszcze zanim dojdzie do wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Jeśli przepisy BHP w warsztacie nie będą przestrzegane, miejscem świadczenia usług może zainteresować się Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku wykazania nieprawidłowości, inspektor może ukarać właściciela grzywną w wysokości od tysiąca do 30 tysięcy złotych. Co ciekawe, PIP może nałożyć karę na właściciela także za pracownika, który nie przestrzega przepisów. Dlatego tak ważne jest dyscyplinowanie kadry do stosowania odzieży i obuwia roboczego.

Poduszka warsztatowa 480x320

Warsztaty samochodowe a bezpieczeństwo - podsumowanie

Każdy warsztat jest inny i wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań organizacyjnych. Miejsce pracy należy też dostosować do charakteru wykonywanych zadań. Szukając dobrych akcesoriów BHP i oświetleniowych, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu Dowarsztatu.com. Oferujemy zróżnicowane produkty doskonałej jakości potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-20
polecam
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel