Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznych skrzyniach biegów

2019-12-05
Dynamiczna wymiana oleju w automatycznych skrzyniach biegów
Profesjonalna i dynamiczna wymiana oleju w automatycznych skrzyniach biegów

Obecnie na rynku jest coraz więcej użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów, liczba pojazdów z tym rozwiązaniem rośnie lawinowo.

Skrzynie automatyczne mogą w pojazdach pracować bezawaryjnie i bardzo długo, ale wyłącznie pod warunkiem, że olej w nich będzie regularnie wymieniany. Producenci skrzyń jak i pojazdów coraz częściej zalecają wymianę po
60 000 do 120 000 km.

Zalecana jest każdorazowo wymiana jak największej ilości oleju. W związku z zaniedbaniem wymiany dochodzi do starzenia się oleju i powstania osadów, bardzo szkodliwych w układach sterujących jak i mechanicznych. Co w konsekwencji prowadzi do szarpania i innych nieprawidłowości pracy skrzyni.

Z kolei ciągłe procesy ścinania oleju prowadzą do zmniejszenia jego lepkości i pogarszania własności smarnych, a w konsekwencji - do przyspieszonego zużycia źle smarowanych mechanizmów. Proces wymiany oleju musi być całkowity, co w obecnej chwili możliwe jest tylko i wyłącznie przy użyciu urządzeń do dynamicznej wymiany płynu takich jak ATF Master 3000 dostępny na przykład w sklepie https://www.dowarsztatu.com/

W przeszłości na taką czynność trzeba było przeznaczyć więcej niż jeden dzień by rozmontować skrzynię i wypłukać stary olej. Wymiana statyczna nadal stosowana bez demontażu skrzyni pozwala na wymianę ok 30% płynu.

Dodatkowym utrudnieniem było odmierzenie ilości zużytego oleju i jego uzupełnienie w odpowiedniej ilości. Kolejnym problemem było dobranie złej ilości oleju które, mogło skutkować uszkodzeniem skrzyni biegów. Dzięki urządzeniu ATF MASTER 3000 czynność wymiany zajmuje około 20 do 40 minut, a odpowiednia dawka nowego oleju jest dobierana automatycznie. Wymiana sposobem dynamicznym jest obecnie zalecaną metodą gdyż pozwala wymienić do 99% płynu. Jednocześnie dozowanie dodatku czyszczącego umożliwia oczyszczenie skrzyni z nagarów i zanieczyszczeń. Jeden obsługujący jest w stanie dokonać takiej wymiany w każdym pojeździe wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Urządzenie posiada elektroniczny układ sterowania. Oprócz sterowania pracą pompy w urządzeniu ,oprogramowanie urządzenia monitoruje operację wymiany oleju, sprawdza czy ilość znajdująca się w zbiorniku oleju świeżego jest wystarczająca i czy w zbiorniku na zużyty olej jest jeszcze miejsce na odebranie zużytego oleju. Urządzenie jest wyposażone w łatwy do usunięcia zbiornik na przepracowany płyn z obudową zawierającą złącza i przewody. Dodatkowy zbiornik na płyn do płukania pozwala na jego aplikację i przeprowadzenie procesu czyszczenia. Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w ponad 50 adapterów pozwalających na podpięcie do różnych modeli pojazdów. Aby zapewnić profesjonalna obsługę klienta ATF Master posiada wbudowaną drukarkę , która dokumentuje wszystkie operacje jak również umożliwia wpisanie danych klienta.


Zalety ATF Master 3000:

Automatyczne rozpoznawanie kierunku przepływu oleju. Wyświetlacz LCD z prostym interfejsem. Automatyczna identyfikacja anod i katod. Funkcja płukania układu-wbudowany zbiorniczek na detergent. Automatyczne dobieranie ilości nowego oleju względem starego. Różne rodzaje złącz, odpowiednie dla samochodów europejskich, amerykańskich oraz azjatyckich . Ponad 80 złączy. Najbogatszy zestaw na rynku.
https://www.dowarsztatu.com/product-pol-9140-ATF-Urzadzenie-do-wymiany-oleju-w-skrzyniach.html

Ponadto na rynku jest wiele innych urządzeń, które pomogą nam w skuteczniejszej i dynamicznej wymianie oleju w automatycznych skrzyniach biegów. Między innymi urządzenie MM TC 200 firmy Magneti Marelli. Urządzenie MM-TC200 umożliwia opróżnienie skrzyni biegów z zużytego oleju, wypłukanie jej odpowiednim preparatem, a także napełnienie świeżym olejem do zalecanego przez producenta poziomu. W odróżnieniu od poprzedniej wersji w urządzeniu MM-TC200 została zastosowana pompa o zmiennym wydatku, przewody z szybkozłączkami Parkera, nowe przewody wewnątrz urządzenia, zmianie uległ również panel przedni. Dzięki zastosowaniu 1-fazowego silnika zasilanego napięciem 230 V maszyna nie wymaga skomplikowanych podłączeń, co zwiększa elastyczność zastosowań. Urządzenie działa w trybie manualnym, co oznacza konieczność większej ingerencji przez obsługującego.
https://www.dowarsztatu.com/product-pol-8673-Urzadzenie-Do-Wymiany-Oleju-W-Skrzyniach-Automatycznychmm-TC200-w-Cenie-2-Dniowe-Szkolenie-w-Katowicach-z-Budowy-Skrzyn-Jako-Dodatkowa-Pozycja-Na-Fakturze.html

Chcemy również przedstawić poszczególne etapy dynamicznej wymiany oleju, która może być dla Państwa warsztatu pomocna w przyszłym użytkowaniu.

Pierwszym etapem jest podłączenie maszyny ze skrzynią za pomocą właściwych adapterów, następnie wlewamy właściwą ilość oleju do zbiornika urządzenia na świeży olej, podłączamy urządzenie wprowadzamy do urządzenia dane lub wybieramy z bazy: ilość oleju jaką chcemy wymienić, ilość detergentu (jeśli chcemy go użyć - czas mycia skrzyni), temperaturę, wybieramy procedurę automatyczną (jest też tryb manualny) i wciskamy przycisk start, uruchamiamy silnik.

Musimy poczekać na osiągnięcie żądanej temperatury oleju, urządzenie uruchamia się , najpierw następuje proces mycia skrzyni detergentem (jeśli go używamy). Czas mycia podaje producent detergentu. W trakcie procesu mycia należy kilkakrotnie zmieniać wszystkie biegi, po zakończeniu procesu mycia urządzenie przechodzi do wymiany oleju - należy zmieniać wszystkie biegi, po zakończeniu procesu urządzenie pyta, czy zakończyć , czy go kontynuować, gdy jakość oleju jest niewystarczająca, czyli, gdy wydaje nam się, że kolor oleju wypływającego ze skrzyni jest niewłaściwy. Wówczas możemy przedłużyć proces wymiany, wyłączamy silnik, wymiana filtra - spuszczamy świeżo wymieniony olej do czystego naczynia, zdejmujemy miskę olejowa, wymieniamy filtr, zakładamy nową uszczelkę miski, nalewamy spuszczony olej za pomocą maszyny: uruchamiamy silnik, zmieniamy biegi, sprawdzamy poziom oleju, którego temperatura musi być zgodna z instrukcją producenta auta (wraz ze wzrostem temperatury, rośnie poziom oleju). Jeśli poziom jest zbyt niski, uzupełniamy za pomocą maszyny. W różnych skrzyniach pomiar jest różny - korek przelewowy, bagnet, odłączamy maszynę, zdejmujemy złączki, podłączamy przewody, uruchamiamy silniki sprawdzamy szczelność połączeń, wykonujemy jazdę próbną i ponownie sprawdzamy szczelność połączeń, w niektórych skrzyniach trzeba przeprowadzić adaptację testerem diagnostycznym.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi mogliśmy Państwu pomóc w podjęciu decyzji przy zakupie urządzenia w celu dokładniejszej i szybszej wymianie oleju w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel