Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Drobinki metalu w oleju silnikowym. Skąd się biorą?

2023-02-01
Drobinki metalu w oleju silnikowym. Skąd się biorą?

Drobinki metalu w oleju pochodzą z wycierania się wyeksploatowanych części silnika. Ich występowanie w płynach eksploatacyjnych jest niekorzystne i może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie ich występowania.

Przy wymianie oleju silnikowego możesz zauważyć opiłki metalu w oleju. Są drobniejsze od klasycznych opiłków powstających w czasie obróbki skrawaniem. Mogą być jednak zabójcze dla silnika i nie wolno bagatelizować ich występowania. Dlaczego metaliczne elementy pływają w zlewanym oleju silnikowym? Co prowadzi do ich powstawania i dlaczego są niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.

Skąd biorą się piłki metalu w oleju?

Olej silnikowy odpowiada za smarowanie wszystkich ruchomych elementów w jednostce napędowej. Dlatego wszystkie anomalie w tym obrębie mogą być szczególnie niebezpieczne dla całej maszyny. Jednym z popularnych problemów są metaliczne zabrudzenia w oleju.

Drobinki metali mogą być widoczne w czasie wymiany oleju i filtrów. To właśnie na filtrze osadzają się w największej ilości maleńkie metaliczne elementy. Są widoczne głównie pod światłem, ponieważ odbijają promienie. Podobne elementy można zauważyć także w samym oleju. Są znacznie mniejsze niż opiłki powstające w czasie szlifowania i cięcia metali. Mają też gładkie lustrzane powierzchnie.

Skąd się tam biorą? Jak można się domyślić, drobinki metalu w oleju pojawiają się w trakcie pracy silnika. Powstają w wyniku ścierania się elementów ruchomych. Ze względu na to, że praca silnika odbywa się w środowisku olejowym, nie dochodzi do przegrzania drobinek. Dlatego, w odróżnieniu od przypalonych odpadów powstających w wyniku skrawania, mają one lustrzane błyszczące powierzchnie.

ODYSYSARKO-ZLEWARKA DO OLEJU 80L Z POMIAREM

Czy drobinki metalu w oleju mogą uszkodzić silnik?

Opiłki metalu w oleju są zjawiskiem powszechnym, jednak nie można traktować go jako normę. Jest to zjawisko niepokojące i może prowadzić do uszkodzenia innych elementów silnika.

W silniku tarcie jest procesem zdecydowanie niepożądanym. Producenci i specjaliści przykładają ogromną wagę do konieczności wymiany oleju nie bez przyczyny. Prawidłowe smarowanie ogranicza tarcie i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu silnika. Dlatego konieczne jest nie tylko utrzymanie odpowiedniego stanu oleju w zbiorniku. Trzeba zadbać o to, żeby olej miał parametry smarne dostosowane do jednostki napędowej, jej wielkości, osiągów i typu.

Tymczasem drobinki metalu w oleju mogą działać podobnie do pilingu. Metaliczne cząsteczki będą stopniowo wycierały dokładnie dopasowane ruchome części maszyny. W związku z tym może dochodzić do pojawienia się dodatkowych nieszczelności i nierównej pracy całego układu. Szkodliwa jest też sama ich zawartość w oleju, który z założenia ma smarować i chłodzić silnik. Opiłki powodują pogorszenie jego właściwości smarnych i ograniczają sprawność odprowadzania ciepła.

MISA DO ZUŻYTEGO OLEJU 16 L

Jak ograniczyć występowanie drobinek metalu w oleju silnikowym?

Opiłki metalu w oleju mogą się pojawiać i temu procesowi nie zawsze da się zapobiec. Jednak można ograniczyć ich ilość, a zatem także niebezpieczeństwo, jakie niosą dla jednostki napędowej. Uda się to zrobić na dwa sposoby: ograniczyć ich pojawianie się i sprawnie usuwać już powstałe.

Opiłki w filtrze i w oleju mogą pojawiać się przez nieprawidłową eksploatację samochodu. Przede wszystkim wynikają z jazdy na dużych obrotach przy nierozgrzanym silniku. Przy wyłączonym silniku olej znajduje się w misce, z której zostaje wypompowany dopiero po uruchomieniu maszyny. Dlatego pierwszych kilka kilometrów jest potrzebne do tego, żeby rozgrzać płyn i w odpowiedniej konsystencji dostarczyć do wszystkich elementów ruchomych. Pamiętaj zatem o unikaniu jazdy na wysokich obrotach do momentu nagrzania się silnika.

Co zrobić z już powstałymi opiłkami? Drobinki metalu w oleju usuwane są z układu w czasie wymiany filtra i oleju. Nie zapominaj zatem o regularnych wymianach przynajmniej raz w roku lub raz na 10 - 15 tysięcy kilometrów. Nowy olej ma optymalne właściwości smarne, które traci wraz z upływem kilometrów. Dlatego wymiana płynów eksploatacyjnych prowadzi nie tylko do usunięcia metalu z oleju, ale także zapobiega nasilaniu się tego zjawiska.

Zlewarka do zużytego oleju 30l

Opiłki metalu w oleju w pierwszej kolejności osadzają się na filtrze. Wybierz zatem filtry dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Pozwoli to zapobiec nadmiernemu przedostawaniu się metalu do silnika. Wymianę możesz przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując do tego narzędzia do zlewania oleju. Mając odpowiednie warunki w warsztacie i zakupione proste narzędzia do obsługi silnika, poradzisz sobie z tym bez większego problemu.

Szukając potrzebnych narzędzi do obsługi swojego pojazdu, odwiedź sklep dowarsztatu.com. Znajdziesz tu narzędzia potrzebne do wymiany oleju i przydatne w wielu innych pracach serwisowych. Na naszym blogu znajdziesz wiele cennych porad, takich jak wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów - jak to zrobić?

Polecane

ODYSYSARKO-ZLEWARKA  DO OLEJU  80L Z POMIAREM

ODYSYSARKO-ZLEWARKA DO OLEJU 80L Z POMIAREM

850,00 zł brutto/1szt.8500 pkt.
MISA DO ZUŻYTEGO OLEJU 16 L

MISA DO ZUŻYTEGO OLEJU 16 L

45,00 zł brutto/1szt.450 pkt.
Zlewarka do zużytego oleju 30l

Zlewarka do zużytego oleju 30l

240,00 zł brutto/1szt.2400 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel