Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zawór EGR - objawy uszkodzenia i sposób naprawy

2022-10-28
Zawór EGR - objawy uszkodzenia i sposób naprawy

Wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm w dziedzinie recyrkulacji spalin spowodowało, że coraz częściej stosowane są zawory EGR. Objawy uszkodzenia tego elementu często są odczuwalne podczas jazdy. Co można zrobić w tej sytuacji?

Zawory EGR mają wśród pasjonatów motoryzacji tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ta część jest odpowiedzialna za recyrkulację spalin, a zatem obniżenie zawartości szkodliwych substancji w spalinach. Przez wielu użytkowników jest jednak uznawana za element ograniczający moc silnika, a także kosztowny przy wymianie. Przedstawiamy przyczyny awarii EGR, objawy, a także możliwości ich usunięcia.

Awaria EGR. Jakie objawy?

Młodzi kierowcy często obawiają się kosztownych awarii w samochodzie, o których powszechnie opowiadają mechanicy lub znajomi. Jednym z koszmarów w ostatnich latach stał się zawór EGR, a koszty jego naprawy i wymiany obrosły już legendą. Zawsze największy starach wynika z niewiedzy, dlatego spróbujemy nieco przybliżyć i oswoić ten element samochodu.

Co to jest zawór EGR? Jest to część fabrycznie montowana w większości nowych samochodów, zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi. Znana jest od lat 80 XX wieku, jednak dopiero od kilkunastu lat powszechnie montuje się ją w samochodach. Na wzrost popularności tej części wpłynęło zaostrzenie norm dotyczących emisji spalin. Zawór ma za zadanie obniżenie temperatury w komorze spalania, a także ograniczenie zawartości substancji szkodliwych w spalinach.

Awaria EGR zazwyczaj jest związana z jego zapchaniem sadzą lub szlamem olejowym. Taka zawartość ogranicza przepływ powietrza i zaburza przygotowanie odpowiedniej mieszanki w komorze spalania. Nie będzie Ci potrzebny zaawansowany sprzęt do diagnostyki samochodowej, żeby ocenić, że masz problem z zaworem EGR. Objawy uszkodzenia tego elementu z reguły są podobne niezależnie od modelu samochodu. Należą do nich:

  • odczuwalny spadek mocy na niskich obrotach, a nawet gaśnięcie silnika;
  • nierównomierna praca na biegu jałowym;
  • szarpanie w czasie jazdy, a także nagłe spadki mocy, które przechodzą po kilku chwilach;
  • w silnikach wysokoprężnych spadki mocy na wysokich obrotach i czarne spaliny;
  • widoczna kontrolka Check Engine, która zapala się na desce rozdzielczej.

Wiele z tych objawów jest wymienianych przy innych awariach związanych z silnikiem, a także układem paliwowym. Przytoczone powyżej wcale też nie muszą oznaczać, że uszkodzony został właśnie zawór EGR. Objawy uszkodzenia wymagają jednak wizyty u mechanika lub choćby samodzielnego przyjrzenia się zaworowi w samochodzie.

Walizka Na Narzędzia Narzędziowa Elektronarzędzia

Czy można jeździć z uszkodzonym zaworem EGR?

Przy zapchanym EGR objawy nie zawsze pojawiają się natychmiast i szczególnie w starszych samochodach mogą być przez kierowców bagatelizowane. Między innymi duża uniwersalność objawów sprawia, że odpowiednia diagnoza jest stawiana stosunkowo późno. Wobec tego niejednokrotnie samochody z uszkodzonym zaworem przejeżdżają kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, zanim wreszcie trafią do warsztatu.

Nie oznacza to, że naprawa EGR nie jest istotna i może zostać odłożona w czasie. Nieodpowiednia praca zaworu prowadzi do nieprawidłowości w przygotowaniu paliwa, a także wyraźnie zwiększa spalanie samochodu. Zbyt wysoka temperatura w komorze spalania prowadzi z kolei do kłopotów z innymi częściami znajdującymi się w pobliżu. Poza tym chyba nie będziesz odczuwał spokoju i większej satysfakcji z jazdy, wiedząc o uszkodzonym zaworze.

Skąd zatem wiedzieć, że konieczna będzie praca w obrębie zaworu EGR? Kontrolka Check Engine jest wyraźnym sygnałem wymienianym przez wszystkich ekspertów. Jeśli zapali się na pomarańczowo, jest to jasny sygnał, że trzeba w miarę szybko udać się do mechanika. Nawet jeśli zgaśnie po kilku chwilach, nie należy lekceważyć tego objawu. Z kolei zapalenie się kontrolki na czerwono oznacza, że musisz zakończyć jazdę, ponieważ jej kontynuowanie grozi poważnym uszkodzeniem silnika.

Zestaw narzędziowy 108 el YATO YT-3879

Jak wygląda naprawa EGR?

Pora teraz rozprawić się z mitem dotyczącym kosztów naprawy EGR. Często można spotkać opinie, że taka naprawa to koszt kilku tysięcy złotych. W nowych samochodach wysokiej klasy, spełniających najwyższe standardy emisji spalin, może się tak zdarzyć. Nie jest to jednak żadną regułą i w niektórych przypadkach domorośli mechanicy mogą poradzić sobie sami z tą usterką. Naprawa nie zawsze jest związana z wymianą tego elementu i czasem wystarczy czyszczenie EGR.

W większości modeli największy problem z naprawą zaworu nie wynika z kosztów, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele części w przyzwoitych cenach. Większą trudność sprawia dotarcie do samego elementu, ponieważ bywa on ulokowany w trudnodostępnych miejscach. Jak sprawdzić EGR, jego położenie i stan techniczny? Jeśli nie wiesz, jak dostać się do zaworu lub w Twoim samochodzie jest on zlokalizowany w trudno dostępnym miejscu, lepiej skieruj się do mechanika. Koszt wymiany i czyszczenia będzie niższy niż ewentualne szkody powstałe z nieprawidłowej naprawy.

W starszych modelach samochodów, szczególnie produkcji niemieckiej, zawory są widoczne natychmiast po otwarciu klapy silnika. To już znacznie ogranicza problemy z wymianą. Zawory starszego typu można wykręcić i przeczyścić, usuwając z nich zalegające nieczystości. Warto użyć do tego specjalny preparat do czyszczenia EGR, którego receptura jest dostosowana do konkretnego typu zabrudzeń. Jeśli nie doszło do poważnego uszkodzenia wnętrza, po usunięciu złogów z zaworu EGR naprawę możesz uznać za zakończoną. Przez następnych kilkadziesiąt tysięcy kilometrów będziesz miał spokój z tym elementem.

PREPARAT DO CZYSZCZENIA ZAWORÓW EGR I ZAWORÓW

Żeby uporać się z zabrudzeniami z zaworu EGR i objawami słabnięcia silnika, będzie potrzebny dobry preparat. Znajdziesz go w ofercie sklepu dowarsztatu.com. Oferujemy także wysokiej jakości środki, takie jak chemia do silnika, a nawet zestaw narzędzi przydatnych przy naprawie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
2023-06-28
Ok.
pixel