Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego 2023. Na co muszą przygotować się kierowcy?

2022-12-28
Zmiany w kodeksie ruchu drogowego 2023. Na co muszą przygotować się kierowcy?

Od początku 2023 roku weszły w życie nowe przepisy w kodeksie ruchu drogowego. Kilka ważnych korekt jest planowanych na koniec roku, a część zmian już za nami. Jak zmienią się przepisy dotyczące ruchu drogowego i egzaminów na prawo jazdy w 2023 roku?

Kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że nowy rok wiąże się również z wejściem w życie nowych przepisów. Początek 2023 roku przynosi kolejne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Część z nich jest kontynuacją polityki zaostrzania przepisów, jaką możemy zaobserwować już od kilku lat. Co zmieniło się w tym roku, o jakich przepisach nie możemy zapominać, a jakich powinniśmy się spodziewać jeszcze w 2023 roku? Podpowiadamy.

Na czym koncentrują się zmiany w prawie o ruchu drogowym?

Od kilku lat można zauważyć zaostrzenie przepisów obowiązujących w ruchu drogowym. Rok 2023 przynosi nowe zmiany, które z pewnością nie ucieszą kierowców. Nowe normy prawne mają na celu dostosowanie naszego prawa do unijnych. Mają też przynieść inne wymierne efekty.

Zaostrzenie przepisów i droższe mandaty w 2023 roku to pomysł na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Przede wszystkim ma to być przestroga dla kierowców, którzy nie przywiązują większej wagi do już obowiązujących przepisów. Zmiany kierowane są też chęcią wyeliminowania z ruchu drogowego samochodów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. Wreszcie obostrzenia dotyczą kandydatów na kierowców i poziomu wiedzy, jaki muszą mieć po zdanym egzaminie.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym - co nowego w 2022 roku?

Część z kierowców jeszcze nie przystosowała się do zmian, jakie weszły wraz z 2022 rokiem, a już muszą przyjąć do wiadomości kolejne. Dlatego dla utrwalenia wiadomości przypomnimy kilka najważniejszych przepisów obowiązujących od ubiegłego roku.

Najważniejsze zmiany dotyczą podniesienia wysokości mandatów w taryfikatorach. Oznacza to, że za większość przewinień zapłacimy jeszcze więcej, niż dwa lata temu. Maksymalna kwota mandatu wzrosła do 2500 złotych. Szczególnie wysoko karane są takie przewinienia jak:

  • korzystanie z komórki podczas jazdy samochodem (500 zł);
  • parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych bez uprawnień (800 zł);
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych (1500 zł).

Warto dodać do tego zmiany związane z taryfikatorem punktów karnych.

Nowe przepisy w kodeksie ruchu drogowym 2023 - najważniejsze zmiany

Prace nad nowymi przepisami w kodeksie ruchu drogowego trwają przez cały rok. Część ze zmian weszła w życie w nowym roku, a kilka jest jeszcze na ścieżce legislacyjnej. Postaramy się wymienić je wszystkie, łącznie z ustawami, które już zatwierdzono, a zaczną obowiązywać pod koniec roku.

Zmiany w systemie diagnostyki samochodowej

Najpoważniejsze zmiany w prawie o ruchu drogowym mają dotyczyć diagnostyki samochodowej. Dobrą informacją, z punktu widzenia kierowców, a nie diagnostów, jest niezmienność stawki przeglądu. Nadal zapłacimy za tę usługę 99 złotych. Stawka może jednak wzrosnąć dwukrotnie w sytuacji, kiedy kierowca zapomni wykonać przegląd w terminie i spóźni się o więcej, niż 30 dni.

Z kolei diagności będą mieli jeszcze więcej pracy. Nowe przepisy nakładają na nich obowiązek wykonania dokumentacji zdjęciowej pojazdu. Ma to potwierdzić, że samochód rzeczywiście był w warsztacie i przeszedł przegląd. Zdjęcia mają też dokumentować rzeczywisty stan techniczny auta. Stacje diagnostyczne mają obowiązek przechowywania dokumentacji przez 5 lat.

Nadal w fazie projektu są zmiany dotyczące nowej formy szkolenia diagnostów. Planuje się też powołanie organu nadzorującego właścicieli stacji diagnostycznych. Wszystkie te zmiany mają wpłynąć na poprawę jakości samochodów poruszających się po polskich drogach i wyeliminowanie aut w kiepskim stanie technicznym.

Prawo jazdy 2023 - punkty karne

Kolejna zmiana dotyczy kursów redukujących punkty karne. Jak wiadomo, w ubiegłym roku kursy takie zostały wycofane i nie ma już możliwości redukcji punktów. Po osiągnięciu przez kierowcę 24 punktów traci on prawo jazdy. 2023 rok przynosi powrót kursów. Mają one trwać 28 godzin i kosztować 500 złotych. Seria wykładów ma na celu przypomnieć niesfornym kierowcom podstawowe zasady ruchu drogowego. Co ciekawe, jeśli w ciągu 5 lat od przejścia kursu kierowca ponownie uzbiera 24 punkty karne, będzie musiał od nowa przejść kurs na prawo jazdy. Różnica jest taka, że przez 2 lata będzie objęty okresem próbnym jak początkujący kierowca i będzie mógł zebrać tylko 20 punktów.

Wyższa cena prawo jazdy 2023

Wysokość opłat za egzaminy na prawo jazdy jest inna w zależności od regionu i ustalają ją sejmiki wojewódzkie. Jednak górna granica ceny prawa jazdy w 2023 roku wzrośnie. Egzaminy teoretyczne na samochód osobowy mają kosztować nie 30 a 50 złotych. Z kolei egzamin praktyczny będzie kosztował od 200 do 250 złotych w zależności od kategorii. Dotychczas ta kwota wynosiła 140 złotych.

Trudniejszy egzamin na prawo jazdy 2023 roku

Wraz z Nowym Rokiem wzrośnie nie tylko cena prawo jazdy. 2023 ma też przynieść zmiany w przeprowadzaniu egzaminów teoretycznych. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, ponieważ trwają na razie prace nad zmianami. Nie wiadomo też, od kiedy można by spodziewać się zmian. Pewne jest to, że egzamin będzie trudniejszy i ma zmusić kursantów do zapoznania się z przepisami, a nie tylko odpowiedziami na pytania.

Co to oznacza? Dotychczas na egzaminach teoretycznych korzystano z puli kilkudziesięciu pytań, które były dostępne dla wszystkich kursantów. Wystarczyło wyuczyć się na pamięć odpowiedzi i bez problemu zdać egzamin. Po zmianach pytania mają być utajnione i kursanci poznają je dopiero po rozpoczęciu egzaminu. W ten sposób teoretyczna wiedza będzie sprawdzana bardziej precyzyjnie.

Wyższe kary za spóźnienie z OC

W 2022 roku wprowadzono droższe mandaty, w 2023 roku wyższe kary za zaniechanie obowiązku wykupienia polisy OC. Za brak ciągłości ubezpieczenia naliczane są kary zależne od długości przerwy. Wysokość kary naliczana jest na podstawie minimalnej pensji w danym roku. Jako że w 2023 roku pensja minimalna mocno wzrasta, rosną też kary.

Przy okazji ubezpieczenia OC warto wspomnieć o jeszcze jednej propozycji, która na razie jest w fazie projektu. Planuje się uzależnić wysokość ubezpieczenia OC od ilości punktów karnych. Kierowcy niemający punktów karnych na koncie będą mogli liczyć na jeszcze korzystniejsze warunki. Stawka będzie rosła proporcjonalnie do ilości punktów na koncie kierowcy. Nie wiadomo jeszcze, o jakich wartościach mówimy i od kiedy te przepisy mają obowiązywać.

Droższe mandaty w 2023 roku i kwoty za odholowanie pojazdu

Kolejny wzrost stawek zainteresuje kierowców, którzy lubią parkować w miejscach niedozwolonych i stwarzać w ten sposób sytuacje niebezpieczne. Rosną stawki za odholowanie pojazdów z takich miejsc, a także za przechowywanie ich na parkingach policyjnych. Za odholowanie samochodu osobowego zapłacimy 606 złotych, a każdy dzień jego parkowania w wyznaczonym miejscu to koszt 52 złote. Stawki rosną wraz z gabarytem pojazdu. Dla samochodów ciężarowych o masie ponad 16 ton wynoszą odpowiednio 1576 zł za usunięcie i 173 zł za przechowywanie.

Zmiany dotyczące dróg krajowych i autostrad

Od nowego roku kierowcy samochodów ciężarowych muszą nastawić się na dodatkowe opłaty za korzystanie z autostrad. Do sieci płatnych dróg zostanie dodanych kilka odcinków oddanych do użytku po 2017 roku. Choć opłaty na razie będą ponosili tylko kierowcy aut ciężarowych, można się spodziewać, że wkrótce to samo będzie dotyczyło osobówek.

W 2023 roku planowane są także spore zmiany w ustawieniu fotoradarów. Mapa urządzeń do pomiaru prędkości ulegnie poważnym korektom. Z miejsc, w których radary stały od lat, zostaną one przeniesione na nowe odcinki dróg. Dodatkowo ma pojawić się kilkadziesiąt nowych urządzeń, po kilka dla każdego województwa.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym od końca 2022 roku - konfiskata samochodu

Na koniec warto powiedzieć sobie o zmianach, które czekają nas już pod koniec tego roku. W grudniu 2022 roku zakończono prace nad ustawą zezwalającą na konfiskatę samochodu pijanym kierowcom. Tak drastyczny krok ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i wyeliminowanie z ruchu kierowców lubiących prowadzić na podwójnym gazie.

Nowe przepisy w kodeksie ruchu drogowego będą karały konfiskatą w trzech przypadkach. Dotyczy to kierowców:

  • mających ponad 1,5 promila w wydychanym powietrzu;
  • mających ponad 0,5 promila, którzy spowodują wypadek samochodowy;
  • zatrzymanych pod wpływem alkoholu kolejny raz (recydywa).

Sporo wątpliwości wzbudza konfiskata samochodu wobec współwłasności lub korzystania z samochodu pracodawcy. W pierwszym przypadku kierowca będzie musiał zapłacić równowartość połowy pojazdu. Z kolei przy poruszaniu się nie swoim samochodem, kierowca będzie musiał zapłacić nawiązkę zasądzoną przez sąd.

Zmienia się też maksymalna kara, jaką będzie można wymierzyć sprawcy wypadku pod wpływem alkoholu. Obecnie za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci grozi kara do 12 lat więzienia. Z dniem wejścia w życie przepisów ta kara zwiększa się już do 16 lat pozbawienia wolności.

Żeby jeździć bezpiecznie i uniknąć problemów wynikających z nowych przepisów, warto dbać o stan techniczny swojego auta. Konieczne są regularne przeglądy, wymiany płynów eksploatacyjnych i pielęgnacja. Mogą w tym pomóc dobrej jakości akcesoria samochodowe wożone w aucie i pomocne przy transporcie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-01
Jest ok polecam :)
2023-06-28
Ok.
pixel