Czym jest prostownik i jak z niego skorzystać?
Samochód, który nie chce odpalić, to chyba najczęściej spotykany problem. Czasem przyczyna jest błaha – na przykład mróz albo… rozładowany akumulator. Niestety nie może on doładować się w stanie spoczynku, więc traci energię. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie prostownik do samochodu.
Akumulator może rozładować się w każdym momencie. Jego „żywotność” można jednak wydłużyć, dbając o to, by nie zostawiać auta z włączonymi światłami czy innym odbiornikiem prądu (radiem, klimatyzacją itp.). Mimo to i tak w końcu akumulator kiedyś się rozładuje. Prostownik do akumulatora samochodowego jest więc obowiązkowym akcesorium, które musi mieć każdy właściciel samochodu. Co to jest prostownik i jak z niego skorzystać?
Co to jest prostownik?
Prostownik do samochodu jest swego rodzaju ładowarką do akumulatora. Jego działanie polega na zmienianiu napięcia przemiennego na stałe, dzięki czemu nasz akumulator może z powrotem być sprawny. Warunkiem tego jest jednak wybór odpowiedniego prostownika. Wyróżniamy następujące rodzaje prostowników:
- standardowe – nie posiadają żadnych elektronicznych systemów, ale zupełnie wystarczają do naładowania akumulatora samochodu osobowego. Posiadają często możliwość regulacji prądu ładowania, dzięki czemu można ustawić parametry niezbędne dla danego akumulatora;
- mikroprocesorowe – to modele bardziej zaawansowane i pracujące intuicyjnie. Same dobierają bowiem wszystkie parametry ładowania i wyłączają się po zakończonej pracy. Dodatkowo jeszcze pracują w taki sposób, aby naładować akumulator jak najszybciej, bez ryzyka jego uszkodzenia;
- impulsowe/trakcyjne – najnowocześniejsze rodzaje prostowników, wyróżniające się największą efektywnością ładowania. Mają kompaktowe wymiary, niską wagę i ładują akumulatory naprawdę szybko.
Jak skorzystać z prostownika?
Każdy z rodzajów prostowników ma inny sposób użycia. Tradycyjne prostowniki wymagają odłączenia akumulatora od elektroniki samochodu, a w przypadku tych bardziej nowoczesnych nie jest to konieczne. Akumulator odłącza się po to, by zapobiec pobieraniu prądu przez inne odbiorniki w pojeździe, przez co ładowanie baterii potrwałoby dłużej.
Kolejna bardzo istotna rzecz, to odpowiednie podłączanie prostownika do akumulatora. Prawidłowe podłączanie prostownika polega na tym, że czerwony przewód prostownika powinien zostać podpięty do dodatniego bieguna akumulatora, a czarny do ujemnego. Pomyłka może spowodować uszkodzenie bezpiecznika, a jego wymiana jest nie dość, że trudna, to jeszcze może sporo kosztować. Dopiero po prawidłowym podpięciu prostownika do akumulatora można podłączyć wtyczkę prostownika do prądu.
Zobacz również: jak działa prostownik z rozruchem?
Dla każdego rodzaju prostownika różny jest także czas ładowania akumulatora. Większość na szczęście ma wskaźnik, który informuje o tym, kiedy akumulator jest naładowany i możemy odłączyć prostownik oraz ponownie umieścić akumulator w samochodzie. W przypadku prostowników mikroprocesorowych ładowanie zostanie przerwane automatycznie. Standardowym jednak nie można ładować baterii dłużej niż 10 godzin, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne.
Jak wybrać najlepszy prostownik?
Aby ładowanie akumulatora przebiegło bezpiecznie, szybko i prawidłowo, należy dobrać najlepszy prostownik do rodzaju akumulatora. Inne akumulatory znajdują się bowiem w samochodach osobowych, a inne w ciężarowych czy innych pojazdach. Wybierając prostownik do akumulatora samochodowego, należy zwrócić uwagę na rodzaje prostowników, ich parametry oraz gabaryty.
Prostowniki standardowe, a także mikroprocesorowe są przeznaczone do ładowania zwykłych akumulatorów w samochodach osobowych. Natomiast prostowniki impulsowe, zwane też trakcyjnymi, są przeznaczone do ładowania większych akumulatorów innych pojazdów, np. samochodów ciężarowych, autobusów, ciągników rolniczych czy wózków widłowych. Poza głównymi rodzajami prostowniki dzieli się także ze względu na rodzaje akumulatorów, a te mogą być żelowe lub kwasowo – ołowiowe. Najtańsze i najprostsze są prostowniki standardowe. Nie da się w nich regulować prądu ładowania, jednak są wyposażone zwykle w specjalne zabezpieczenia chroniące przed zwarciem.
Działanie prostowników mikroprocesorowych jest zaś oparte na bezpiecznym dla akumulatora mikroprocesorze. Mogą one współdziałać z każdym rodzajem akumulatorów. Mają więc znacznie większą funkcjonalność niż standardowe. Mają także amperomierz, woltomierz oraz stabilizację napięcia i ładowania prądu. Posiadają także funkcję rozruchu silnika oraz narastania ładowania prądu.
Parametry i gabaryty prostowników
Wybierając odpowiedni prostownik do samochodu, należy także zwrócić uwagę na parametry tych urządzeń. Napięcie wyjściowe prostownika musi być identyczne jak akumulatora. Prąd ładowania statecznego zaś nie powinien przekraczać 1/10 pojemności akumulatora.
Prostowniki z rozruchem są niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych, gdy ważne jest szybkie podładowanie. Warto również pamiętać, że prostowniki akumulatorowe mają różną wielkość i ciężar. Dobrze, jeśli prostownik nie będzie za duży oraz za ciężki, jeśli zależy nam na wygodnym jego przenoszeniu czy przechowywaniu go w samochodzie. Warto bowiem mieć prostownik zawsze pod ręką. Może przydać się w najmniej spodziewanym momencie. Szukając prostownika dla swojego akumulatora samochodowego, warto też trochę czasu poświęcić na sprawdzenie opinii innych użytkowników na temat urządzenia, które nas interesuje. To bardzo cenne źródło informacji, które naprawdę potrafi uratować przed nieodpowiednim wyborem. Sprawdźmy także, jaką gwarancję na urządzenie oferuje producent i pamiętajmy, że jedynie solidny, wysokiej jakości prostownik może posłużyć nam przez długie lata i zapewnić pełne bezpieczeństwo akumulatora.
Akumulator jest jednym z najważniejszych urządzeń w samochodzie. To dzięki niemu działają wszystkie elementy wyposażenia pojazdu zasilane prądem, takie jak wszystkie kontrolki, światła, radio czy klimatyzacja. Czasem może się rozładować, ale lepiej starać się, by następowało to naprawdę jak najrzadziej. Im częściej rozładowujemy i ładujemy akumulator, tym szybciej się on zużywa i trzeba ładować go coraz częściej. To zupełnie tak samo, jak z akumulatorami w komputerach czy smartfonach. Lepiej więc unikajmy sytuacji zużywających energię z akumulatora niepotrzebnie. Warto też wiedzieć, jak odpowiednio dbać o akumulator samochodowy. Dzięki tej wiedzy rzadziej będzie konieczne ładowanie, a bateria posłuży nam naprawdę bardzo długo.