Test prostownika z rozruchem Optima Class 430A

2015-01-24
Test prostownika z rozruchem Optima Class 430A

Mroźny dzień-kręcisz kluczykiem a silnik rzęzi ostatkiem sił-jak w piosence Perfectu. Najprawdopodobniej to wina akumulatora. Otaczające zimno działa negatywnie na procesy chemiczne zachodzące wewnątrz akumulatora, zmniejsza się gęstość elektrolitu a co za tym idzie pojemność akumulatora. W takim momencie uruchomienie nawet najmniejszego odbiornika prądu typu radio czy wycieraczki może skutkować rozładowaniem akumulatora co spowoduje brak możliwości rozruchu. Jest to bolączka wielu kierowców podczas zimowej słoty.

Postanowiliśmy więc przetestować urządzenie, które może szybko i skutecznie pomóc w zaistniałej sytuacji - prostownik z rozruchem. Jak zweryfikować taki prostownik najlepiej?-użyć w praktyce na w pełni rozładowanej baterii. Nadarzyła się ku temu znakomita okazja-rozładowany akumulator w Skodzie Octavi z 2012 roku wersja benzynowa. Teoretycznie pojazd nowy, z mniej obciążającym akumulator układem zasilanym benzyną- a jednak. Testowi poddaliśmy prostownik firmy Optima Class o max prądzie rozruchu 430A, wystarczającym w zupełności do awaryjnego uruchomienia samochodu osobowego ,pojazdów dostawczych czy mniejszych ciężarówek.

Prostownik Optima Class 430 - schemat

Ale teraz kilka słów o samym sprzęcie.

Urządzenie prezentuje się profesjonalnie-obudowa wykonana z blachy malowanej proszkowo, front z tworzywa sztucznego na bazie abs. Prostownik z rozruchem posiada kołka, które ułatwiają przemieszczanie. Panel obsługowy znajdujący się na górze zawiera czytelny wyświetlacz pokazujący prąd ładowania jak równie przyciski obsługowe. Możemy tu wybierać spośród dwóch prądów ładowania dobieranych w zależności od pojemności akumulatora 40 lub 60 A. Ładowarka posiada także funkcję BOOST czyli szybkiego ładowania. Przełącznik ładowanie/rozruch umożliwia przechodzenie w tryb awaryjnego rozruchu. Na panelu znajduje się bezpiecznik zapobiegający przeciążeniu. Obsługiwane napięcia to 12 i 24 V. Maksymalna pojemność akumulatora który można ładować to 700 Ah a max prąd rozruchu to 420 A.

Jak przebiegały same testy?Podłączenie urządzenia do sieci przebiegło bezproblemowo. Przewody masowy i plus wyraźnie i jasno opisane na obudowie. Zgodnie z instrukcją przed rozruchem zalecane jest krótkie podładowanie akumulatora. Przełączyliśmy więc Optimę w tryb boost w celu szybkiego ładowania -trwało to ok 3 min , prąd ładowania odczytany z wyświetlacza 16 A. Po wstępnym podładowaniu przyszedł czas na uruchomienie silnika-3,4 sek , rozrusznik „zakręcił” i silnik zaczął równomiernie pracować-pełen sukces. Warto zaznaczyć że urządzenia posiada zabezpieczenie prze zbyt długim”kręceniem” co niestety zdarza się wielu użytkownikom , którzy nie czytają instrukcji

Podsumowując wykonane testy możemy stwierdzić że można ten prostownik polecić zarówno do użytku domowego jak również do warsztatów czy firm transportowych w celu awaryjnego uruchamiania pojazdów. Prostownik posiada wszystkie niezbędne funkcje ładowania oraz zabezpieczenia. Transport ułatwiają zainstalowane kółka. Cena prostownika to ok 450 zł brutto.

Parametry techniczne testowanego urządzenia

Napięcie zasilania: 230 V
Zasilanie: jednofazowe
Pobór mocy: 1200 - 2000 W
Zabezpieczenie 50 A
Napięcie ładowania: 12 - 24 V
Prąd ładowania: 60/40 A
Prąd rozruchu: 300-400 A
Poj. ładowania akumulatorów: 20-700 Ah
Długość przewodów: ok. 3 m
Waga: 15 kg

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-01
Szyb ko i sprawnie.
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel