Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co zrobić, kiedy zapalą się żółte i czerwone kontrolki w samochodzie?

2022-07-12
Co zrobić, kiedy zapalą się żółte i czerwone kontrolki w samochodzie?

Kiedyś samochody były znacznie prostsze. Na desce rozdzielczej widniało tylko kilka podstawowych kontrolek. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Elektronika sprawia, że lampek jest coraz więcej i każda oznacza co innego. Warto wiedzieć, że nie każda świecąca się kontrolka informuje o konieczności udania się do warsztatu, ale są takie, które sygnalizują nawet poważne awarie.

Kontrolki na desce rozdzielczej mają różne kolory. To właśnie one określają ich funkcje i sugerują, co należy zrobić. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre kontrolki zapalają się tylko chwilowo, co oznacza po prostu test danego komponentu. Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Kontrolki w samochodzie dzielą się na trzy główne grupy. Oprócz kontrolek niebieskich bądź zielonych, pełniących funkcję informacyjną, wskazując to, co działa w pojeździe dobrze, mamy też żółte lub pomarańczowe oraz czerwone. Żółte kontrolki w samochodzie, to kontrolki łączące w sobie funkcję informacyjną z ostrzegawczą. Takie kontrolki mogą niekiedy też mieć kolor pomarańczowy. Zaś czerwone kontrolki, to kontrolki ostrzegawcze i to ich zapalenie powinno nas skłonić do wizyty u mechanika.

Zobacz: jaki podnośnik samochodowy wybrać?

Pomarańczowe lub żółte kontrolki w aucie – znaczenie i postępowanie

Pomarańczowa lub żółta kontrolka w samochodzie wskazuje tylko to, co może, ale nie musi sprawiać problemu. Kierowca otrzymuje dzięki nim odpowiednio wcześnie informację o czymś, dzięki czemu może zareagować, zanim będzie za późno. Pomarańczowa czy żółta kontrolka w samochodzie nie oznacza, że koniecznie trzeba się zatrzymać. W większości przypadków można jechać dalej, ale trzeba zachować ostrożność, ale czasem informują one o konieczności zrobienia postoju, jednak zwykle krótkiego. Oto, jakie kontrolki koloru żółtego lub pomarańczowego znajdują się na desce rozdzielczej auta:

 • kontrolka oznaczająca kończące się paliwo – ta ikonka zaświeca się, kiedy w baku pozostaje jeszcze około 5-10 litrów paliwa. Wszystko zależy od marki pojazdu. Ta kontrolka informuje nas jedynie o tym, że musimy odwiedzić stację benzynową. Nie musimy jednak po jej zaświeceniu się wpadać w panikę, gdyż w baku jest jeszcze na tyle paliwa, że zdołamy na pewno dotrzeć na najbliższą stację;
 • kontrolka informująca o źle zamkniętym wlewie paliwa – przy tankowaniu w pośpiechu może się to zdarzyć. Warto jeszcze na stacji benzynowej zwrócić uwagę, czy się nie zaświeci i jeśli tak się stanie, sprawdzić wlew. Jeśli to przeoczymy, warto zatrzymać się, aby sprawdzić i poprawić zamknięcie wlewu;
 • kontrolka informująca o oblodzonej nawierzchni szosy – zimą może być ślisko, więc ta kontrolka ma za zadanie wzmóc naszą czujność i ostrożność podczas zimowej aury z niską temperaturą i opadami marznącego deszczu lub śniegu. Wystarczy zmniejszyć prędkość i skupić się bardziej na jeździe. Zatrzymywać się nie trzeba;
 • kontrolka informująca o niskim ciśnieniu w oponach bądź zepsutej żarówce – te lampki powinny od razu wzmóc naszą czujność. Lepiej jak najszybciej wymienić taką żarówkę na nową (warto mieć w aucie zapasowe żarówki) lub zjechać na stację benzynową z możliwością dopompowania kół.
 • kontrolka awarii świateł zewnętrznych – w takiej sytuacji trzeba sprawdzić żarówki i jeśli nie są spalone, udać się do serwisu;
 • kontrolka awarii systemu wtrysku – w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu;
 • kontrolka awarii systemu stabilizacji toru jazdy ESP – w tej sytuacji także trzeba udać się jak najszybciej do warsztatu;
 • kontrolka wyłączonej poduszki powietrznej pasażera – poduszka powietrzna może uratować życie w razie wypadku, więc zawsze powinna być włączona. Jeśli zapali się lampka informująca, że jest wyłączona, należy ją włączyć, a jeśli się nie da, udać się do mechanika;
 • kontrolka awarii świec żarowych silnika lub uszkodzenia skrzyni biegów – ich zapalenie się oznacza konieczność szybkiej wizyty w warsztacie.

Istnieją też żółte kontrolki, które mają tylko funkcję informacyjną. Chodzi na przykład o kontrolki wskazujące, że włączone się światła przeciwmgielne bądź ogrzewanie tylnej szyby. Ich włączenie się nie jest niczym niepokojącym. Innym rodzajem żółtej kontrolki jest ta z symbolem silnika, czyli tzw. „check engine”. Oznacza jakiś problem związany z pracą silnika. Jeśli się zaświeci, pojazd automatycznie może przejść w tryb awaryjny i stracić część mocy, przez co nie będzie się dało szybko jechać. Nigdy nie należy ignorować tej kontrolki, bo, nawet jeśli auto działa i jedzie, to nienaprawienie usterki może skończyć się znacznie większymi problemami. Najlepiej jak najszybciej odwiedzić warsztat.

Zobacz również: jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie?

Co zrobić, kiedy zapalą się żółte i czerwone kontrolki w samochodzie?

Czerwone kontrolki w samochodzie - jak postępować?

Co oznaczają kontrolki w samochodzie w kolorze czerwonym? Niestety poważniejsze problemy niż żółte. Ich zapalenie się to nie przelewki. Nakazują bowiem natychmiastowe zatrzymanie się i nawet wezwanie pomocy, kiedy dalsza jazda jest niemożliwa. Jednak nie zawsze tak jest. Funkcje kontrolek są umowne. Te czerwone to kontrolki ostrzegawcze, które informują o awariach ważnych podzespołów pojazdu, ale nie jest tak zawsze. Kontrolki alarmowe, których zaświecenie się oznacza bezwzględny zakaz dalszej jazdy, to:

 • awaria układu elektroniki;
 • niski poziom oleju;
 • przegrzany płyn chłodniczy;
 • słaby akumulator;
 • niedomknięte drzwi lub bagażnik;
 • minimalny poziom oleju silnikowego;
 • awaria poduszki powietrznej;
 • niezapięte pasy u któregoś z pasażerów;
 • awaria układu wspomagania kierownicy;
 • awaria w układzie hamulcowym lub brak płynu;
 • awaria ABS;
 • zużycie klocków hamulcowych;
 • włączone światła awaryjne;
 • sygnalizator ogólny;
 • zaciągnięty hamulec ręczny;
 • awaria systemu hamulcowego.

Nie zawsze czerwona kontrolka oznacza zakaz dalszej jazdy. Niekiedy wystarczy tylko nasza szybka interwencja. Na przykład wystarczy domknąć drzwi czy klapę bagażnika, zapiąć pasy, uzupełnić szybko brakujące oleje czy płyny (warto je posiadać przy sobie w aucie). Czerwony wykrzyknik włącza się każdemu pewnie dość często. Nie oznacza nic złego, a najczęściej zaciągnięty hamulec ręczny. Jeśli jednak jest zwolniony, a kontrolka nadal świeci, problem jest poważniejszy. Trzeba wtedy sprawdzić, ile jest płynu hamulcowego. Jeśli nie chodzi o jego brak, trzeba udać się do warsztatu, bo jest to poważniejsza awaria. Gdy świeci się kontrolka informująca o światłach awaryjnych, wyłączmy je i pamiętajmy, aby używać ich tylko w uzasadnionych przypadkach.

Wszelkie awarie i usterki mają wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Zignorowanie problemu może skończyć się w najlepszym przypadku poważną i bardzo kosztowną awarią, a w najgorszym wypadkiem. Dlatego nigdy nie wolno ignorować kontrolek ostrzegawczych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel