Jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest ważna i nie należy o niej zapominać. Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych elementów w aucie. Na jego prawidłowe funkcjonowanie duży wpływ na poprawność operowania biegami, jak i odpowiedni poziom oleju. Co ile wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest potrzebna?
Co ile wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?
Czas wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów jest bardzo mocno zależny od marki i modelu posiadanego auta. Równie ważny jest także rodzaj samej skrzyni. Pierwsza wymiana oleju w skrzyni automatycznej powinna mieć miejsce przy przebiegu między 60-120 tysięcy kilometrów. Kolejne wymiany mogą odbyć się co 40-100 tysięcy kilometrów.
Kierowcom często zdarza się zapominać o regularnej wymianie oleju w automatycznych skrzyniach biegów. Robią to na przykład dopiero w momencie, gdy zauważą nieprawidłowe działanie przekładni, czyli nieraz po przejechaniu 200 tysięcy kilometrów.
Warto także pamiętać, że przy każdej wymianie olejów - czy to w skrzyni biegów, czy w silniku, w sklepach narzędziowych należy sięgać po oleje najwyższej jakości. Zapewnią one prawidłową pracę maszynie i zaoszczędzą przykrych napraw właścicielowi!
Czasy, kiedy do wszystkich automatów można było po prostu wlewać „czerwony” olej ATF już dawno minęły – różne typy i modele przekładni mają odmienne wymagania, parametry, a zastosowanie niewłaściwego oleju może spowodować nie tylko zakłócenia w przełączaniu biegów, ale wręcz doprowadzić do poważnych uszkodzeń skrzyni. Warto więc o tym pamiętać podczas doboru lubrykantu do automatycznych skrzyni biegów. Również specjalistyczne narzędzia usprawnią taką wymianę i zapewnią pełny sukces procesu.
Kiedy wymieniać olej w AT?
Olej przekładniowy zużywa się znacznie szybciej w automatycznych skrzyniach biegów. Wielu profesjonalistów nieustannie podkreśla - wymiana oleju w takich przekładniach jest konieczna! Płyn w ich wnętrzu należałoby traktować jako lubrykant eksploatacyjny, podobnie jak olej pracujący nieustannie w silniku pojazdu.
Warto zauważyć, że dilerzy samochodowi nie zalecają wymiany oleju w skrzyniach AT, ale zakładają oni, że samochód ma posłużyć jedynie na 150-200 tysięcy kilometrów. Z kolei producenci skrzyń automatycznych są zdania, że wymiana jest konieczna i poprawia pracę automatycznych przekładni. Nie jest to oczywiście równoznaczne z tym, że po takim przebiegu skrzynia od razu się rozsypie. Istotne jest jednak, że jej elementy będą się zużywać szybciej, aż w końcu przestaną poprawnie pracować. Proces starzenia oleju jest natomiast tym szybszy, im poddawany jest on większym obciążeniom cieplnym. Szybciej swoje parametry, a w tym gęstość, lepkość czy właściwości smarne i myjące traci on wskutek np. jazdy z wysoki prędkościami, częstej zmiany biegów czy pokonywaniu dróg w górach.
W jaki sposób wymieniać olej w przekładni automatycznej?
Wymiana oleju w skrzyni biegów AT robiona może być metodą statyczną lub dynamiczną. Pierwsza bazuje na prawie grawitacji - po odkręceniu korka spustowego ze skrzyni biegów, olej zostaje usunięty i zastąpiony nowym. Ważny jest jednak fakt, że metoda ta pozwala jedynie na wymianę 40-60% oleju, podczas kiedy cała reszta pozostaje wewnątrz przekładni hydrokinetycznej - czy to w przewodach, czy w chłodnicy oleju. Mieszanka oleju starego z nowym wpłynie niekorzystnie na jego parametry.
Można więc powiedzieć, że jedyną właściwą metodą jest dynamiczna wymiana w automatycznych skrzyniach biegów. Polega ona na włączeniu urządzenia do wymiany oleju w obieg smarowania skrzyni biegów w trakcie jej pracy. Pompa oleju przekładni wypycha wówczas zużyty lubrykant i w jego miejsce wtłacza nowy i świeży olej. By odpowiednio wymienić oleju w skrzyni biegów, warto zastosować ATF urządzenie do wymiany oleju w skrzyniach. Jest to specjalistycznie wykorzystywane urządzenie do wymiany płynów w skrzyniach automatycznych ATF MASTER 3000 z bazą danych. Jest ono niezwykle proste w obsłudze - potrafi automatycznie rozpoznać kierunek przepływu oleju, ma wbudowaną funkcję płukania układu, dzięki wbudowanemu zbiornikowi na detergent, a dodatkowo automatycznie dobiera ilości nowego oleju względem starego. Wielu profesjonalistów korzysta z niego na co dzień, chwaląc sobie jego niezawodność i precyzję.
Przy tej metodzie wymiany najbezpieczniej jest zastosować specjalistyczny sprzęt. Nowoczesne urządzenia nie tylko niwelują błędy popełnione przez użytkownika, ale też automatycznie wykrywają kierunek przepływu oleju i regulują ciśnienie do parametrów przekładni, o czym wspomnieliśmy wcześniej.